جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.

پربازدید ترین‌های هفته

آموزش

سال 1403 مبارک؛ داستان تاسیس پایگاه خبری اِروتِک!

سال 1403 مبارک؛ داستان تاسیس پایگاه خبری اِروتِک!

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

بوی بهار، در لابه‌لای برگ‌ها می‌پیچد. عطر سوسن، هوای صبحگاهی را مست می‌کند. میخک، رز و محمدی، بوی زندگی و تازگی را میان باغچه می‌پراکنند، نسیم خوش بهاری، طبیعتی تازه را نوید می‌دهد. برگ‌ها جان می‌گیرند و چشم‌اندازی سبز، از پسِ پنجره‌های گشوده، جلوه‌گری می‌کند!

یک سال گذشت و واپسین ثانیه، فاصله میان زمان‌ها را دو نیمه کرد؛ «یا مقلب القلوب و الابصار، یا مدبر اللیل و النهار، یا محول الحول و الاحوال، حوّل حالنا الی أحسن الحال»؛ چشم‌ها به روشنی باز می‌شوند و دل‌ها به یکدیگر نزدیک و قلب‌ها آرامش دوباره می‌یابند. احساس بهار، نیلوفرانه بر اندام طبیعت می‌پیچد و زمستان کوچ می‌کند.

سال 1403 بر همه ایرانیان و دیگر پارسی‌زبان جهان مبارک باد!

راستش را بخواهید این اولین پیام تبریک رسمی اِروتِک برای چندین هزار علاقه‌مند تکنولوژی همیشه‌همراهش است، پس شاید بهتر باشد در ابتدای سال جدید از همین اِروتِک شروع کنیم!

اِروتِک” از یک لحظه شروع شد! لحظه‌ای که قرار بود مثل بقیه بگذرد اما این بار زمان در این لحظه برای ما متوقف شد. بی‌خود نیست که می‌گویند نیاز مادر اختراع است! شاید اگر شرایط به‌گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد اصلاً اِروتِک تاسیس نمی‌شد!

شاید اگر چند سال پیش کسی از من در مورد تاسیس یک سایت خبری تکنولوژی می‌پرسید یا از آینده خبر می‌داد با خنده از کنار او رد می‌شدم چراکه آن زمان خود را در قامت یک مهندس هوافضا که مشغول طراحی هواپیماست می‌دیدم! اما همین غیرقابل پیشی‌بینی بودن زندگی‌ست که همه چیز را زیبا می‌کند!

اردیبهشت 1400 بود که پس از دریافت مدرک کارشناسی ارشد هوافضا و اتمام خدمت در نیروی زمینی ارتش، مثل دیگران تمام سایت‌های کاریابی، شرکت‌های هوافضایی و حتی اسنپ! را جستجو می‌کردم و ناامیدانه منتظر یک شغل مناسب بودم که پیدا نمی‌کردم، اما ناگهان فکری مبهم در سرم جرقه زد! تاسیس یک سایت تکنولوژی، همانگونه که زمانی که جوان‌تر بودم دوست داشتم!!

اما همه چیز به‌سرعت تیره و کار سخت شد! چراکه تاسیس سایت الزاماتی اولیه داشت که من هیچ‌کدام را نمی‌دانستم! هاست، دامنه، قالب سایت!

شاید بخش خرید هاست راحت‌ترین بخش کار بود! اما چه نامی برای سایت انتخاب کنم؟! قالب سایت باید چگونه باشد؟!

بعد از چند هفته فکر مداوم تصمیم گرفتم از ترکیب نام رشته تحصیلی و کلمه تکنولوژی یه واژه خاص تولید کنم! بله اِروتِک انتخاب شد، ترکیبی از کلمه‌های اِرواِسپیس (هوافضا) و تِک (تکنولوژی)! سریعاً از ترس انکه کسی دیگر این کلمه به‌ذهنش نرسد و دامنه را خریداری نکند (چرا؟!!) دامنه اِروتِک (Aero-Tech.ir) را خریداری کردم!

بعد از انتخاب نام و خرید دامنه مشکل اصلی شروع شد؛ قالب سایت!

آیا باید یک قالب آماده خریداری کنم یا خودم یک قالب مخصوص را طراحی کنم؟! تصمیم به طراحی قالب گرفتم چراکه هیچکدام از قالب‌ها آن‌چیزی را که من می‌خواستم نداشت؛ خاص بودن! یا شاید هم قالب‌های زیباتر کمی گران بودن!

اما من به‌جز زبان برنامه‌نویسی فرترن به زبانی دیگری مسلط نبودم و فرصت یادگیری زبان برنامه‌نویسی مخصوص سایت را هم نداشتم! بعد از چندین روز تحقیق متوجه شدم که با المنتور هم می‌توان بدون تسلط به زبان برنامه‌نویسی یک سایت را طراحی کرد!

نزدیک به دو ماه طول کشید تا قالب سایت آماده شد و در تاریخ ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ اولین خبر بر روی سایت قرار گرفت!

اما به قول لسان‌الغیب، حافظ شیرازی؛ عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکل‌ها!

چه مشکلی؟! مشکل اصلی انتخاب مطالب برای ترجمه و مهمتر از آن، تعداد بازدیدکنندگان سایت بود؛ چراکه فقط خودم بودم و خودم، تنهای تنهای تنها!

اما باید چه می‌کردم؟!

ادامه دارد؟!

درصورتیکه که علاقه‌مند به اطلاع از بقیه مراحل تاسیس اِروتِک بودید به مرور زمان مشکلات و اتفاقات جالب این سه سال را برای شما خواهم نوشت!

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *