مزایای احراز هویت با الگوریتم های هوش مصنوعی

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

خدمات دولت‌ها و کسب‌وکارها با سرعت بسیار زیادی به سمت دیجیتالی شدن در حال حرکت است. در چنین شرایطی مسئله احراز هویت افراد در بستر اینترنت به عنوان یکی از دغدغه‌های اساسی به شمار می‌رود. بی‌توجهی به این مسئله عملا امنیت فعالیت‌ها در بستر اینترنت را زیر سؤال می‌برد. در نتیجه امکان ارائه خدمات به کاربران عملا وجود نخواهد داشت. احراز هویت دیجیتال به عنوان بهترین راه حل برای این منظور به شمار می‌رود. به کمک این ایده علاوه بر تضمین امنیت کاربران، می‌توان خدمات را با سرعت مناسبی به آن‌ها ارائه نمود. الگوریتم‌های هوش مصنوعی نقش راهبردی در احراز هویت دیجیتال ایفا می‌کنند. در همین راستا تا انتهای مقاله حاضر با ما همراه باشید تا در خصوص مزایای احراز هویت با الگوریتم های هوش مصنوعی بحث کنیم.

الگوریتم‌های هوش مصنوعی مورد استفاده در فرآیند احراز هویت دیجیتال چه نام دارند؟

برای احراز هویت دیجیتال باید دست به دامان صفات منحصربه‌فرد انسانی شد. در همین راستا از اثر انگشت، چهره، عنبیه چشم و … می‌توان یاد کرد. فناوری بیومتریک سال‌ها قبل این قابلیت را امکان‌پذیر کرده بود. با وجود اینکه سخت‌افزارهای مورد نیاز برای اجرای آن نسبتا گران قیمت بود؛ اما مشکل اصلی استفاده از این فناوری مربوط به دور خوردن آن بود. به این صورت که هکرها با کمی زحمت می‌توانستند به کمک تصاویر ثابت، فناوری بیومتریک را کاملا فریب دهند.

اینجا بود که‌ هوش مصنوعی وارد بازی شد و به کمک فناوری بیومتریک آمد. یوآیدی، اولین ارائه دهنده سرویس احراز هویت دیجیتال در کشور این خدمات را به صنعت فینتک معرفی کرد. در قالب هوش مصنوعی و الگوریتم های تشخیص چهره، ویژگی‌های منحصربه‌فرد و متمایزکننده انسانی به کد تبدیل می‌شوند. همچنین قابلیت تشخیص زنده بودن تصاویر افراد با استفاده الگوریتم‌های هوش مصنوعی به ارمغان آمده است. از جمله الگوریتم‌هایی که در این راستا مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • الگوریتم تطابق تصویر
  • الگوریتم تشخیص زنده بودن
  • الگوریتم پردازش متن

در کنار این الگوریتم‌ها از فناوری یادگیری ماشین نیز استفاده می‌شود. به زبان ساده این فناوری کمک می‌کند که در گذر زمان سیستم از طریق جمع‌آوری داده‌های بیشتر، ارتقا پیدا کند و دقت آن به طور پیوسته افزایش یابد.

مهم‌ترین مزایای احراز هویت با الگوریتم های هوش مصنوعی

احراز هویت دیجیتال با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی در حال حاضر در تمام دنیا به عنوان یک روش راهبردی برای ارائه خدمات دیجیتال به کاربران در بستری امن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در کشور ما نیز چند سالی است که احراز هویت دیجیتال در حال تبدیل شدن به یک امر مرسوم در ارائه خدمات دستگاه‌های دولتی و شرکت‌های خصوصی است. از جمله مهم‌ترین مزایای احراز هویت با الگوریتم های هوش مصنوعی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. تسهیل فرآیند احراز هویت

روش‌های سنتی احراز هویت، زمان‌بر و کند هستند. به عنوان مثال احراز هویت سامانه سجام را در نظر بگیرید. در روش سنتی افراد باید به یکی از کارگزاری‌ها یا دفاتر پیشخوان دولت منتخب مراجعه کنند. انجام فرآیند احراز هویت در این روش توسط اپراتور انسانی انجام می‌شود و بعد از آن مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا اطلاعات با داده‌های موجود در بانک‌های اطلاعاتی تطبیق داده شود. این در حالی است که با استفاده از احراز هویت دیجیتال، مجموعه فرآیند ظرف چند دقیقه انجام می‌شود و بعد از آن نیز نتیجه بررسی در کمترین زمان ممکن ظرف چند دقیقه تا چند ساعت به اطلاع افراد می‌رسد.

2. افزایش دقت احراز هویت

در فرآیند احراز هویت دیجیتال، اپراتور انسانی از چرخه احراز هویت خارج می‌شود. به این ترتیب کلیه فرآیندها از طریق الگوریتم‌های هوش مصنوعی به صورت آنلاین انجام می‌شود. همچنین این الگوریتم‌ها به مرور زمان با افزایش دیتاهای ورودی، ارتقا پیدا می‌کنند و میزان خطای آن‌ها در گذر زمان به طور پیوسته کاهش می‌یابد. در نتیجه با حذف عامل انسانی، احتمال بروز خطا در فرآیند احراز هویت کاهش پیدا می‌کند و عملا به سمت صفر میل می‌کند.

3. ارتقای امنیت کاربران

فرآیندهای احراز تک عاملی که در سامانه‌های مختلف استفاده می‌شود، امروزه به راحتی در برابر حمله‌های هکری آسیب‌پذیر هستند. در نتیجه اعتماد کردن به سیستم‌های رمز عبور و نام کاربری معمول برای ارائه خدمات ایمن به کاربران امروزه چندان عاقلانه نیست. استفاده از فرآیند احراز هویت چند عاملی با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌تواند راهکاری هوشمندانه برای مصون نگه داشتن کاربران از حمله‌های هکری باشد.

زیست سنج‌ها به عنوان ایمن‌ترین روش برای احراز هویت چند عاملی به شمار می‌روند. دستکاری و جعل داده‌های زیست سنجی بسیار دشوار است و همین مسئله ایمنی بسیار زیادی برای کاربران به ارمغان می‌آورد. از جمله زیست‌سنج‌هایی که در حال حاضر می‌توان مورد استفاده قرار داد، عبارت‌اند از:

  • تشخیص چهره
  • اسکن قرنیه چشم
  • اسکن اثر انگشت
  • تشخیص صدا
  • زیست‌سنج‌های رفتاری

4. کاهش هزینه‌های احراز هویت

در روش سنتی احراز هویت، اپراتور انسانی با هر میزان از مهارت و توامندی دارای ظرفیت کاری محدودی است. همین مسئله باعث می‌شود که در صورت افزایش تقاضا برای استفاده از خدمات دیجیتال یک مجموعه، شرکت با مشکل کمبود منابع انسانی مواجه شود. برای رفع این مشکل نیز لاجرم باید به سراغ استخدام نیروهای جدید رفت که این تصمیم در عمل موجب تحمیل هزینه‌های مازاد بر مجموعه می‌گردد. در غیر این صورت نیز با کندی فعالیت و در نتیجه نارضایتی مخاطبان مواجه می‌شود. اما در مقابل احراز هویت دیجیتال با هیچ‌گونه محدودیتی از نظر تعداد کاربران مواجه متقاضی مواجه نیست و به خوبی می‌تواند درخواست‌های آن‌ها را پردازش کند.

5. ایجاد تجربه کاربری مطلوب

احراز هویت به شیوه دیجیتال به صورت غیرحضوری و آنلاین انجام می‌شود. این مسئله عملا میزان اصطکاک کاربران را با بدنه شرکت کاهش می‌دهد. در عمل نیز این اتفاق باعث می‌شود که خدمات با کیفیت بالاتر و سرعت بیشتر به کاربران ارائه شود. مجموعه این اتفاقات در نهات منجر به افزایش میزان رضایت کاربران می‌گردد که دستاورد بزرگی برای هر شرکت دولتی یا خصوصی به شمار می‌رود.

کلام پایانی

مزایای احراز هویت با الگوریتم های هوش مصنوعی را بررسی کردیم. احراز هویت دیجیتال در حال حاضر در کسب‌وکارهایی مانند بانکداری و خدمات مالی، اپراتورهای تلفن همراه، صرافی‌های رمزارزها، پلتفرم‌های اقتصاد مشارکتی و بازار بورسی قابل استفاده هستند. البته با توجه به روند شتابان الکترونیکی شدن کسب‌وکارها، به نظر می‌رسد که در آینده نزدیک گروه بسیار زیادی از کسب‌وکارها نیز به سمت استفاده از این فناوری برای ارائه خدمات باکیفیت در بستری ایمن اقدام کنند.

سلب مسئولیت: این مطلب یک رپورتاژ تبلیغاتی است و اروتک مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد.

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیست قیمت:

آخرین مطالب >>