جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.
چرا ساعت بسیاری از سیستمها در 24 اکتبر به هم ریخت؟

چرا ساعت بسیاری از سیستم‌ها در 24 اکتبر به هم ریخت؟

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

برخی از کامپیوترهایی که ساعت خود را بر اساس GPS تنظیم می‌کنند، به دلیل وجود اشکالی شبیه به باگ Y2K، زمان را به عقب برمی‌گردانند. این مشکل بر سیستم‌های صنعتی و زیرساختی که عملکردشان بر صحیح بودن زمان، استوار است، تأثیر منفی می‌گذارد و عملکردشان را مختل می‌کند. اما دلیل وجود این مشکل چیست؟

قبل از پاسخ به این پرسش باید نگاهی دوباره به باگ Y2K بیندازیم. در قرن بیستم محققان متوجه شدند چون اکثر کامپیوترها ساعت خود را بر اساس دو رقم آخر سال تنظیم می‌کنند سال 2000 را با سال 1900 اشتباه می‌گیرند.

این مشکل می‌توانست باعث از کار افتادن کامپیوترها شود (که همین‌طور هم شد). اما با اقدام به موقعی که توسط دولت‌ها و شرکت‌های خصوصی اتفاق افتاد و آپدیتی که منتشر شد، فاجعه‌ای که ممکن بود اتفاق بیفتد اتفاق نیفتاد. تا حدی که امروزه اکثر مردم این باگ را یک شوخی بزرگ فرض می‌کنند.

چرا ساعت بسیاری از سیستم‌ها در 24 اکتبر به هم ریخت؟

مشکلی که امروز برای بعضی از کامپیوترها اتفاق افتاده نیز شبیه به باگ Y2K است. این مشکل، مربوط به وجود یک باگ در برخی نسخه‌های GPSD است. GPSD یک سرویس واسطه است که داده‌های دریافت‌شده از گیرنده GPS را در اختیار موبایل‌ها، کامپیوترها، تجهیزات نظامی و سرورها قرار می‌دهد.

این شاید عجیب‌ترین مشکلی باشد که تا به‌ حال شنیده‌اید. سیستم موقعیت‌یاب جهانی (GPS) زمان را با شمردن هفته‌های بعد از 5 ژانویه 1980 محاسبه می‌کند. این سیستم با پخش کردن یک کد 10 بیتی، زمان را به گیرنده‌های GPS اطلاع می‌دهد. مشکل از آنجایی شروع می‌شود که با استفاده از یک کد 10 بیتی فقط تا 1023 می‌توان شمرد. پس از آن سیستم زمان را به صفر ریست می‌کند.

این دقیقاً همان چیزی است که در 24 اکتبر اتفاق افتاد. به طور معمول سیستم‌هایی که از GPSD برای تعیین زمان استفاده می‌کنند ریست کردن زمان توسط GPS را نادیده می‌گیرند. اما وجود باگی در نسخه‌های 3.20 تا 3.22 GPSD باعث می‌شود که کامپیوترها زمان حال حاضر را مارس سال 2002 در نظر بگیرند. دقیقاً 1024 هفته پیش.

البته این نسخه‌های معیوب تا ژانویه 2021 عرضه می‌شد. همین چند روز پیش بود که یک شرکت فعال در حوزه امنیت سایبری به اپراتورهای سیستم‌های حیاتی، هشدار داد که ممکن است سیستم‌های آنها به به‌روزرسانی احتیاج داشته باشد.

منبع: Reviewgeek

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *