Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

پربازدید ترین‌های هفته

آموزش

معرفی 5 فیلتر برتر برای عکاسی در گوشی‌های آیفون [همراه با بررسی تصویری]

معرفی 5 فیلتر برتر برای عکاسی در گوشی‌های آیفون [همراه با بررسی تصویری]

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

حتماً برای شما هم پیش آمده که در زمان عکاسی با آیفون خود در انتخاب یک فیلتر عکاسی مناسب از میان فیلترهای متنوع ارائه‌شده در اپلیکیشن دوربین کمی مردد بوده و نتوانسته باشید عکس دلخواه خود را آنگونه که انتظار داشتید، ثبت کنید! از این رو در این مطلب قصد داریم ضمن معرفی 5 فیلتر عکاسی برتر اپلیکیشن دوربین گوشی‌های آیفون و موارد کاربرد آن‌ها، در ثبت تصاویر باکیفیت، هنری و زیبا به شما کمک کنیم. با اِروتِک همراه باشید.

  • فیلتر Dramatic Warm؛ مناسب برای تمامی فصول سال!

همان‌طور که از نام فیلتر Dramatic Warm بر می‌آید، این فیلتر عکاسی به عناصر «دراماتیک» و «گرم» بودن تصویر شما افزوده و میزان اشباع رنگ در تصاویر را نیز کمی کاهش می‌دهد. در حالیکه در نگاه اول به نظر می‌رسد این فیلتر تنها برای به اعمال حس «نوستالژیک بازگشت به ایام قدیم (Retro Aesthetic یا Vintage)» یا عکاسی «آکادمیک» ایده‌آل باشد، اما در واقع می‌توانید بسته به قاب‌بندی خود از این فیلتر برای هر سوژه‌ای استفاده کنید!

به طور کلی استفاده از این فیلتر عکاسی برای ثبت «مناظر درون یا برون‌شهری» و ایجاد حال و هوای نوستالژیک مانند «دهه 60» توصیه می‌شود. در حالیکه استفاده از بیشترین شدت این فیلتر می‌تواند ظاهری «مدرن و پریشان» ایجاد کند، شدت کم آن به «لطافت هر چه بیشتر رنگ‌های گرم تناژ قهوه‌ای» کمک می‌کند. در نهایت می‌توان از این فیلتر به عنوان یک فیلتر «همه‌کاره» یاد کرد و در صورتیکه به سبک «تیره و گرم» علاقه‌دارید، فیلتر Dramatic Warm احتمالاً به یکی از محبوب‌ترین فیلترها در دوربین شما بدل خواهد شد. در دو عکس زیر می‌توانید تفاوت منظره طبیعی در دو حالت «Original» در سمت چپ و پس از اعمال فیلر «Dramatic Warm» در سمت راست را مشاهده فرمایید.

  • فیلتر Vivid Cool؛ مناسب عکاسی زمستانی و شبانه!

فیلتر Vivid Cool از منظر «نور» و «شدت رنگ» در جهت مخالف و متضاد فیلتر Dramatic Warm قرار می‌گیرد. این فیلتر به واسطه افزایش روشنایی و شدت رنگ‌های آبی، برای سوژه‌هایی که ترکیبی از رنگ‌های «آبی و خاکستری» را دربردارند و یا «مناظر دارای نوردهی کم (زمان‌هایی که رنگ سفید بر سوژه عکاسی غالب است، مانند سفیدی برف)» بسیار ایده‌آل است. به طور کلی این فیلتر عکاسی کمک می‌کند که تصویر ثبت‌شده «سردتر» به نظر برسد و از این رو می‌توان از فیلتر «Vivid Cool» به عنوان یک فیلتر مناسب برای عکاسی در «فصل زمستان» یا حتی «شب‌هنگام» یاد کرد.

در تصاویر می‌توانید تاثیر اعمال این فیلتر بر روی یک عکس از «منظره شهری»، یک عکس از «ساختمان بلند با معماری نیمه‌مدرن» و یک عکس از «زندگی شبانه در یک شهر شلوغ» را مشاهده کنید. در حالیکه در عکس دوم، این فیلتر حس و حال «هوای سرد» را برای بیننده تداعی می‌کند، در عکس‌های سوم و چهارم (از چپ) این فیلتر به «جذابیت» و «غلبه هر چه بیشتر سوژه نسبت به منظره کلی» بهبود می‌بخشد.

  • فیلتر Silvertone؛ فیلتر سیاه و سفید منحصربه‌فرد!

فیلتر Silvertone یکی از سه فیلتر عکاسی سیاه و سفید ارائه‌شده در گوشی‌های آیفون است. اساساً می‌توان گفت که این فیلتر در واقع یک نسخه دورنگ از فیلتر «Dramatic Warm» است و هنگامی که شدت بالای آن را بر روی سوژه اعمال کنید، می‌توانید ته‌رنگ کمی از رنگ طلایی (که در واقع در تضاد با عبارت سیلور/ طوسی به‌کاررفته‌شده در نام این فیلتر است!) را نیز مشاهده کنید. این فیلتر با افزایش «رنگ گرم» در اعمال فیلتر سیاه و سفید، در مقایسه با سایر فیلترهای سیاه و سفید، «طراوت و زندگی» بیشتری را به سوژه می‌بخشد. علاوه بر این از آنجایی که فیلتر Silvertone کنتراست (تضاد) را نیز افزایش می‌دهد، می‌تواند برای تصاویر یک‌دست (که قوس‌ها و خمیدگی‌های فراوانی را ندارند)، یک فیلتر عکاسی ایده‌آل باشد.

همان‌طور که در تصاویر زیر مشاهده می‌کنید، این فیلتر بر روی یک «منظره شهری» با محوریت «آسمان و ابرها»، اعمال شده است. در این تصاویر، پس از اعمال فیلتر، ابرها درخشش متالیک را به خود گرفته و احساس «سردی» را به بیننده القاء می‌کنند. با این حال، افزایش کنتراست در برخی از بخش‌های پیش‌زمینه مانند «ساختمان‌ها» می‌تواند کمی ناخوشایند باشد اما می‌توانید شدت آن را مطابق با ذائقه خود تنظیم کرده و یک عکس سیاه و سفید زیبا را از سوژه موردنظر خود ثبت نمایید.

  • فیلتر Mono؛ بهترین فیلتر برای عکس‌های سیاه و سفید ساده!

فیلتر Mono به عنوان یک فیلتر عکاسی سیاه و سفید کاربردی برای عکاسان غیرحرفه‌ای که تمایل زیادی به ویرایش عکس‌های خود ندارند، در نظر گرفته می‌شود. این فیلتر به واسطه اعمال «کنتراست کمتر» و «عدم استفاده از تناژ گرم» در عکس‌ها، یک نتیجه کاملاً متفاوت از فیلتر Silvertone را ارائه می‌دهد. با این حال فیلتر Mono همچنان دست شما را برای انجام ویرایش‌های بعدی برای بهبود کیفیت و دستیابی به عکس سیاه و سفید ایده‌آل خود نیز باز می‌گذارد.

در حالیکه افکت سیاه و سفید ساده این فیلتر عکاسی می‌تواند برای برخی از کاربران چندان جذاب نباشد اما همان‌طور که در تصاویر زیر مشاهده می‌کنید این فیلتر با تعدیل میزان «سیاه یا سفید بودن» سوژه‌ها و کاهش میزان «رنگ»، حس و حال پریشان اما در عین حال زیبا و منحصربه‌فردی را به عکس‌ها می‌بخشد.

  • فیلتر Dramatic؛ بهترین فیلتر برای ثبت پرتره!

آخرین مورد از 5 فیلتر عکاسی برتر اپلییکشن دوربین گوشی‌های آیفون، فیلتر Dramatic است. این فیلتر با «کاهش میزان اشباع رنگ» و «افزایش کنتراست» عملکردی مشابه با تصحیح‌کننده رنگ (Color Correction) را ارائه داده، به فرآیند‌های ویرایشی بعدی بر روی عکس سهولت بخشیده و ظاهری «ساده و تمیز» را به عکس‌های «پرتره و سلفی» اعطاء می‌کند. علاوه بر این در صورت استفاده از تنظیمات اولیه فیلتر Dramatic، این فیلتر به «رنگ‌های غیراشباع‌شده» ظاهری ملایم‌تر بخشیده و با افزایش کنتراست «جزئیات بهتر و واضح‌تری» را از سوژه ثبت کرده و به نمایش می‌گذارد.

این 5 فیلتر عکاسی اپلیکیشن دوربین آیفون به واسطه «افکت‌های همه‌جانبه» و در عین حال «منحصربه‌فرد» در میان صاحبان گوشی‌های آیفون به‌شدت محبوب هستند. بنابراین اگر به عکاسی از «سوژه‌های روزمره، مناظر و پرتره‌ها» با آیفون خود علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم در عکس‌های بعدی خود از این فیلترها استفاده کرده و تاثیر آن‌ها را به چشم خود ببینید!

منبع: Makeuseof

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *