پربازدید ترین‌های هفته

آموزش

ثبت تصویری خیره‌کننده از کهکشان زیبای NGC 3381 توسط تلسکوپ فضایی هابل

ثبت تصویری خیره‌کننده از کهکشان زیبای NGC 3381 توسط تلسکوپ فضایی هابل

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

تلسکوپ فضایی هابل به‌تازگی تصویر خیره‌کننده دیگری از اعماق فضا را ثبت کرده است. این تصویر، کهکشان دوردست و فوق‌العاده زیبای NGC 3381 را نشان می‌‌دهد. این شکل زیبا که در فاصله 115 میلیون سال نوری از ما قرار دارد، یک کهکشان مارپیچی کلاسیک است که در صورت فلکی ولا (Vela) واقع شده است.

ثبت تصویر خیره‌کننده یک کهکشان زیبا توسط تلسکوپ فضایی هابل

صورت فلکی ولا تاریخچه‌ای جالب و مرتبط با دریا دارد، همانطور که دانشمندان مسئول هابل در بیانیه ناسا توضیح می‌دهند: «ولا در ابتدا بخشی از یک صورت فلکی بسیار بزرگ‌تر بود که به نام آرگو ناویس (Argo Navis)، کشتی افسانه‌ای آرگو در اساطیر یونانی شناخته می‌شد، اما این کار کمی سخت‌گیرانه بود چراکه بعداً ثابت شد این صورت فلکی بسیار بزرگ است. پس از آن، آرگو ناویس به سه قسمت مجزا به نام‌های کارینا (Carina)، پوپیس (Puppis) و ولا (Vela) تقسیم شد و هر کدام به نام بخشی از آرگو نامگذاری شدند. همانطور که شایسته یک کهکشان در صورت فلکی الهام‌گرفته از دریاست، لبه‌های بیرونی NGC 3318 تقریباً شبیه بادبان‌های کشتی است که در یک نسیم ملایم می‌وزند.»

تلسکوپ فضایی هابل بیش از 30 سال قدمت دارد و در سال 1990 به فضا پرتاب شد، اما همچنان ابزاری ارزشمند، هم برای تحقیقات نجومی و هم برای به اشتراک گذاشتن تصاویر چشمگیر از فضا برای عموم مردم است. این تلسکوپ اخیراً یک نقطه عطف چشمگیر را پشت سر گذاشته و توانسته است به مدت یک میلیارد ثانیه فعال بماند و در این مدت، اطلاعات حیاتی در مورد انبساط کیهان و همچنین اهداف تصویربرداری بسیار زیادی از دوردست‌ها و همچنین در منظومه شمسی خودمان را کشف کرده است.

همچنین مطالعه کنید
افسر اطلاعاتی سابق ادعا می‌کند آمریکا وسایل نقلیه ای با منشا فرازمینی در اختیار دارد

این تلسکوپ سال گذشته از دو مشکل رنج می‌برد که باعث شد آن را در حالت ایمن قرار دهد؛ یکی خرابی سخت‌افزاری و دیگری مشکل همگام‌سازی، که احتمالاً هر دو مربوط به سن آن است. با این حال، هر دو مشکل برطرف شد و در حال حاضر یک بار دیگر با قدرت به کار خود ادامه می‌دهد.

منبع: Digitaltrends

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب >>