ماموریت DART ناسا؛ حمله به سیارک دیمورفورس!

ماموریت DART ناسا؛ حمله به سیارک دیمورفوس!

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

ناسا در حال آماده‌سازی برای ضربه زدن به یک سیارک است. مأموریت تست هدایت مسیر سیارک دوگانه (DART) قرار است امروز 24 نوامبر (3 آذر) با پرتاب موشک فالکون 9 اسپیس ایکس (SpaceX Falcon 9) انجام شده و به سیارک دیمورفوس (Dimorphos) برخورد کند. این مأموریت به ما کمک می‌کند که بفهمیم چگونه می‌توان از زمین در برابر دیگر اجرام آسمانی که به سمت زمین حرکت می‌کنند محافظت کنیم.

دیمورفوس، قمر سیارک دیدیموس (Didymos) به شمار می‌رود و به همین دلیل با نام مستعار دیدیمون (Didymoon) نیز شناخته می‌شود. قطر آن تقریباً 160 متر بوده و هر 12 ساعت یکبار به دور خورشید می‌چرخد. انتظار می‌رود که DART به فاصله 11 میلیون کیلومتری زمین برسد و در تاریخ 2 اکتبر 2022 (10 مهر 1401) به دیمورفوس برخورد کند.

تنها ابزار علمی DART، چند دوربین است که به آن کمک می‌کنند به سمت دیمورفوس حرکت کند. با توجه به فاصله دیمورفوس از زمین، اندازه کوچک آن و اینکه هر 11 ساعت و 55 دقیقه یکبار به دور خورشید می‌چرخد، این مأموریت آسان نخواهد بود. جرم DART حدود 600 گرم بوده و تنها هدف آن این است که با سرعت 6.6 کیلومتر بر ثانیه با دیمورفوس برخورد کند.

آزمایش فضایی ناسا برای دفاع از کره زمین

البته این فضاپیما با خود فضاپیمای سبک‌تری به نام کیوب‌ست سبک ایتالیایی (Light Italian Cubesat) را که هدف آن تصویربرداری از سیارک خواهد بود حمل خواهد کرد. کیوب‌ست 10 روز قبل از برخورد از فضاپیمای اصلی جدا خواهد شد. کیوب‌ست مجهز به دو دوربین برای ثبت برخورد و نحوه تأثیر ضربه بر دیمورفوس است. آژانس فضایی اروپا نیز در حال برنامه‌ریزی مأموریتی به نام Hera برای پرتاب در سال 2024 و بررسی پیامدهای آن است.

این آزمایش برای این انجام می‌شود که ما را در برابر اجرام آسمانی که به سمت زمین در حال حرکت بوده و برای ما خطرناکند آماده‌تر کند و البته در حال حاضر، این ماموریت در حال انجام بر روی سیارکی است که هیچ خطری برای ما ندارد. توماس زوربوخن از ناسا در یک کنفرانس مطبوعاتی در 22 نوامبر (1 آذر) گفت: “چیزی را که ما تلاش می‌کنیم یاد بگیریم این است که چگونه تهدیدی که به ما نزدیک می‌شود را منحرف کنیم. مطمئن باشید که آن سیارک نه در حال حاضر و نه پس از برخورد تهدیدی برای زمین نخواهد بود.”

آزمایش فضایی ناسا برای دفاع از کره زمین

هدف این برخورد این است که مدار دیدیمون که به دور دیدیموس می‌چرخد 10 دقیقه کوتاه‌تر شود. این مأموریت به ما نشان می‌دهد که مدار سیارک‌ها را به سادگی با کوبیدن چیزی به آنها می‌توان تغییر داد.

اد رینولدز، مدیر پروژه DART در کنفرانس خبری در دانشگاه جان هاپکینز گفت: “این کار زیاد طول نمی‌کشد اما با توجه به چیزهایی که برای این کار لازم است با داشتن زمان کافی می‌توان کارهای بزرگی را با یک دستگاه کوچک انجام داد.”

در حالی که هیچ سیارکی در موقعیتی قرار ندارد که به این زودی‌ها خطری برای زمین ایجاد کند، تخمین زده می‌شود تنها 40 درصد از سیارک‌های نزدیک زمین قطری بیش از 140 متر داشته باشند. راه‌های متعددی برای منحرف کردن یک سیارک خطرناک وجود دارد و DART به ما در دانستن آنچه برای این کار نیاز داریم کمک می‌کند.

منبع: Newscientist

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب >>