پربازدید ترین‌های هفته

آموزش

معرفی و بررسی سرور اختصاصی و سرور ابری

معرفی و بررسی سرور اختصاصی و سرور ابری

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

سرورها در واقع کامپیوترهای قدرتمندی هستند که بخشی شبکه‌ی کامپیوتری محسوب می‌شوند. این کامپیوترها با اتصال به اینترنت پرقدرت با دیگر کامپیوتر‌ها در ارتباط هستند و به اطلاعاتی که نیاز دارند را در اختیار قرار می‌دهند.

سرورها در انواع متفاوتی همچون سرور اختصاصی و همچنین سرور ابری کاربردهای متنوعی دارند. هر کدام از این سرورها مزایا و معایب متفاوتی برای کاربران خود به همراه دارند و بسته به سطح نیاز کاربر انتخاب می‌شوند.

معرفی و بررسی سرور اختصاصی و سرور ابری

معرفی سرور ابری

سرور ابری ابر آراز پرسرعت ترین سرور ابری با آپتایم 99 به شمار می‌رود که با مبلغی مناسب سریع‌ترین و پرقدرت‌ترین سخت‌افزارهای موجود را به شما ارائه می‌دهد و امکان مدیریت مستقیم منابع را برای شما فراهم می‌کند تا تنها به اندازه مصرفتان و به صورت Pay As You Go هزینه پرداخت کنید. با راه اندازی سرور مجازی ابری ابرآراز قادر خواهید بود تا در روزهایی که ترافیک سایت شما افزایش می‌یابد، تنها با یک کلیک از بهترین منابع نرم‌افزاری و سخت‌افزاری موردنیاز استفاده کنید و در زمان‌هایی که با کاهش ترافیک روبرو هستید، با کاهش منابع هزینه‌های اضافی خود را کاهش دهید؛ همچنین این نکته قابل ذکر است که سرور کلودی که ما در ابرآراز به شما ارائه می‌دهیم، شامل خدمات مانیتورینگ و اطلاع‌رسانی لحظه‌ای نیز خواهد بود

شاید این پرسش پیش بیاید که آیا می‌توان از هر کامپیوتری به عنوان سرور استفاده کرد، پاسخ مثبت است. استفاده از یک کامپیوتر ساده در قالب یک سرور برای شرکت‌ها یا کسب‌وکارهای کوچک مقدور است اما در حالت کلی منظور از سرور، ابرکامپیوترهایی است که قدرت پردازشی و ذخیره‌سازی بالایی دارند و با اتصال به شبکه‌های قدرتمند اینترنت قابلیت بسزایی را برای شرکت‌ها و کسب‌و کارها فراهم می‌کنند.

سرور اختصاصی

سرور اختصاصی (dedicated server) یک دستگاه فیزیکی است که با تمام قابلیت‌ها همچون CPU، GPU، RAM، هارد دیسک، کارت شبکه به کاربر خود خدمات ارائه می‌دهند. استفاده از سرور اختصاصی برای شرکت‌های کوچک بدلیل هزینه‌ای که تحمیل می‌کنند، چندان مزیتی به حساب نمی‌آید. اما شرکت‌های بزرگ می‌توانند برای امنیت بیشتر و استفاده از قدرت پردازش این نوع سرورها از آنها استفاده کنند.

در صورتی که کسب‌وکاراز بار ترافیک و بار پردازشی سنگینی برخوردار است ، به طور حتم سرور اختصاصی بهترین انتخاب است. اما برای بارهای پردازشی متوسط سرور ابری گزینه‌ مناسب‌تری است و امکان ارتقای آنی منابع را با گسترش ابعاد کسب‌ وکار فراهم می‌کند.

معرفی و بررسی سرور اختصاصی و سرور ابری

تفاوت سرور ابری و اختصاصی

برخلاف سرور اختصاصی که معمولا به صورت فیزیکی خریداری شده یا اجاره می‌شوند و در اختیار کاربر قرار می‌گیرند، سرورهای ابری (cloud server)نوعی از سرورها هستند که مبتنی بر فضای ابری هستند و قدرت پردازش و حافظه‌شان را از فضای ابری وام می‌گیرند. سرور ابری این قابلیت را دارد که مقیاس‌پذیری و منابع بالایی را در اختیار کاربران قرار دهد و تمام امور را در حالت مجازی انجام می‌دهند.

این نوع از سرورها هم برای مشاغل بزرگ و هم مشاغل کوچک مناسب هستند و قابلیت‌های لازم را در اختیار کاربر می‌گذارند.

تفاوت سرور ابری و سرور مجازی

عمده‌ترین و بیشترین تفاوت سرور مجازی و ابری در این است که انعطاف‌پذیری، پرداخت هزینه و مقیاس‌پذیری سرورهای ابری از سرورهای مجازی بیشتر است. در هنگام استفاده از سرور ابری مجموعه‌ای از قابلیت‌ها را به همزمان در اختیار دارید اما در هنگام استفاده از سرور مجازی چنین قابلیتی در اختیار کاربر نیست و منابع به صورت جداگانه در اختیار کاربر قرار می‌گیرد. هزینه‌ی سرور مجازی به صورت ثابت تعیین شده و قابل پرداخت است اما هزینه‌ی سرور ابری متغیر تعیین می‌گردد. سرور ابری همچنین در مقایسه با سرور مجازی مقیاس‌پذیری بالاتری دارد و قابلیت کاهش و افزایش آنی منابع را در اختیار کاربر می‌گذارد.

ویژگی‌های سرور ابری

  • سرور ابری قابلیت مقیاس‌پذیری دارد، به این معنا که در هر مرحله‌ای که نیاز به تغییر و ارتقا سرور باشد، امکان‌پذیر است و می‌توان قابلیت‌های سرور را بر حسب نیاز ارتقا داد.
  • از آنجایی که در مورد سرور ابری، دستگاه فیزیکی خریداری نمی‌شود، سرور ابری تقریبا هم‌قیمت سرور مجازی است و از سرور اختصاصی ارزان‌تر و به‌صرفه‌تر است.
  • زیر ساخت سرور ابری را می‌توان به صورت سفارشی طراحی نمود و امکان دسترسی به برای مثال فایروال‌ها را برای کاربران تعریف کرد.
  • منابع محاسباتی و پردازشی سرور ابری قابلیت زیادی دارند و حتی در صورت افزایش تعداد کاربران تاخیر در عملکرد آن بروز نخواهد کرد.
  • ایمنی سرور ابری بالاست؛ هر سرور برای مشتری مجزاست و حتی در صورتی که کلایت آسیب ببیند و ویروسی شود، سرور در امنیت است و بخوبی از داده‌ها محافظت می‌کند.
  • می‌توان برای هر یک از دریافت کنندگان سرویس ابری، سیستم عامل اختصاصی تعریف کرد.
همچنین مطالعه کنید
در صورت مراجعه به پلیس + 10 خلافی خودرو با چه روندی تسویه خواهد شد؟

معرفی و بررسی سرور اختصاصی و سرور ابری

هزینه‌های بهره‌مندی از سرور اختصاصی و سرور ابری

استفاده از سرور ابری در مقایسه با سرور اختصاصی مزایایی را در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد. در هنگام اجاره سرور ابری یا اختصاصی باید به مواردی از قبیل هزینه قابل پرداخت، نحوه پرداخت، هزینه بکاپ‌گیری و خدمات ادمین توجه داشت.

با توجه به بودجه‌ای که باید برای این کار اختصاص داد می‌توان مابین تهیه سرور اختصاصی یا سرور ابری تصمیم گرفت. بطور کلی سرور ابری بخاطر استفاده از فضای ابری و اینکه نیاز به خرید سخت‌افزار خاص و نگهداری از آن ندارد، صرفه اقتصادی بیشتری دارد. هزینه‌ی راه‌اندازی و حفظ و نگهداری از سرور ابری در قیاس با سرور اختصاصی کم‌تر وبهینه‌تر است.

انتخاب بین سرور اختصاصی و سرور ابری

در صورتی که کسب و کار شما از امنیت اطلاعاتی بالایی برخوردار باشد و یا نیاز داشته باشید که تمام منابع سرور را در اختیار داشته باشید تا بر طبق نیاز آن را پیکربندی کنید و یا به دلیل تغییرات فضای کسب‌و کار و افزایش حجم اطلاعات نیاز به مقیاس‌پذیری سرور داشته باشید سرور اختصاصی تاحدودی این نیاز را پاسخ می‌دهد اما در ازای آن هزینه‌ی بالایی را نیز به دنبال دارد. بهای سرور اختصاصی بالاست اما در ازای آن کنترل تمام امور در اختیار کاربر است.

سرور ابری می‌تواند تمام قابلیت‌های یک سرور اختصاصی را در اختیار قرار دهد اما با صرف هزینه‌ی کمتر و بهینه‌تر.

خرید بهترین سرور اختصاصی و سرور ابری شرکت ابرآراز

برای کسب و کارهایی که با حجم انبوهی از اطلاعات سر و کار دارند و یا امنیت اطلاعاتشان بالاست و لازم است با ضریب بالایی از امینت از این دارایی نگهداری و محافظت کنند. خرید سرور و انتخاب نوع آن از اهمیت بسزایی برخوردار است.

یک نکته‌ی بسار مهم این است که ارائه‌دهنده‌ی سرور اختصاصی یا ابری چه میزان سابقه و تبحر در ارائه اینگونه خدمات دارد و می‌تواند به نحو قابل قبول و شایسته‌ای از ارائه و معرفی، راه‌اندازی و پشتیبانی سرور حمایت کند.

شرکت ابرآراز با با سابقه‌ای بالغ‌ بر یک دهه در زمینه‌ی زیرساخت، هاستینگ و دیتاسنترهای اختصاصی تجربه و اعتبار کسب نموده و انتخابی شایسته و مناسب برای دریافت مشاوره و خدمات در راستای سرور اختصاصی و سرور ابری محسوب می‌شود.

ابراراز علاوه بر ارائه سرورهای اختصاصی در پکیج‌های متنوع و برحسب نیازهای گوناگون، سرورهای مجازی را نیز در طیف متنوعی از ویژگی‌ها در اختیار می‌گذارد.

شرکت ابرآراز به همکاری دانش‌آموختگان رشته‌های مختلف دانشگاهی و متخصص و پرتوان این ظرفیت را در تیم خود ایجاد کرده تا در هر نقطه از مسیر بهره‌بری از فناوری، بهترین مشاوره و خدمت را با کیفیتی شایسته و مطلوب و در راستای کسب رضایت مشتری خود ارائه دهد. شرکت ابرآراز مدعی است که در راستای مشاوره و خدمات هاستیگ و انواع سرور اختصاصی و سرور ابری از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد.

ابرآراز| زیرساخت ابری قابل اطمینان

شماره تماس: 02186084658

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب >>