قابلیت مسیریابی سازگار با محیط‌زیست به گوگل‌مپ اضافه می‌شود

قابلیت مسیریابی سازگار با محیط‌زیست به گوگل‌مپ اضافه می‌شود

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

گوگل‌مپ در حال به‌روزرسانی یک قابلیت جالب‌توجه در اپلیکیشن‌های اندروید و iOS خود است تا به مردم این امکان را بدهد که در کاهش آلایندگی خودروها کمک کنند. این قابلیت جدید، “مسیریابی سازگار با محیط‌زیست” نامیده می‌شود. این ویژگی چند هفته پیش معرفی شد، و کاربران به‌زودی می‌توانند آن را در تلفن‌های همراه خود مشاهده کنند.

در واقع با این قابلیت جدید، گوگل‌مپ قرار است مسیری را پیشنهاد دهد که باعث کاهش مصرف سوخت می‌شود. البته این مسیر جدید ممکن است کمی طولانی‌تر بوده یا زمان بیشتری نسبت به “سریع‌ترین” مسیر طول بکشد، چراکه هدف این قابلیت این است که در مصرف سوخت صرفه‌جویی شود. هرچند در برخی موارد، گوگل سریعترین مسیر را که کم‌مصرف‌ترین مسیر نیز خواهد بود، پیشنهاد می‌کند.

قابلیت مسیریابی سازگار با محیط‌زیست به گوگل‌مپ اضافه می‌شود

در این ویژگی اگر چندین مسیر نمایش داده شود، گوگل میزان صرفه‌جویی نسبی سوخت (با ذکر درصد) و تفاوت میانگین زمان حرکت بین مصرف سوخت کمتر و سریع‌ترین مسیر را نشان خواهد داد، سپس کاربر می‌تواند انتخاب خود را بین این دو انجام دهد، البته مسیر سازگار با محیط‌زیست با یک برگ سبز مشخص شده است. اگر ترجیح می‌دهید مسیر سازگار با محیط زیست را نبینید، می‌توانید این ویژگی را خاموش کنید و آن وقت گوگل فقط سریع‌ترین مسیر را نمایش خواهد داد.

در حال حاضر احتمالاً کنجکاو هستید که گوگل چگونه این موضوع را برای هر مسیر محاسبه می‌کند. در اطلاعیه گوگل آمده است که این قابلیت از “هوش مصنوعی” و “داده‌های آزمایشگاه ملی انرژی‌های تجدیدپذیر وزارت انرژی ایالات‌متحده (NREL)” استفاده می‌کند. البته، کاملاً مشخص است که خودروهای مختلف ممکن است در سناریوهای مختلف از نظر مصرف سوخت، کم‌مصرف‌تر یا پرمصرف‌تر باشند. به طور مثال خودروهای هیبریدی در مسیرهای شهری سوخت کمتری مصرف می‌کنند و در بزرگراه‌ها مصرف سوخت آن‌ها افزایش می‌یابد و این برخلاف اکثر اتومبیل‌های بنزینی و گازسوز است که در بزرگراه برتری داشته و ممکن است در شهرها بسیار بدتر عمل کنند. البته اگر بتوان این قابلیت را برای هر خودروی خاص سفارشی کرد، قطعاً این نرم‌افزار عملکرد بهتری از خود نشان خواهد داد، هرچند ممکن است در حال حاضر امکان انجام این کار وجود نداشته باشد.

قابلیت مسیریابی سازگار با محیط‌زیست به گوگل‌مپ اضافه می‌شود

گوگل اعلام کرده است که اگر مردم از این مسیریابی جدید استفاده کنند، می‌تواند از انتشار بیش از 1 میلیون تن کربن در سال جلوگیری کرده که معادل حذف 200000 خودرو از جاده‌ها است. البته این بدان معناست که ممکن است مجبور شوید چند دقیقه دیرتر از حالت معمول به مقصد خود برسید. گوگل این قابلیت را به عنوان راهی برای صرفه‌جویی در هزینه گاز در کنار کمک‌های زیست‌محیطی معرفی کرده است، بنابراین شاید همین دو دلیل کافی باشد تا مردم مسیر سازگار با محیط‌زیست را انتخاب کنند.

منبع: Autoblog

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب >>