جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.
از فناوری HDR10+ Adaptive چه می‌دانید؟

از فناوری HDR10+ Adaptive چه می‌دانید؟

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

ادعا می‌شود که تلوزیون‌های دارای فناوری HDR10+ Adaptive، بدون در نظر گرفتن شرایط نور اتاق، یک تجربه HDR پیشرفته ارائه می‌دهند. اما این فناوری جدید چگونه کار می­‌کند و آیا با Dolby Vision IQ متفاوت است؟!

تنظیم محتوای HDR در پاسخ به نور محیط

بر کسی پوشیده نیست که محتوای HDR معمولاً در محیط تاریک به بهترین شکل مشاهده می­‌شود. اما تا زمانی که یک اتاق سینمای خانگی راه­‌اندازی نکنید، کنترل بهینه نور دشوار است و می­‌تواند تغییر زیادی داشته باشد. نور محیط بر تجربه تماشای تلوزیون تأثیر می‌گذارد و اغلب درک جزئیات خاص سایه‌­ها را در یک صحنه، دشوار می‌­کند.

برای کاهش این مشکل، HDR10+ Technologies، کنسرسیومی که +HDR10 را توسعه داده و آن را پشتیبانی می­‌کند، ویژگی HDR10+ Adaptive را در ژانویه 2021 راه‌­اندازی کرد. این ویژگی به صورت پویا محتوای +HDR10 را بهینه می­‌کند تا بهترین تجربه را مطابق با شرایط نوری اتاق ارائه دهد.

HDR10+ Adaptive چیست؟

این کار با استفاده از ابرداده پویای تعبیه‌شده در محتوای +HDR10 و اطلاعات دریافت‌شده درباره نور محیط به صورت لحظه‌ای توسط سنسور موجود در تلوزیون، انجام می­‌شود. همان­‌طور که نور اتاق تغییر می­‌کند، سنسور نیز این اطلاعات را منتقل کرده و سپس روشنایی و کنتراست تصویر، توسط این تکنولوژی جدید تنظیم می‌شود.

HDR10+ Adaptive چیست؟

HDR10+ Technologies می­‌گوید که این ویژگی حداکثر تنظیم را برای صحنه‌­های بسیار تاریک در شرایط نوری بسیار روشن انجام می‌دهد، در حالیکه هیچ تنظیمی در شرایط بسیار تاریک در زمان تماشا انجام نمی­‌شود.

علاوه بر این، HDR10+ Adaptive همه این‌­ها را بدون به خطر انداختن اهداف خلاقانه و همچنین با ویژگی‌هایی مانند حالت فیلم‌ساز (که قرار است فیلم‌ها را همان‌طور که سازندگانشان در نظر داشته‌اند نشان دهد) انجام می‌دهد.

مقایسه‌ی HDR10+ Adaptive و Dolby Vision IQ

+HDR10 اولین استاندارد HDR نیست که ویژگی‌هایی مانند HDR10+ Adaptive را ارائه می‌کند. Dolby از ویژگی Dolby Vision IQ که محتوای HDR را متناسب با شرایط نوری محیط شما بهینه می‌کند را در اوایل سال 2020 رونمایی کرد.

بیشتر کارهایی که HDR10+ Adaptive و Dolby Vision IQ انجام می‌­دهند کاملاً مشابه هستند. اما چند تفاوت جزئی نیز وجود دارد. به عنوان مثال، Dolby Vision IQ می‌­تواند ژانر محتوای HDR را شناسایی کرده و برای تنظیم بهتر کیفیت تصویر، از یک پیش‌تنظیم مناسب استفاده کند. علاوه بر این، می‌­تواند دمای رنگ مناسبی را بر اساس محتوای صحنه انتخاب کند.  متأسفانه به نظر نمی­‌رسد که HDR10+ Adaptive دارای عملکردهای مشابهی باشد.

در نهایت، هر کدام از این ویژگی‌ها فقط با محتوای ساخته شده برای استاندارد HDR خودشان سازگار هستند. بنابراین HDR10+ Adaptive فقط با محتوای +HDR10 کار می‌کند و Dolby Vision IQ فقط با محتوای Dolby Vision سازگار است.

کدام تلوزیون‌ها دارای HDR10+ Adaptive هستند؟

HDR10+ Adaptive چیست؟

پاناسونیک، فیلیپس و سامسونگ اولین تولیدکنندگان تلوزیون هستند که پشتیبانی از HDR10+ Adaptive را ارائه می‌کنند و هر سه، تلوزیون‌­های متعددی را با این ویژگی تولید کرده‌­اند. بعضی از تلوزیون‌­های محبوب دارای HDR10+ Adaptive عبارتند از: Samsung QN90A ،Samsung QN900A ،Panasonic JZ2000 ،Panasonic JZ1500 ،Philips و Philips OLED706.

هایسنس، تی‌سی‌ال و ویزیو هم که از +HDR10 در تلوزیون‌های خود پشتیبانی می‌کنند، احتمالاً در سال‌های آینده مدل‌هایی با ویژگی HDR10+ Adaptive ارائه خواهند کرد. اما تا اکتبر 2021، هیچ یک از این شرکت‌­ها اطلاعیه­‌ای در این مورد نداده‌­اند.

اگر این سوال برایتان پیش آمده است که آیا تلوزیون سازگار با +HDR10 شما می‌تواند ویژگی HDR10+ Adaptive را دریافت کند، باید بدانید که احتمال آن زیاد نیست. نیاز به سنسور نور در تلوزیون، ارائه این ویژگی در تلوزیون­‌های قدیمی را تقریبا غیرممکن می­‌کند. حتی اگر تلوزیون شما دارای سنسور نور داخلی باشد، هیچ یک از سازندگان تلوزیون تاکنون عنوان نکرده‌اند که قصد دارند HDR10+ Adaptive را به مدل­‌های قدیمی خود بیاورند.

چگونه HDR10+ Adaptive را تجربه کنیم؟

برای تجربه‌ی HDR10+ Adaptive، به تلوزیون سازگار با این قابلیت و همچنین محتوای +HDR10 نیاز دارید. این ویژگی به نسخه جداگانه‌ای از محتوا برای HDR10+ Adaptive نیاز ندارد. به محض شروع پخش هر محتوای +HDR10، این ویژگی به طور خودکار فعال می­‌شود و کیفیت تصویر را مطابق با شرایط نوری اتاق شما بهینه می‌­کند. این در حالی است که هنوز محتوای +HDR10 به اندازه­‌ی محتوای Dolby Vision در دسترس نیست، اما به تدریج در حال افزایش است. می‌توانید محتوای +HDR10 را در Amazon Prime Video ،Paramount+ ،YouTube ، Google Play Movies & TV ،iTunes، دیسک‌های Blu-ray و موارد دیگر بیابید.

منبع: Howtogeek

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *