محققین موفق به ساخت دوربین فوق فشرده‌ای شده‌اند که اندازه‌ای برابر با یک دانه نمک دارد!

محققین موفق به ساخت دوربین فوق فشرده‌ای شده‌اند که اندازه‌ای برابر با یک دانه نمک دارد!

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

محققین دو دانشگاه پرینستون و واشنگتن، موفق به ساخت یک سیستم تصویربرداری در ابعاد یک دانه درشت نمک شده‌اند. این محصول بر روی یک متاسطح با 1.6 میلیون پایه استوانه‌ای ساخته شده و می‌تواند عملکردی دقیقاً مشابه با یک سنسور دوربین داشته باشد.

هر پست به‌ عنوان یک آنتن نوری عمل می‌کند و با دریافت نور، جبهه موج نوری را شکل می‌دهد و سپس به‌‌ لطف الگوریتم‌های هوش مصنوعی، تصاویری با کیفیت بالا در رنگ‌های کامل را خلق می‌کند.

محققین موفق به ساخت دوربین فوق فشرده‌ای شده‌اند که اندازه‌ای برابر با یک دانه نمک دارد!

دوربین‌های سنتی از لنز‌های پلاستیکی و شیشه‌ای پیچیده استفاده می‌کنند که با منحرف کردن نور بر روی حسگر، سیگنال‌ها را به‌ صورت الکترونیکی ارسال می‌کند. راه‌ حل جدید اما، متکی به متاسطح است و به‌ طور خلاصه، یک لایه نازک با عناصر مینیاتوری جداگانه می‌باشد که برای شکست نور در جهت دلخواه ایجاد شده است.

این فراسطح و پست‌های استوانه‌ای آن، یک نوآوری در طراحی مناسب لوله‌ها و توسعه الگوریتم پردازش سیگنال است که توانسته تصویری واقعی را پدید بیاورد. این قابلیت به دوربین متاسطح اجازه داده تا به‌ جای آنکه مانند لیزر، تصاویری مبهم و مخدوش و با میدان دید محدود تولید کند، یک عکس تمام رنگی را ثبت نماید.

این نوع جدید دوربین قرار است در زمینه پزشکی مورد استفاده قرار گیرد. ربات‌ها قادر خواهند بود تا آندوسکوپی را با روشی کمتر تهاجمی، برای تشخیص و درمان بیماری‌ها انجام دهند.

متاسطح بر پایه نیترید سیلیکون ساخته شده است، به این معنی که می‌توان آنها را به سرعت در مقیاسی انبوه و با هزینه کمتری نسبت به لنزهای دوربین‌های معمولی تولید کرد. این اولین بار است که محققان از طرحی استفاده می‌کنند که در آن فناوری نوری در ابتدا و پردازش عصبی در انتهای آن کار می‌کند. کارشناسان بر این باورند که این دستاورد، فرصت‌های خوبی را برای روش‌های کاملاً متفاوت ساخت دستگاه‌ها در آینده ایجاد خواهد کرد.

منبع: Gsmarena

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب >>