پربازدید ترین‌های هفته

آموزش

منظور از کامپیوتر سیب زمینی چیست؟!

منظور از کامپیوتر سیب زمینی چیست؟!

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

همه در مورد اولین رایانه‌های اپل شنیده‌اند، اما در مورد کامپیوترهای سیب‌زمینی چطور؟! اشتباه نکنید این نام یک برند شخصی نیست. در واقع کامپیوتر سیب‌زمینی به معنی ضعیف‌ترین رایانه‌ شخصی برای اجرای بازی، در نسل خود است. اما جالب است همین کامپیوتر‌ها، یک مجموعه دوست‌داشتنی از بازی‌های پرهزینه و همچنین مقرون‌به‌صرفه را در اطراف خود جمع کرده‌اند.

منظور از کامپیوتر سیب زمینی چیست؟!

آیا همه کامپیوترها، کامپیوترهای بازی هستند؟!

بازی کردن حتی در سخت‌افزار متوسط هم می‌تواند برای یک گیمر عالی باشد. در اصل همه کامپیوتر‌ها، کامپیوترهای بازی نیز هستند. به عبارت دیگر، هر کامپیوتری که در مقابل خود دارید، می‌تواند مجموعه‌ای از بازی‌های رایانه‌ایِ متناسب با سخت‌افزار خود را اجرا کند.

علاوه بر این، بیشتر بازی‌های کامپیوتری دارای تنظیماتی هستند که به شما این امکان را می‌دهند، کیفیت تصاویر و گیم‌پلی بازی را از «ضعیف‌ترین حد» تا حالت «فوق‌العاده» تغییر دهید. جالب‌تر اینکه، معمولاً تنظیمات «فوق‌العاده» برای رایانه‌هایی طراحی شده‌اند که هنوز در زمان عرضه بازی، وجود ندارند! بدین ترتیب، تعریف کامپیوتر سیب‌زمینی از اینجا شروع شده است. اگرچه احتمالاً تعریف مشخص و واحدی را برای آن پیدا نخواهید کرد که همه موافق آن باشند.

منظور از کامپیوتر سیب زمینی چیست؟!

تعریف نامشخص و مبهم «سیب زمینی» در این اصطلاح !!

اول به این نکته اشاره کنیم که ویژگی‌ و مشخصات یک کامپیوتر سیب‌زمینی چیست؟! در واقع کامپیوترهای سیب‌زمینی به نسلی از رایانه‌های شخصی اشاره دارد که گرافیک آن‌ها از فناوری‌های روز عقب باشد. مثل زمانیکه گرافیک کامپیوترها به سمت فناوری‌هایی مانند پردازنده‌های سایه‌زن یکپارچه و موتورهای نورپردازی با بافت پیچیده رفتند. برای نمونه، تغییر پردازنده‌های گرافیکی کارت‌های قدیمی Voodoo به پردازنده‌های گرافیکی NVIDIA سری 6000، یکی از این موارد است!

البته فقط موضوع سرعت پردازنده‌های جدید نسبت به تراشه‌های قدیمی مطرح نیست، بلکه این تراشه‌ها، توانایی انجام ترفندهایی را دارند که در کامپیوترهای قدیمی‌ غیرممکن است.

منظور از کامپیوتر سیب زمینی چیست؟!

دیدگاه دیگری که اشاره به “تنظیمات سیب‌زمینی” دارد، به معنی پایین‌ترین تنظیمات موجود برای یک بازی ویدیویی است. البته امروزه این امر کاملاً منطقی است چراکه پایین‌ترین تنظیمات بصری یک بازی در سال 2021، ممکن است بهتر از تنظیمات حالت «فوق‌العاده» برای بازی‌های چند سال پیش به نظر برسد. بنابراین اینطور در نظر می‌گیریم که، زمانی که بازی‌ها در یک کامپیوتر، فقط در پایین‌ترین تنظیمات خود قابل اجرا هستند، آن دستگاه یک کامپیوتر سیب‌زمینی است.

مسئله دیگر، رایانه‌های شخصی است که هرگز قرار نبود برای بازی استفاده شوند. رایانه‌های رومیزی اداری معمولی یا لپ‌تاپ‌های پایین‌رده از این نوع رایانه‌های شخصی هستند. زیرا پردازنده‌های مرکزی نسبتاً ضعیف و پردازنده‌های گرافیکی یکپارچه رده پایین‌تری دارند.

بنابراین طبق این صحبت، هیچ نوع کامپیوتر شخصی سیب‌زمینی به‌صورت جهانی وجود ندارد، اما وقتی یکی از آن‌ها را ببینید قطعاً متوجه صحبت ما خواهید شد!

منظور از کامپیوتر سیب زمینی چیست؟!

حالا چرا کلمه “سیب‌زمینی”؟!

مطمئنا تا اینجا برایتان سوال پیش آمده چرا از کلمه سیب‌زمینی برای این اصطلاح استفاده شده است؟!

باز هم این سوال بیش از یک پاسخ دارد، اما فکر می‌کنیم که بهترین پاسخ این است که به‌نظرتان وقتی تنظیمات بصری یک سیستم کاملاً پایین است، دنیای بازی و شخصیت‌های بازی‌هایی همانند The Elder Scrolls Oblivion چگونه خواهد بود؟ طبیعتا با تعداد کم چند‌ ضلعی و جزئیات بافت بسیار کمی از شخصیت‌های بازی و محیط آن مواجه هستید. با این وجود انگار کاراکترها، همگی سیب‌زمینی‌هایی پوست‌کنده در قالب‌های گرافیکی بازی هستند!

همچنین مطالعه کنید
حالت عملکرد نامحدود (Ultimate Performance) در ویندوز 10 چیست و چگونه آن را فعال کنیم؟

منظور از کامپیوتر سیب زمینی چیست؟!

بازی‌های اصلاح‌شده به نسخه سیب‌زمینی!

بسیاری از مردم یکی از کامپیوتر‌های سیب‌زمینی را در زندگی خود دارند. جالب است که برای بعضی افراد، جذابیت خاصی نیز برای انجام یک بازی روی چنین سیستمی وجود دارد. در حالیکه کامپیوتر سیب‌زمینی به سختی می‌تواند گرافیک‌های بازی را اجرا کند. نکته جالب‌تر اینکه صاحبان کامپیوتر‌های سیب‌زمینی برای خود جامعه‌ای نیز تشکیل داده‌اند. برای مثال افراد این جامعه، شامل دانشجویانی است که از لپ‌تاپ‌های ارزان‌قیمت استفاده می‌کنند و به جای توجه به کلاس درس، برای گذشت زمان، ضعیف‌ترین بازی‌های ممکن را اجرا می‌کنند. یا مثلا کارمندان بی‌حوصله‌ای که در حالیکه رئیس در شرکت حضور ندارد، شبکه‌های محلی را روی رایانه‌های اداری خود میزبانی می‌کنند تا هنر خود را در یک بازی با کیفیتِ سیب‌زمینی به‌رخ بکشند!

منظور از کامپیوتر سیب زمینی چیست؟!

جالب‌تر از همه، پروژه‌های شگفت‌انگیزی نیز برای اصلاح اینگونه بازی‌ها اجرا شده است تا بتوانند روی سیستم‌هایی کمتر از حداقل مشخصات خود بازی هم اجرا شوند. یکی از معروف‌ترین این اصلاحات، بازی Doom 3 است که روی کارت گرافیک‌های Voodoo نیز اجرا می‌شود. البته این بازی نمای خیلی زیبایی ندارد، اما حداقل این است که کار می‌کند!

همچنین نمونه‌هایی از اصلاح سیب‌زمینی به‌طور رسمی نیز وجود دارد. مثلا نینتندو سوییچ، بازی The Witcher 3 را در مقایسه با نسخه کامپیوتری خود با حداقل تنظیمات اجرا می‌کند. همانطور که متوجه شدید نینتندو سوییچ یک کامپیوتر شخصی نیست، اما این نسخه از بازی مطمئناً نمونه‌ای از تنظیمات سیب‌زمینی را دارا است. اگرچه با این وجود هنوز هم عالی به‌نظر می‌رسد.

برای همین کانال‌های اختصاصی برای کامپیوتر سیب‌زمینی در یوتیوب مانند انجمن‌های LowSpecGamer و یا در شبکه اجتماعی ردیت مانند r/lowendgaming وجود دارد.

منظور از کامپیوتر سیب زمینی چیست؟!

چگونه یک بازی‌ برای کامپیوتر سیب‌زمینی خود پیدا کنیم؟

اگر برای مدتی مجبور به استفاده کامپیوتر سیب‌زمینی می‌باشید یا بر حسب اتفاق یک کامپیوتر سیب‌زمینی دارید طبیعتاً به دنبال بازی‌هایی برای آن هستید تا سرگرم شوید.

اولین معرفی ما GOG خواهد بود، جایی که هزاران بازی کلاسیک را می‌توانید خریداری کنید که برای اجرا بر روی سیستم‌عامل‌های جدید تعمیر و بازسازی شده‌اند. هر کامپیوتر (حتی ضعیف‌ترین کامپیوتر موجود) این بازی‌های کلاسیک‌ را بدون ذره‌ای گرم شدن اجرا می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم لذت استفاده از این نوع بازی‌ها را از دست ندهید.

Deus Ex

Steam نیز مکان خوبی برای یافتن بازی‌های قدیمی‌تر است. اینجا می‌توانید با حداقل مشخصات کامپیوتر سیب‌زمینی خود، بازی مورد علاقه‌تان را پیدا کنید. البته ممکن است مجبور به تغییراتی نیز شوید. به‌همین خاطر پیشنهاد می‌شود انجمن‌های موجود را بررسی کنید تا طبق نظرات آن‌ها، بتوانید این بازی‌ها را اجرا کنید. بعضی از بازی‌های کلاسیک مانند Deus Ex یا Half-Life، امروزه روی هر سیستمی قابلیت اجرا را دارند.

همچنی عناوین بی‌شمار eSports وجود دارد که به‌طور هدفمند برای این موضوع طراحی شده‌اند. به این صورت که روی سیستم‌های رده پایینی که هنوز هم قادر به روشن شدن هستند، به خوبی اجرا می‌شوند. هر کدام از این گزینه‌ها را برای بازی انتخاب کنید، باز هم دلیلی وجود ندارد که ساده‌ترین کامپیوتر سیب‌زمینی نتواند یک تجربه بازی رضایت بخش را برایتان به ارمغان بیاورد!

منبع: Howtogeek

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب >>