جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.
قیمت میلگرد در فروردین 1402

قیمت میلگرد در فروردین 1402

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

آهن پرایس: بررسی قیمت میلگرد برای همه کسانی که در صنعت ساختمان و ساخت و ساز فعالیت دارند بسیار حائز اهمیت است؛ در واقع قیمت میلگرد یکی از مهمترین پارامترهایی است که می‌تواند تأثیر بسزایی بر روی قیمت نهایی پروژه‌های ساختمانی داشته باشد. به این صورت که با افزایش قیمت میلگرد، قیمت پروژه‌های ساختمانی نیز به صورت مستقیم تحت تأثیر قرار خواهد گرفت؛ بنابراین بررسی قیمت میلگرد در زمان‌های مختلف و پیگیری تغییرات آن در بازار بسیار مهم است.

گفتمی است علاوه بر تأثیر بر روی قیمت پروژه‌های ساختمانی، قیمت میلگرد تأثیر بسزایی بر روی تصمیم‌گیری‌های تولیدکنندگان، عرضه و تقاضا و بازار میلگرد دارد. در زمان‌هایی که قیمت میلگرد افزایش می‌یابد، تولیدکنندگان بیشتر تلاش می‌کنند تا تولیدات خود را افزایش دهند و این ممکن است منجر به افزایش عرضه و کاهش قیمت میلگرد شود. بنابراین، پیگیری تغییرات قیمت میلگرد برای پیش‌بینی تغییرات عرضه و تقاضا در بازار نیز مورد اهمیت است.

همچنین، بررسی قیمت میلگرد می‌تواند به عنوان یکی از ابزارهای تصمیم‌گیری مورد استفاده قرار گیرد به طوری که با بررسی تغییرات قیمت میلگرد، می‌توان به صورت دقیق‌تر تصمیم‌گیری‌هایی مانند خرید و فروش میلگرد و یا بهبود فرایند تولید میلگرد را انجام داد.

از همین رو در مقاله حاضر به بررسی قیمت میلگرد در یک ماه اول سال 1402 پرداخته می‌شود و نوسانات قیمت این محصول و عوامل مؤثر بر آن مورد تحلیل قرار می‌گیرد.

قیمت میلگرد در فروردین 1402

بررسی نمودار ماهانه نرخ میلگرد

گزارش‌ها و تحلیل‌های موجود از بازار آهن در یک ماه اخیر حاکی است که از ابتدای سال قیمت میلگرد و قیمت روزانه آهن آلات در کلیه زیرمجموعه‌های بازار آهن داخلی روندی کاهشی داشت و کف نرخ میلگرد در دو هفته نخست سال که فعالیت رسمی بازار آهن آغاز شد حدود 4 هزار تومان عقب‌نشینی کرد.

به عنوان مثال قیمت میلگرد 14 ذوب آهن اصفهان که در ابتدای سال در کانال 27 هزار تومان قرار داشت هفته سوم فروردین به کانال 23 هزار تومان رسید. این درحالی بود که در اسفند سال گذشته هر کیلو میلگرد 14 کانال 32 هزار تومانی را هم لمس کرده بود.

اما در هفته پایانی فروردین ورق برگشت و مجددا شاهد ازسرگیری قیمت آهن آلات بودیم که سردمدار این نوسانات افزایشی قیمت میلگرد بود. در این بازه زمانی کف قیمت میلگرد از کانال 23 هزار تومانی فاصله گرفت و مجددا وارد کانال 27 هزار تومانی شد و در مرز 28 هزار تومان قرار گرفت.

برخی علل افزایش قیمت میلگرد را به گشایش مجدد معاملات اعتباری بورس کالا نسبت دادند، همچنین تداوم صادرات خارج از معاملات رینگ صادراتی توسط گمرک از دیگر عوامل اثرگذار در افزایش قیمت میلگرد بود.

اما در هفته اول اردیبهشت وزارت صمت و اقتصاد و بورس کالا در صدد تنظیم بازار برآمده و با تنظیم چند دستورالعمل تا حدودی به فروکش کردن التهابات کمک کرد و شاهد نوسانات سینوسی در بازار آهن و فولاد بودیم.

اما اوضاع نابسامان اقتصادی و ناپایدار کشور فعالان این حوزه را با دشواری‌هایی روبه‌رو کرده و تقاضای مصرفی را به طور قابل توجهی کاهش داده است. در کنار این مواردی که گفته شد چند ریسک بالقوه نیز وجود دارد که طبق تجربه سال‌های گذشته به افزایش قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی منجر می‌شود اما به نظر می‌رسد این نوسان افزایشی پیش‌تر از موعد پیشخور شده و در کنار سایر عوامل، به افزایش 5 هزار تومانی قیمت‌ها دامن زده است.

کمبود انرژی و قطعی برق صنایع فولادی در تابستان مانند چند سال اخیر همان بحران حل نشده‌ای است که ریسک مهمی برای افزایش قیمت اهن به شمار می‌رود، چراکه این امر احتمالا به کاهش محصول در بازار منجر خواهد شد.

قیمت میلگرد 16 ذوب آهن اصفهان هم در ابتدای سال در کانال 27 هزار تومانی گزارش می‌شد اما با کاهش در هفته سوم فروردین به کانال 23 هزار تومانی رسید اما مجددا در مسیر افزایشی قرار گرفت و با رشد 5 هزار تومانی به بیش از 28 هزار تومان رسید.

عوامل مؤثر بر قیمت میلگرد

قیمت میلگرد همانند دیگر فلزات، تحت تأثیر عوامل متعددی است که بخشی از این فاکتورهای اثرگذار در نوسانات ماه نخست سال بیان شد اما در ادامه به برخی دیگر از مؤلفه‌های اصلی و کلی پرداخته می‌شود.

 • قیمت فولاد: میلگرد از فولاد تولید می‌شود، بنابراین قیمت فولاد از اولین عوامل مؤثر بر قیمت میلگرد است. افزایش قیمت مواد اولیه به طور مستقیم باعث افزایش قیمت میلگرد می‌شود.
 • تقاضا و عرضه: تقاضا و عرضه نیز به شدت بر قیمت میلگرد تأثیر می‌گذارد؛ در صورتی که تقاضا برای میلگرد بالا بوده و عرضه آن کم باشد، قیمت آن به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. در برخی مواقع نیز بازار وارد فاز ترس و انتظار می‌شود تقاضای مصرفی کاهش می‌یابد.
 • نوع میلگرد: نوع میلگرد نیز بر قیمت آن تأثیر دارد. برای مثال، میلگرد ضخیم‌تر اغلب گران‌تر از میلگرد نازک‌تر است. هچنین میلگرد A2 و میلگرد A3 براساس استاندارد و تولید و نیز سایز آنها قیمت متفاوتی دارند.
 • تحریم‌ها: تحریم‌های اقتصادی نیز می‌تواند بر قیمت میلگرد تأثیر داشته باشد. در صورتی که کشوری تحریم شده باشد، معمولاً ارزش پول آن کشور کاهش می‌یابد که می‌تواند به افزایش قیمت محصولات آن کشور از جمله میلگرد منجر شود.
 • قیمت سوخت: سوخت نیز به عنوان یک عامل مؤثر بر قیمت میلگرد محسوب می‌شود. افزایش قیمت سوخت، قیمت حمل و نقل مواد اولیه مانند آهن و فولاد را نیز افزایش می‌دهد و باعث افزایش قیمت نهایی میلگرد می‌شود.

نرخ دلار: قیمت دلار هم از جمله مواردی است که نوسانات بازار آهن را تحت تأثیر قرار داده و قیمت میلگرد را تعیین می‌کند.

علاوه‌بر مواردی که ذکر شد می‌توان به قیمت جهانی فولاد، نیاز صنایع وابسته، تغییرات فصلی، بورس کالا، تصمیمات و سیاست‌های ناگهانی، اخبار سیاسی و اقتصادی، برند محصول، روش تولید میلگرد و عواملی از این دست که در نرخ میلگرد اثرگذار هستند، اشاره کرد.

قیمت میلگرد در فروردین 1402

روش خرید میلگرد

خرید میلگرد برای پروژه‌های ساختمانی و صنعتی از جمله مواردی است که نیازمند توجه و دقت بالایی است. در زمان خرید میلگرد، نیاز است که به چند مورد توجه کرد تا خریدی به‌صرفه و مطمئن انجام داد.

 • مقدار میلگرد مورد نیاز: قبل از خرید میلگرد باید به دقت مقدار مورد نیاز را برای پروژه خود تعیین کنید. این مقدار شامل طول و قطر میلگرد است که برای ساخت پروژه شما نیاز است.
 • کیفیت میلگرد: کیفیت میلگرد بسیار مهم است. بهتر است همواره از میلگردهای با کیفیت بالا و برندهای معتبر استفاده کنید تا ساختمانی پایدار و با عمر طولانی داشته باشید.
 • قیمت میلگرد: قیمت میلگرد نیز باید در نظر گرفته شود. در بازار میلگرد، قیمت‌ها ممکن است متفاوت باشد. بهتر است قبل از خرید، با بررسی قیمت‌های مختلف در بازار، قیمت مناسبی برای خرید میلگرد در پروژه خود پیدا کنید.
 • فروشنده معتبر: همواره از فروشنده‌های معتبر و با سابقه خرید کنید تا از کیفیت و اصالت محصول اطمینان حاصل کنید. گفتنی است شرکت آهن پرایس با 50 سال سابقه در زمینه تأمین آهن آلات از معتبرترین شرکت‌ها در این حوزه است که خرید راحت و مطمئنی را برای خریداران به ارمغان می‌آورد.
 • تحویل موقعیت محصول: بهتر است با فروشنده قبل از خرید، توافقی برای تحویل موقعیت محصول و شرایط پرداخت صورت بگیرد.
 • نحوه حمل و نقل: نحوه حمل و نقل میلگرد نیز باید در نظر گرفته شود. بهتر است برای حمل و نقل، از شرکت‌های معتبر و با تجربه استفاده کنید تا بدون مشکل و آسیب به محصول، تحویل به موقع نیز داشته باشید. همچنین ضروری است نوع وسیله حمل محصول هم با توجه به تناژ و نوع محصول در نظر گرفته شود.
سلب مسئولیت: این مطلب یک رپورتاژ تبلیغاتی است و اروتک مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد.

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *