تلاش ناسا برای رفع مشکل رایانه‌ای تلسکوپ هابل

ناسا در حال تلاش برای رفع اشکال رایانه‌ای تلسکوپ فضایی هابل است

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

مدتی است که تلسکوپ فضایی هابل در حال بروز مشکلاتی ناشی از عمر کاری زیاد خود است. اما جدیدترین مشکل این تلسکوپ واقعاً ناامید‌کننده به نظر می‌رسد. بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، ناسا نزدیک به یک هفته (تا زمان نگارش این مقاله) را صرف تلاش برای رفع اشکال در رایانه اصلی هابل کرده است. این سیستم در تاریخ 13 ژوئن خراب شد و تیم عملیاتی موفق به ریستارت کامپیوتر در روز 14 یا تعویض ماژول حافظه پشتیبان نشدند. ناسا همچنین در تلاش‌های متعدد با هر دو ماژولT در عصر 17 ژوئن نیز شکست خورد.

ناسا اعلام کرده است که این تلسکوپ و ابزارهای علمی آن هنوز “از وضعیت خوبی برخوردارند” اگرچه اپراتورها برای احتیاط، ابزارها را در حالت ایمن قرار دادند.

این اولین مشکل سال جاری برای تلسکوپ هابل نیست. ناسا روزهای متعددی را در ماه مارس به دنبال خطای نرم‌افزاری در رایانه اصلی و رفع آن صرف کرده است. همچنین اپراتورها متوجه شدند که سطح ولتاژ دوربین زاویه باز 3 طی دهه‌ها کاهش یافته است، تا جایی که اعضای تیم، برای جلوگیری از مشکلات آینده، نیاز به کاهش دوباره سطح آن داشتند.

همانند آن دوربین، عمر کاری تلسکوپ ممکن است در آخرین مشکل نیز نقش داشته باشد. سیستم محموله هابل از رایانه فضایی استاندارد ناسا-1 (NSSC-1) مربوط به دهه 1980 استفاده می کند. این سیستم شامل دو رایانه و چهار ماژول حافظه 64K CMOS است. در هر لحظه فقط یک رایانه و ماژول حافظه در حال فعالیت است.
تلسکوپ فضایی جیمز وب، اگرچه قبلاً به عنوان جانشین هابل اعلام شده بود، نمی تواند به این زودی خود را به هابل برساند. اما اگر دستگاه‌های قدیمی با این نوع فرکانس، مدام خراب شوند، ممکن است جیمز وب تنها گزینه روی میز باشد.

منبع: Engadget

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب >>