جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.
تلاش محققان برای افزایش تعاملات اجتماعی ربات‌‌ها!

تلاش محققان برای افزایش تعاملات اجتماعی ربات‌‌ها!

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

رعایت ادب و نزاکت برای یک وسیله‌ که جهت انجام فعالیتی مشخص برنامه‌ریزی شده، تاکنون چندان مورد توجه نبوده است. اما اگر قرار است ربات‌ها نقشی محوری در زندگی بشریت ایفا کنند، این سوال ایجاد می‌شود که چطور قرار است با انسان‌ها در تعامل باشند؟!

“ربات‌ها به‌زودی در دنیای ما زندگی خواهند کرد و بایستی یاد بگیرند که چگونه با ما در ابعاد انسانی ارتباط برقرار کنند”. این مطلب را یک دانشمند محقق در زمینه هوش مصنوعی از دانشگاه ماساچوست به‌ نام “بوریس کتز“، در یک مقاله‌‌ تحقیقاتی منتشر کرده و در ادامه می‌گوید: “ربات‌ها باید به‌ این درک برسند که چه‌ زمانی وقت کمک‌رسانی است و چه‌ موقع نیز وقت انجام عملی برای جلوگیری از وقوع یک حادثه است”.

این تیم تحقیقاتی در توصیف مقاله خود می‌گویند: “این اولین تلاش جدی، برای درک معنای تعامل میان انسان‌ها و ماشین‌ها است”. با این‌ حال اعتبار چنین ادعایی ممکن است محل اختلاف نظر‌هایی باشد. این مسئله‌ای است که در گام اول، حل آن ضرورت دارد و بدون شک هرچه نقش روبات‌ها در زندگی ما پررنگ‌تر شود، متخصصین رباتیک نیز به‌طور فزاینده‌ای به آن توجه خواهند داشت.

این محققان در محیط‌هایی شبیه‌سازی‌شده، آزمایشاتی را انجام داده‌اند تا آن‌چه از تعاملات “واقعی و قابل پیش‌بینی” میان ربات‌ها در نظر دارند را پیاده‌سازی کنند. در این شبیه‌سازی، یک ربات، رباتی دیگر را در حین انجام کار تماشا می‌کند و تلاش می‌کند تا هدف خود را تعیین کرده و به کمک ربات دیگر شتافته و یا از انجام کار آن، ممانعت ورزد.

یکی از اعضای ارشد این پروژه به‌ نام “راوی تجوانی” در نوشتار خود توضیح داده که: “ما یک چارچوب ریاضی جدید با هدف چگونگی تعامل اجتماعی بین دو عامل را ایجاد کرده‌ایم”. او در ادامه می‌گوید: “اگر فرض کنیم که شما یک ربات هستید و می‌خواهید به سمت موقعیت X حرکت کنید و در مقابل من هم یک ربات دیگر باشم و در حال تماشای فعالیت شما برای رسیدن به موقعیت X باشم، می‌توانم با کمک‌رسانی به شما، در رسیدن شما به موقعیت X سرعت ببخشم.

این کار یعنی نزدیک‌تر کردن فاصله موقعیت X به شما، پیدا کردن یک X بهتر و یا انجام هرکاری که در رسیدن شما به نقطه X مفید واقع شود. فرمول ما به این طرح اجازه داده تا ربات‌ها بتوانند واژه “چگونه” را کشف کنند. ما واژه “چه” را برحسب مفهوم تعاملات اجتماعی از نقطه نظر ریاضی مشخص می‌کنیم.

این مدل در حال حاضر ‌به‌ صورت یک شبیه‌سازی دو بعدی نسبتاً ساده طراحی شده است. این تیم در حال کار بر روی انتقال آن به یک نسخه سه‌بعدی‌اند، همچنین یک متخصص برنامه‌نویسی در حوزه شبکه عصبی ربات‌ها در حال اضافه شدن به این تیم است تا سرعت یادگیری ربات‌ها از این اقدامات را افزایش دهد.

منبع: Techcrunch

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *