Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

پربازدید ترین‌های هفته

آموزش

پخش زنده نیمه نهایی هندبال قهرمانی جهان: فرانسه - سوئد - جمعه 7 بهمن 1401

پخش زنده نیمه نهایی هندبال قهرمانی جهان: فرانسه – سوئد – جمعه 7 بهمن 1401

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

دیدار بین تیم‌های ملی هندبال فرانسه و سوئد در مرحله نیمه نهایی هندبال قهرمانی جهان، جمعه 7 بهمن 1401 ساعت 20:30 به وقت ایران برگزار می‌شود. لینک پخش زنده این مسابقه در ادامه ارائه شده است.

لینک پخش زنده نیمه نهایی هندبال قهرمانی جهان: فرانسه – سوئد – جمعه 7 بهمن 1401

قهرمانی هندبال مردان جهان مهم‌ترین مسابقات بین‌المللی هندبال داخل سالن دنیا (پس از هندبال در بازی‌های المپیک) است که با شرکت برترین تیم‌های ملی هندبال مردان دنیا از سال ۱۹۳۸ توسط فدراسیون بین‌المللی هندبال برگزار می‌شود. این مسابقات از سال ۱۹۹۳ هر دو سال یک‌بار انجام می‌گردد.

مسابقات قهرمانی هندبال مردان جهان ۲۰۲۳ IHF، بیست و هشتمین رویدادی است که توسط فدراسیون بین‌المللی هندبال برگزار می‌شود. این مسابقات در حال حاضر از 11 تا 29 ژانویه 2023 (چهارشنبه ۲۱ دی تا یکشنبه ۹ بهمن 1401) در لهستان و سوئد در حال برگزاری است.

تاريخچه هندبال

پس از آن‌که هندبال به‌عنوان ورزش ملی آلمان‌ها در برنامه بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۳۶ قرار گرفت و این رشته در شکل رایج آن دوران، یعنی هندبال ۱۱ نفره در هوای آزاد برگزار شد، نخستین دوره قهرمانی هندبال سالنی جهان هم در سال ۱۹۳۸ با حضور چهار تیم آلمان، اتریش (که یک‌ماه بعد بخشی از آلمان شد)، سوئد و دانمارک در ۵ و ۶ فوریه در برلین برگزار شد، هر تیم یک‌بار با سه تیم دیگر مسابقه داد و آلمان با ۳ برد قهرمان شد و اتریش، سوئد و دانمارک که تیم باشگاهی آژاکس کوبنهاون را روانه رقابت‌ها کرده‌بود، به ترتیب در مکان‌های بعدی ایستادند.

این در حالی بود که هندبال داخل سالن تا آن زمان فقط در اسکاندیناوی تمرین می‌شد و در آلمان و اروپای مرکزی هندبال ۱۱ نفره که در هوای آزاد برگزار می‌شد، رایج بود و تا سال‌ها پس از آن نیز محبوبیت بیشتری از هندبال داخل سالن داشت. با این حال ۱۸ هزار آلمانی در طول این دو روز به تماشای مسابقات نشستند و بازی سریع و پرهیجان تیم‌ها آنان را به وجد آورده بود. تیم‌ها نیز فقط از بازیکنان متبحر در هندبال سالنی تشکیل شده بودند که در طول زمستان ورزش خود را در سالن پیگیری می‌کردند. مسابقات در دو نیمه ۱۰ دقیقه‌ای برگزار می‌شد و ۵۳ گل در ۶ مسابقه این رقابت‌ها وارد دروازه‌ها شد.

همچنین مطالعه کنید
پخش زنده نیمه نهایی هندبال قهرمانی جهان: اسپانیا - دانمارک - جمعه 7 بهمن 1401

نخستین دوره قهرمانی هندبال ۱۱ نفره جهان نیز در ژوئیه همان سال در آلمان برگزار و با قهرمانی میزبان به پایان رسیده بود. هر دو این مسابقات زیر نظر فدراسیون بین‌المللی هندبال آماتور برگزار می‌شد و در واقع یادواره دهمین سالگرد تأسیس این فدراسیون نیز بود.

در سال ۱۹۴۶ با پایان جنگ جهانی دوم سوئد و دانمارک بنیان‌گذار سازمان تازه‌ای برای اداره هندبال جهان شدند و در ۱۱ ژوئیه فدراسیون بین‌المللی هندبال توسط این دو کشور و هلند، فرانسه، نروژ، سوئیس و لهستان تأسیس شد. نخستین مسابقه هندبال زیر نظر این سازمان در نوامبر ۱۹۴۶ در یوتبری بین سوئد و دانمارک برگزار و با پیروزی ۹ بر ۷ سوئد به پایان رسید.

در آن زمان هندبال خارج از سالن در اروپای مرکزی بسیار محبوب‌تر بود، به‌طوری‌که در بازی فینال قهرمانی هندبال جهان در سال ۱۹۵۵، ۵۰ هزار تماشاگر در برلین به تماشای بازی آلمان و سوئیس (۲۵ بر ۱۳ به نفع آلمان) نشستند، اما در بازی فینال قهرمانی هندبال سالنی جهان در ۱۹۵۸ در برلین شرقی ۶ هزار و پانصد تماشاگر به تماشای بازی سوئد و چکسلواکی (۲۲ بر ۱۲ به نفع سوئد) نشستند.

منبع: اروتک

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب >>