پربازدید ترین‌های هفته

آموزش

کشف یک سویه جدید و نگران‌کننده از کووید-19 در آفریقای جنوبی

کشف یک سویه جدید و نگران‌کننده از کووید-19 در آفریقای جنوبی

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

بر اساس گزارشی که از ژوهانسبورگ، پایتخت آفریقای جنوبی به‌دست رسیده، اخیراً دانشمندان این کشور یک سویه جدید از کووید-19 را در تعداد اندکی از بیماران شناسایی کرده‌ و در حال بررسی پیامد‌های بالقوه آن هستند.

این سویه جدید که B.1.1529 نام‌گذاری شده، حامل شکلی غیرعادی از جهش‌ها است که می‌تواند نگران‌کننده باشد، زیرا این امکان وجود دارد که از پاسخ ایمنی بدن فرار کرده و باعث انتقال گسترده‌تر شود.

علائم اولیه به‌دست آمده از آزمایشگاه‌های تشخیصی نشان می‌دهد که این سویه به سرعت در پرجمعیت‌ترین استان گوتنگ افزایش یافته و ممکن است در هشت استان دیگر این کشور نیز وجود داشته باشد.

آفریقای جنوبی تا به‌ حال حدود 100 نمونه را به‌ عنوان سویه B.11.529 مورد تایید قرار داده که علاوه بر این کشور، در بوتسوانا و هنگ‌کنگ نیز یافت شده است. دانشمندان معتقدند که احتمالاً 90 درصد موارد جدید ابتلا به این سویه در گوتنگ رخ داده باشد. موسسه ملی بیماری‌های واگیردار آفریقای جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد:

اگرچه داده‌های فعلی محدود است، اما کارشناسان ما با تمام سیستم‌های نظارتی موجود در حال تلاش هستند تا نوع جدید این سویه و پیامد‌های بالقوه آن‌را مورد بررسی قرار دهند.

همچنین آفریقای جنوبی تقاضا کرده تا کارگروهی از سازمان بهداشت جهانی، برای بحث در مورد تکامل ویروس کووید-19 در روز جمعه نشست فوری برگزار کنند.

همچنین مطالعه کنید
"دوربین بیولوژیکی" داده ها را در DNA باکتری های زنده ذخیره می کند

جو فاهلا، وزیر بهداشت این کشور گفته:

هنوز زود است که بگوییم آیا دولت محدودیت‌ها سخت‌تری را در پاسخ به این سویه در نظر خواهد گرفت یا خیر.

گفتنی است که آفریقای جنوبی، اولین کشوری بود که در سال گذشته سویه “بتا” را شناسایی کرد. بتا یکی از چهار گونه کوید-19 است که سازمان بهداشت جهانی پیش‌تر از آن به عنوان سویه نگران‌کننده یاد کرده بود.

پیش‌تر در ابتدای سال جاری میلادی، این کشور، سویه دیگری با نام C.1.2 را نیز شناسایی کرده بود که البته جایگزین نوع رایج و با شیوع بسیار بالای دلتا نشده و درصد کمی از موارد ابتلا را به خود اختصاص داده است.

منبع: Reuters

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب >>