Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

پربازدید ترین‌های هفته

آموزش

از مکانیزم بشکن زدن چه می‌دانید؟

از مکانیزم بشکن زدن چه می‌دانید؟

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

ویدئوی اسلوموشنی که به‌تازگی منتشر شده فیزیک نهفته در بشکن زدن را نمایش می‌دهد. این فیلم که با سرعت بالا ثبت شده، حرکت بشکن زدن را به خوبی نمایش داده و نشان می‌دهد که اصطکاک به علاوه تراکم‌پذیری و نرمی سر انگشت، عوامل کلیدی برای انسان در بشکن زدن صحیح هستند. این تحقیقات را محققان در 17 نوامبر (26 آبان) در ژورنال Royal Society Interface منتشر کرده‌اند.

سعد باملا، بیوفیزیکدان انستیتو تکنولوژی جورجیا در آتلانتا می‌گوید بشکن فقط 7 میلی‌ثانیه طول می‌کشد که 20 برابر سریع‌تر از پلک زدن است. پس از لیز خوردن انگشت شصت، انگشت وسط با سرعت 7.8 درجه در میلی‌ثانیه می‌چرخد، تقریباً به اندازه سرعت چرخش دست یک بازیکن حرفه‌ای بیسبال هنگام پرتاب توپ. البته شتاب انگشت، هنگام بشکن زدن سه برابر شتاب دست بازیکن بیسبال هنگام پرتاب توپ است!

این گروه دریافتند که وقتی سر انگشتان با یک روان‌کننده با اصطکاک کم یا یک تکه لاستیک با اصطکاک بالا پوشانده می‌شود، نمی‌توان به درستی بشکن زد و همین موضوع نشان می‌دهد که میزان اصطکاک سر انگشتان برای بشکن زدن ایده‌آل است. اصطکاک بین انگشت وسط و شصت اجازه می‌دهد تا انرژی ذخیره‌ شده و سپس به طور ناگهانی تخلیه شود. هنگامی که اصطکاک کمتر باشد انرژی ذخیره‌شده نیز کمتر می‌شود. اگر هم اصطکاک بیشتر باشد، انگشت هنگام بشکن زدن رها نمی‌شود و باعث کند شدن بشکن می‌شود.

باملا و همکارانش از یک صحنه در فیلم انتقام‌جویان: جنگ ابدیت (Avengers: Infinity War) برای این آزمایش الهام گرفتند. تانوس که یک دستکش فلزی به دست دارد با یک بشکن خود، نیمی از موجودات زنده جهان را از بین می‌برد. تیم محققان به این فکر افتادند که آیا می‌توان در حالیکه دستکش زبری به دست داشت، بشکن زد؟ به طور معمول هنگام بشکن زدن، دو انگشت به هم فشرده شده و سطح تماس و اصطکاک بینشان افزایش می‌یابد. محققان بشکن زدن را با انگشتان پوشیده‌شده با انگشتانه (یا انگشت‌دانه) امتحان کردند و همان‌طور که انتظار می‌رفت بشکن‌ها، کند و ناموفق بودند.

همچنین مطالعه کنید
استفاده از بزرگترین لیزر جهان برای شروع یک واکنش همجوشی هسته‌ای نوآورانه

بنابراین بشکن تانوس قطعاً امکان‌پذیر نیست. حالا فیزیک بدون نیاز به ابرقهرمانان، دنیا را نجات داد!

منبع: Sciencenews

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب >>