Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

پربازدید ترین‌های هفته

آموزش

کلمه "اکسل" در مجموعه مایکروسافت آفیس به چه معناست؟

کلمه “اکسل” در مجموعه مایکروسافت آفیس به چه معناست؟

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

سالانه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان از برنامه مایکروسافت اکسل به عنوان بخشی از مجموعه مایکروسافت آفیس برای ایجاد و مدیریت صفحات گسترده استفاده می‌کنند. اما آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که کلمه «اکسل» واقعاً به چه معناست و از کجا آمده است؟! در این مطلب منشا و معنی کلمه “اکسل” از مجموعه محبوب مایکرسافت آفیس مورد بررسی قرار گرفته است. با اروتک همراه باشید.

حرف «i» در کلمه iPhone (آیفون) مخفف چیست؟!

یک کلمه مخصوص بازاریابی یا کلمه‌ای با معنی؟!

دیکشنری معروف مریام-وبستر (Merriam-Webster)، کلمه “اکسل (Excel)” را به عنوان یک فعل به معنای “برتر بودن از نظر موفقیت یا پیشی گرفتن” تعریف می‌کند. بنابراین مایکروسافت تصمیم گرفت نامی را برای این محصولی انتخاب کند که نشان‌دهنده برتری در عملکرد و دستاورد باشد و این کمپانی توانست با نرم‌افزار “مایکروسافت اکسل (Microsoft Excel)” که امروزه از یک پایگاه کاربر فعال با بیش از 750 میلیون نفر بهره می‌برد، به این موفقیت خیره‌کننده دست یابد.

کلمه "اکسل" در مجموعه مایکروسافت آفیس به چه معناست؟

“اکسل” به احتمال زیاد معنایی دوگانه دارد. اساسی‌ترین واحد داده در یک صفحه گسترده، “سلول (Cell)” نامیده می‌شود. اینها جعبه‌های کوچکی هستند که هنگام باز کردن یک صفحه گسترده خالی در مایکروسافت اکسل، در یک الگوی شبکه‌ای مشاهده می‌کنید. مدرک مستندی برای این موضوع پیدا نشده‌است (اگرچه حدس و گمان‌های زیادی در اینترنت وجود دارد)، اما نمی‌تواند تصادفی باشد که «اکسل» شبیه به کلمه «سل» است، در حالیکه همچنان به معنای «برتر بودن» نیز هست. بنابراین به احتمال زیاد، این کلمه یک جناس بازاریابی دارد!

همچنین مطالعه کنید
مردم در سال 1955، تکنولوژی‌های 20 سال بعد خود را چگونه تصور می‌کردند؟!

منشا نام اکسل:

در سال‌های 1983-1984، مایکروسافت شروع به توسعه یک برنامه صفحه گسترده جدید کرد که رقابت سختی با نرم‌افزار معروف آن دوران به نام Lotus 1-2-3 داشت. این پروژه با نام رمز «Odyssey» آغاز شد و آنها تصمیم گرفتند پلتفرم جوان مکینتاش را به دلیل قابلیت‌های رابط کاربری گرافیکی بهتر آن هدف قرار دهند.

روی ا. آلن (Roy A. Allen) در کتاب “تاریخچه کامپیوتر شخصی (2001)” خود، منشا نام اکسل را اینگونه توضیح داده است. در طول سال 1984، مایکروسافت تعدادی نام مختلف را برای پروژه صفحه گسترده پیشرفته Odyssey در نظر گرفت. سپس مایکروسافت نام “اکسل” را که یکی از مدیران شعبه پیشنهاد کرده بود انتخاب کرد.

ما نمی‌دانیم دقیقاً آن مدیر شعبه چه کسی بود، اما آنها نام بسیار به یاد ماندنی را انتخاب کردند. مایکروسافت، برنامه اکسل را در سپتامبر 1985 منتشر کرد. البته این نرم‌افزار تا سال 1987 نسخه ویندوزی خود را دریافت نکرد (پس از اینکه ویندوز تا حدودی بالغ شد). برنامه Lotus 1-2-3 نیز خیلی سریع به ویندوز منتقل نشد و اکسل با ویژگی‌های کاربرپسندتر جلو رفت و آن را به غول بازاری تبدیل کرد که امروزه می‌شناسیم.

منبع: Howtogeek

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب >>