چرا مرورگر کروم گوگل، "کروم" نامیده می‌شود؟

چرا مرورگر کروم گوگل، “کروم” نامیده می‌شود؟

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

وقتی صحبت از “نام مرورگر” به میان می‌آید، شاید بهترین نامی که به ذهن توسعه‌دهندگان رسیده است یک نام ساده مانند “اینترنت اکسپلورر (کاوشگر اینترنت)” باشد. اما چرا باید یک مرورگر اینترنتی را به نام یک فلز براق مثل “کروم” نامگذاری کرد؟! برای پاسخ به این سوال با اروتک همراه باشید.

این نام، نام پروژه طراحی این مرورگر است

نام “کروم (Chrome)” در اوایل چرخه توسعه در اواخر دهه 2000، به‌عنوان یک نام رمز برای پروژه مرورگر گوگل اختصاص داده شد. این نام هم اشاره‌ای به کروم واقعی موجود در ماشین‌های عضلانی نمادین و سریع اواسط قرن است، به این معنی که کروم برای جایگزینی سریعتر و کارآمدتر برای مرورگرهای روز طراحی شده است و هم اشاره‌ای به طراحی خود مرورگرها.

همانطور که تزئینات کرومی براق و سپرهای خودروهای کلاسیک، از نظر بصری، دور بدنه خودرو پیچیده شده و آن را به نمایش می‌گذارند، اصطلاح “کروم” برای اشاره به همه چیز در مرورگر استفاده می‌شود، به جز خود پنجره واقعی مرورگر که صفحه را نمایش می‌دهد! به عبارت دیگر، “کرومِ مرورگر” شامل نوار ابزار مرورگر، برگه‌ها، نوار پیمایش و هر چیز دیگری در اطراف خود صفحه وب است! منظور از کروم چیزهای براقی است که در اطراف صفحه در حال مطالعه وجود دارد.

چرا مرورگر کروم گوگل، "کروم" نامیده می‌شود؟

در حالیکه کروم در ابتدا نام رمز پروژه بود، در نهایت به نام نهایی مرورگر نیز تبدیل شد. تیم توسعه این مرورگر یک مسابقه داخلی برای انتخاب نام نهایی پروژه برگزار کرد، اما به گفته گلن مورفی، یکی از توسعه‌دهنده گوگل، نام‌هایی که از این رقابت بیرون آمدند افتضاح بودند! در واقع آن نام‌ها آنقدر بی‌ربط و عجیب و غریب بودند که درنهایت همان کلمه “کروم” برای نام مرورگر انتخاب شد!

همچنین مطالعه کنید
چهار مورد از محصولات عجیب دنیای فناوری که معلوم نیست دقیقاً چرا تولید شده‌اند؟!

یک نام هوشمندانه

البته از نظر عینی، کروم نام بسیار جالبی برای یک مرورگر است، اگرچه شاید از نظر علاقه‌مندان به خودروهای کلاسیک، این نام کمی مبهم باشد.

شاید این یک شوخی واقعا هوشمندانه در مورد مرورگری است که نام آن را یدک می‌کشد‌ چراکه یکی از قابل‌توجه‌ترین موارد در مورد کروم، چه در زمان راه‌اندازی و چه تا به امروز، ظاهر مینیمال و کم‌ زرق‌وبرق این مرورگر است.

در مصاحبه ساندار پیچای، رئیس محصول گوگل در سال 2015 با نیویورک تایمز، تاکید شد که منظور نام کنایه‌آمیز این مرورگر، در واقع هسته اصلی تجربه کروم است. او همچنین در این مصاحبه گفته بود:

البته ما می‌خواستیم کاربران روی محتوایی که مطالعه می‌کنند بیشتر تمرکز کنند. دلیل اینکه این محصول، “کروم” نامگذاری شد این بود که می‌خواستیم کرومِ مرورگر (منظور حواس‌پرتی) را در این محصول به حداقل برسانیم.

منبع: Howtogeek

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب >>