چرا مک‌بوک‌های اپل به فناوری فیس‌آیدی و نمایشگر لمسی مجهز نیستند؟

چرا مک‌بوک‌های اپل به فناوری فیس‌آیدی و نمایشگر لمسی مجهز نیستند؟

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

کمپانی اپل این روزها بر مدار تولید لپ‌تاپ‌های جدید خود از سری مک و البته مک‌بوک پرو جدید قرار دارد، با این‌ حال، سنسور تشخیص چهره اپل به‌ نام فیس‌آیدی و صفحه نمایش لمسی، که به‌ عنوان دو ویژگی درخواستی از سوی کاربران مطرح هستند، در سری جدید نیز جایی ندارند!

طی گفت‌و‌گویی با نشریه وال استریت ژورنال، دو تن از مدیران اپل به‌ نام تام بوگر و جان ترنوس، به دلایل حذف این دو ویژگی در جدیدترین سخت‌افزارهای تولیدی خود پرداخته‌اند، هرچند از سخنان آن‌ها این‌گونه بر‌می‌آید که فعلاً نباید منتظر افزوده شدن این دو ویژگی در لپ‌تاپ‌های اپل باشیم!

بوگر عنوان کرده که “در حال حاضر وجود تاچ‌آیدی روی صفحه‌ کلید مک‌بوک، مفید‌تر است، چراکه کار با آن راحت‌تر و سریع‌تر بوده و همچنین دست‌های کاربر در آن قسمت قرار می‌گیرند! همچنین هدف ما از قرار دادن یک فیس‌آیدی، ساده‌تر و سریع‌تر کردن ورود به دستگاه است”. این جدیدترین موضع یکی از مدیران اپل در قبال درخواست‌های متعدد کاربران است.

چرا مک بوک‌های اپل به حسگر فیس آیدی و نمایشگر لمسی مجهز نیستند؟

اما در ارتباط با صفحه‌نمایش لمسی، به‌ نظر می‌رسد که اپل به‌ علت تاثیرگذاری این قابلیت بر روی فروش محصولات آیپد خود، از تجیهز آن بر روی لپ‌های مک سرباز می‌زند. طبق ادعای ترنوس، “آیپد برترین کامپیوتر لمسی دنیا است، در حالیکه از دید او سری مک، برای ورودی مستقیم و سریع به دستگاه کاملاً بهینه شده است و دلیلی برای تغییر این روش وجود ندارد.

این چکیده‌ای از پاسخ اپل به درخواست‌های کاربران بود که خیلی هم جای شگفتی هم ندارد! البته بر اساس شایعات، مجهز شدن کامپیوترهای دسکتاپ و لپ‌تاپ‌های اپل به فیس‌آیدی در کوتاه‌مدت بعید به‌ نظر می‌رسد، چراکه نمایندگان اپل پیش‌تر ایده صفحه نمایش لمسی در مک را “مضحک” خوانده بودند.

بوگر و ترنوس همچنین در رابطه با مدل‌های جدید مک‌بوک پرو و حذف نوار لمسی از این محصولات نیز صحبت‌هایی داشته‌اند. طبق ادعای آنها اپل ظاهراً به‌ طور مداوم در حال گوش سپردن به خواست مشتریان است، بنابراین به‌ نظر می‌آید که قدرت درخواست‌های کاربران، حداقل تا حدی در طراحی مجدد صفحه کلید لپ‌تاپ‌های اپل نقش داشته است.

پاسخ‌های ارائه شده توسط مدیران اپل در گفتگو با وال استریت ژورنال تا حدی منطقی است. با این‌ که نمایشگرهای لمسی امروزه در بسیاری از کامپیوترهای ویندوزی رواج دارند، اما این بدان معنی نیست که الزاماً کاربرد مهمی داشته باشد، البته حداقل برای آن‌دسته از کاربران سرفیس پرو 8 مایکروسافت که در دستگاه‌شان وظایفی دوگانه انجام می‌دهند کاربرد بیشتری دارد.

چرا مک بوک‌های اپل به حسگر فیس آیدی و نمایشگر لمسی مجهز نیستند؟

البته باید توجه داشت که محصول تلفیقی تبلت-لپتاپ اپل، همان آیپد است و منصفانه است که کاربران خواهان ویژگی صفحه لمسی (و پشتیبانی از قلم اپل) برای استفاده در این محصول جدید نیز باشند. مدل‌های گوناگونی از آیپدها در دسترس هستند، از سری ابتدایی گرفته تا بالاترین مدل آن که آیپد پرو 12.9 اینچی نام دارد.

از طرفی قابلیت فیس‌آیدی، بیش از قابلیت نمایشگر لمسی برای کاربران آی‌‌مک‌ و مک‌‌بوک پرو ضرورت دارد. اپل در مدل‌های جدید خود به ارتقای وب‌کم‌های این دستگاه‌ها پرداخته است و حتی بریدگی معروف notch را به صفحه‌نمایش مک بوک پرو افزوده است. البته طراحی notch باعث شده تا فقدان فیس‌آیدی بیش از پیش به چشم بیاید.

همان‌طور که پیش از این اشاره شد، شایعاتی به‌گوش می‌رسند که اپل در صدد اضافه کردن فیس‌آیدی به سری مک است. اگرچه ظاهراً هنوز چند سالی با تحقق آن فاصله داریم. اپل با توجه به سخت‌افزار آیفون‌های خود، با این فناوری آشنایی کامل دارد و قابلیت ورود به سیستم با تشخیص چهره ویندوز که Windows Hello نام دارد، نشان می‌دهد که این فناوری تا چه اندازه سریع و کارآمد است.

منبع: Techradar

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب >>