پربازدید ترین‌های هفته

آموزش

این مولد انرژی موج شبیه به استخوان‌های ستون فقرات، مدعی است که می‌تواند سوخت‌های فسیلی را از نظر قیمت شکست دهد

این مولد انرژی موج شبیه به استخوان‌های ستون فقرات، مدعی است که می‌تواند سوخت‌های فسیلی را از نظر قیمت شکست دهد

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

یک وسیله شناور منحصر‌به‌فرد شبیه ستون فقرات که توسط یک استارت آپ مستقر در قبرس طراحی شده است، مدعی است که می‌تواند انرژی امواج آب را مهار کرده و آن را به برق تبدیل کند. برای آشنایی با این مولد انرژی جدید با اروتک همراه باشید.

جهان به دنبال راه‌هایی است که بتواند از منابع تجدیدپذیر برای رفع نیازهای روزافزون خود به انرژی استفاده کند. اما سوال اصلی این است که چرا با وجود تاکید فراوان بر کاهش انتشار کربن، امواج دریاها و اقیانوس‌ها هنوز آنچنان که باید، مورد استفاده قرار نگرفته است.

البته تاکنون روش‌های تحقیقاتی مختلفی برای استفاده از امواج بکار گرفته شده است. از گوی‌های شناور گرفته تا ژنراتورهای زیر آب که از اختلاف فشار، برق تولید می‌کنند، همگی توانسته‌اند فناوری‌ای را ارائه دهند که بتوان تولید برق را با کمک آن‌ها افزایش داد. با این حال، به‌تازگی موفقیت جدید و چشمگیرتری حاصل شده است. یک ابزار شناور که مانند ستون فقرات طراحی شده، نویدبخش تولید انرژی ارزان است.

آهنربای امواج (The Waveline Magnet)

شرکت Sea Wave Energy Limited (SWEL) مستقر در قبرس، بیش از یک دهه است که روی فناوری خود برای دریافت انرژی از امواج کار می‌کند. در اوایل سال جاری میلادی، این شرکت از نمونه اولیه خود به نام آهنربای امواج یا آهنربای خط موج (Waveline Magnet) رونمایی کرد. این وسیله شامل چندین پلتفرم شناور است که به یکدیگر متصل شده‌اند تا ظاهری شبیه به ستون فقرات به آن بدهد.

سیستم ماژولار و انعطاف‌پذیر این دستگاه به‌گونه‌ای طراحی شده است که بتواند حرکت امواج را به‌طور یکپارچه دنبال کند. به گفته SWEL، این فرآیند، این امکان را به Waveline Magnet می‌دهد که میزان انرژی استخراج‌شده از موج را به صورت کنترل‌شده و بدون اختلال، کنترل کند.

همچنین مطالعه کنید
بزرگ‌ترین پروژه چوبی جهان بیش از 2000 خانه را در خود جای می‌دهد

این مولد انرژی موج شبیه به استخوان‌های ستون فقرات، مدعی است که می‌تواند سوخت‌های فسیلی را از نظر قیمت شکست دهد

علاوه بر این، دستگاه را می‌توان با استفاده از پلاستیک عادی، پلاستیک‌های تقویت‌شده و حتی پلاستیک‌های بازیافتی تولید کرد که به خطوط تولید تخصصی خاصی هم نیاز ندارند و در نتیجه هزینه ساخت آنها نیز کاهش می‌یابد. این وسیله نه تنها می‌تواند به سرعت تولید و راه‌اندازی شود، بلکه هزینه‌های تعمیر و نگهداری آن نیز بسیار کم است.

این شرکت ادعا می‌کند که تحت شرایط مناسب، یک مبدل انرژی تک موجی می‌تواند تا 100 مگاوات برق تولید کند و هزینه تولید انرژی پایین آن، در حال حاضر آن را همتراز با سوخت‌های فسیلی قرار می‌دهد.

مسیر تجاری‌سازی

البته نمونه اولیه این دستگاه بیشتر در محیط‌های کنترل‌شده، آزمایش شده است. تنها سال گذشته بود که این وسیله برای آزمایشات در دریای آزاد به خلیج لارناکا در قبرس منتقل شد. بنابراین برای تایید نهایی، نیاز به تست‌های محیطی بیشتر داشته و هنوز نیز جای پیشرفت بیشتر در فناوری وجود دارد.

این مولد انرژی موج شبیه به استخوان‌های ستون فقرات، مدعی است که می‌تواند سوخت‌های فسیلی را از نظر قیمت شکست دهد

با توجه به قابلیت بقا در دریا، این شرکت مطمئن است که تحرک ستون فقرات دستگاه به آن اجازه می‌دهند به‌جای مقاومت در برابر امواج، با آن‌ها حرکت کرده و عمر دستگاه را افزایش داد.

از آنجایی که این دستگاه می‌تواند با استفاده از مواد بازیافتی نیز ساخته شود، برخلاف وسایلی مانند پنل‌های خورشیدی یا توربین‌های بادی، برای محیط زیست بار سنگینی نخواهد داشت. پلاستیک استفاده‌شده در این دستگاه نیز پلاستیک تقویت‌شده است که نه تنها به زباله‌های پلاستیکی عمری دوباره می‌بخشد، بلکه به استفاده از یک منبع انرژی تجدید‌پذیر کمتر بررسی‌شده نیز کمک می‌کند.

همانطور که این شرکت در وب‌سایت خود ادعا می‌کند، اگر همه چیز خوب پیش برود، Waveline Magnet می‌تواند کارآمدترین و کم‌هزینه‌ترین تولید‌کننده انرژی موج در جهان باشد.

منبع: Interestingengineering

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب >>