جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.
تسلا بروزرسانی کامل رانندگی خودران خود را منتشر کرد

سرانجام تسلا، نسخه بتا 9 از سیستم خودران کامل خود را منتشر کرد

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

تسلا می‌گوید؛ این نرم‌افزار ممکن است در زمان‌های حساس، اشتباه عمل کند!

این شرکت بروزرسانی نرم‌افزار نسخه بتا 9 را برای کاربران حاضر در برنامه “دسترسی اولیه” منتشر کرد.

سال‌ها پس از اولین اطلاعیه خود، سرانجام تسلا، نسخه بتا 9 از سیستم خودران کامل خود را منتشر کرد. البته به رانندگان هشدار داده که این نرم‌افزار “ممکن است در زمان‌های حساس، اشتباه عمل کند” و از آنها می‌خواهد که به طور کامل به نرم‌افزار اطمینان نکنند!

ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا، که طی این سال‌ها به خلف وعده در انتشار این نرم‌افزار مشهور شده است، در ابتدا گفته بود نسخه بتا 9 در سال 2018 و سپس در سال 2019 منتشر خواهد شد. اخیراً نیز وعده انتشار در ژوئن گذشته را داده بود. در ابتدای این ماه نیز، ماسک دوباره به طرفداران تسلا قول داد که بروزرسانی جدید بزودی منتشر می‌شود و دلیل این تاخیر را سخت‌تر بودن طراحی نرم‌افزار خودران از چیزی که او فکر می‌کرد، ذکر کرد.

در تصاویر راهنماهای مربوط به بروزرسانی که در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است، تسلا به پیشرفت‌هایی در شبیه‌سازی رانندگی دست یافته است که “اطلاعات بیشتری از اطراف خودرو” را در صفحه نمایش ماشین نشان می‌دهد. همچنین بهبودهایی در دوربین بالای آینه عقب داخل کابین وجود دارد که به گفته تسلا میزان “حواس‌پرتی راننده” را تعیین کرده و هشدارهای صوتی را در اختیار آنها قرار می دهد تا به آنها یادآوری کند هنگام استفاده از سیستم‌های راننده خودکار مراقب جاده باشند.

ذخیره و اشتراک‌گذاری تصاویر دوربین‌های خودرو؟!

نکته مهم دیگر این است که تسلا می‌گوید که اگر دوست نداشته باشید، تصاویر گرفته شده توسط این دوربین، ذخیره یا به اشتراک گذاشته نمی‌شوند. این شرکت در راهنماهای این بروزرسانی گفته است: “تصاویر دوربین‌های خودرو، بدون فعال‌سازی اشتراک‌گذاری آن‌ها، برای تسلا ارسال نمی‌شوند”

هنوز مشخص نیست که نسخه بهبود‌یافته بتا 9 در سیستم خودران تسلا چه امکانات جدیدی را به خودرو افزوده است. روز جمعه، ماسک گفت که این شرکت در حال کار بر روی رفع بسیاری از باگ‌های شناخته شده این نرم‌افزار است و هنوز هم ممکن است مشکلاتی در آن وجود داشته باشد.

ماسک در توییتر گفت: “بتا 9 بیشترین باگ‌های شناخته شده را برطرف خواهد کرد، اما احتمالاً موارد ناشناخته‌ای وجود خواهد داشت، بنابراین لطفاً آرام باشید. “ایمنی، در تسلا همیشه اولویت اصلی است.”

توسعه نرم افزار پیش تولید، برای ما هم کار است و هم سرگرمی! دلیل عدم انتشار نسخه بتا، باگ‌هایی بود که در حال رفع آن بودیم.
بتا 9 بیشترین باگ‌های شناخته شده را برطرف خواهد کرد، اما موارد ناشناخته‌ای وجود خواهد داشت، بنابراین لطفاً آرام باشد باشید.
“ایمنی، در تسلا همیشه اولویت اصلی است.”
– ایلان ماسک (elonmusk) 9 ژوئیه 2021

چه کسانی به نسخه بتا 9 دسترسی دارند؟

نسخه بتا 9 در حال حاضر فقط برای افرادی که در برنامه دسترسی اولیه تسلا هستند قابل دسترسی است. به گزارش Electrek از حدود 2000 مالک خودروهای تسلا تشکیل شده است که اکثراً کارمندان تسلا هستند.

لازم به ذکر است که اگرچه بدون شک این یک سیستم رانندگی پیشرفته است، اما علی‌رغم نام آن، این سیستم به خود ماشین به تنهایی اجازه رانندگی نمی‌دهد. در واقع، طبق نظر انجمن مهندسان خودرو، این یک سیستم، راننده کمکی سطح 2 است، به این معنی که یک سیستم اتوماتیک بیشتر رانندگی، فرمان، ترمز و شتاب را انجام می‌دهد، اما یک انسان باید هوشیار و آماده در خودرو، مراقب آن باشد.

اگرچه طرفداران تسلا با هیجان از این بروزرسانی استقبال کردند، اما سیستم‌های راننده اتوماتیک این شرکت در حال حاضر تحت نظارت دقیق‌تری قرار دارند. در ماه آوریل، دو مرد در تگزاس پس از تصادف خودروی تسلا با درخت و آتش گرفتن خودرو، جان خود را از دست دادند که به گفته مقامات، کسی در صندلی راننده حضور نداشته است. با این وجود، طی سالها مواردی نیز مشاهده شده است که افرادی از سیستم‌های راننده اتوماتیک تسلا در حال خواب و عدم تعادل یا در حال کار با موبایل استفاده کرده‌اند.

اخیراً، رگولاتورها در اداره ایمنی ترافیک بزرگراه ملی، قانونی را تصویب کردند که شرکت‌ها را ملزم می‌کند حوادث مربوط به کمک راننده یا سیستم‌های راننده اتوماتیک را ظرف یک روز پس از اطلاع از آن، گزارش کنند.

منبع: Gizmodo

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *