جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.

پربازدید ترین‌های هفته

آموزش

فتح دیوار چین توسط یک ربات انسان‌نما!

فتح دیوار بزرگ چین توسط یک ربات انسان‌نما! [تماشا کنید]

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

در چند ماه گذشته دیده‌ایم که ربات‌های انسان‌نما کارهایی جذاب مانند شکستن گردو، پوست کندن خیار، تا کردن لباس‌ها و مرتب کردن دفتر کار را انجام می‌دهند. اما اکنون به لطف یک کلیپ جدید از یک شرکت چینی به نام Robot Era، می‌توانیم «فتح یک بنای تاریخی جهانی» را به این لیستِ به‌سرعت در حالِ رشد اضافه کنیم.

این ویدیوی جدید، ربات XBot-L را به نمایش می‌گذارد که شرکت سازنده آن ادعا می‌کند اولین ربات انسان‌نمایی است که از دیوار بزرگ چین بالا می‌رود. البته این احتمالاً ادعای معقولی است چراکه بیشتر ربات‌های انسان‌نما هنوز در آزمایشگاه‌ها در حال آزمایش هستند یا در کارخانه‌ها کار می‌کنند نه اینکه در مسیرهای گردشگری به تفریح بپردازند!

در حالیکه XBot-L به هیچ وجه به‌سرعت ربات H1 شرکت چینی همکارشان یعنی Unitree نمی‌رسد و انعطاف‌پذیری و ظرافت ربات جدید Atlas از‌ Boston Dynamics را نیز ندارد، اما توانایی خود در حرکت مداوم در طول دیوار بزرگ، مقابله با لبه‌هایی که گاهی شکسته‌اند و حتی سطوح ناهموار را به رخ می‌کشد. این ربات همچنین نشان می‌دهد که می‌تواند به راحتی از پله‌ها عبور کند و حتی چند حرکت تای‌چی را وقتی به یکی از برج‌های نگهبانی دیوار می‌رسد انجام ‌دهد. Robot Era می‌گوید XBot-L نه فقط در مدیریت سطوح ناهموار و غیرقابل پیش‌بینی بالای دیوار بزرگ، بلکه در جهت‌یابی در برج‌های نگهبانی کم نور که می‌تواند دیگر ربات‌ها را گیج کند، بسیار درخشان عمل می‌کند. بنیان‌گذار این کمپانی این ویژگی‌ها را به تکنولوژی یادگیری تقویتی (RL) که اختصاصی خود آن‌هاست نسبت می‌دهد.

یوه شی، هم‌بنیان‌گذار Robot Era، در بیانیه‌ای گفت:

“الگوریتم‌های RL موجب تقویت ظرفیت درک اطلاعات و تصمیم‌گیری ربات در مواجهه با زمین‌های ناآشنا می‌شود. بنابراین، ربات می‌تواند شرایط پیچیده جاده را تشخیص داده و وضعیت راه رفتن خود را به موقع تنظیم کند.”

در حالیکه سیستم‌های پیشرفته ناوبری و تعادل ربات در ویدیو به وضوح به نمایش گذاشته شده است، اما می‌توان کمی نوار چسب عجیب را نیز در اطراف قسمت میانی بدنه آن مشاهده کرد. شاید این چسب برای شبیه‌سازی کیف‌های کمری است که توسط بعضی از هزاران گردشگری که هر ساله از دیوار بازدید می‌کنند پوشیده می‌شود! ما کاملاً مطمئن نیستیم، اما دیدن این جزییات که حتی با وجود پیشرفت سریع این ربات‌های انسان‌نما، هنوز نیاز به استفاده از ترفندهای DIY (خودت انجام بده) وجود دارد تا آنها را از آزمایشگاه به دنیای واقعی بیاورد، جالب است.

اگرچه اینجا چیز زیادی به شگفتی پیشرفت ربات‌های انسان‌نما اضافه نمی‌کند، اما باید به Robot Era – شرکتی در حوزه رباتیک که توسط مؤسسه علوم اطلاعات میان‌رشته‌ای دانشگاه Tsinghua در پکن ایجاد شده است – دست مریزاد بگوییم که با ایده‌ای نسبتاً هوشمندانه برای تبلیغ خود به میدان آمده است. نشان دادن یک ربات انسان‌نما در حال فتح یکی از نمادین‌ترین بناهای جهان نه تنها نوآورانه است، بلکه به عادی‌سازی حضور آنها در زندگی روزمره‌ ما کمک می‌کند.

حال فقط باید از خود بپرسیم زمانی که این ربات‌ها از کارخانه‌ها به زندگی هرروزه‌ی ما راه پیدا کنند آیا قیمت ورودی به این جاذبه‌های گردشگری برای ربات‌های انسان‌نما با ما انسان‌ها فرق خواهد کرد؟ شاید دیزنی نیز یک روز “ربات خود را رایگان به پارک بیاور” ارائه دهد؟ یا برج ایفل یک بلیط رایگان به آنها بدهد، البته اگر مانند ربات‌های فیلم “من ربات هستم (I Robot)” بتوانند به جای استفاده از آسانسور از بیرون سازه بالا بروند!

منبع: Newatlas

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *