جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پربازدید ترین‌های هفته

آموزش

ناسا: مزارع بادی در مریخ می‌توانند انرژی موردنیاز ماموریت‌های آینده خدمه را تامین کنند

ناسا: مزارع بادی در مریخ می‌توانند انرژی موردنیاز ماموریت‌های آینده خدمه را تامین کنند

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

به گزارش وبگاه اسپیس دات کام (Space.com)، یک مطالعه منتشر‌شده در مجله Nature Astronomy نشان می‌دهد که مریخ به اندازه کافی برای تولید نیروی برق برای ماموریت‌های آینده خدمه، منابع بادی در اختیار دارد.

دانشمندان مرکز تحقیقات ایمز ناسا در مونتین ویو کالیفرنیا، با کمک یک مدل پیشرفته آب‌و‌هوای جهانی مریخ، کل پتانسیل باد سیاره مریخ را تجزیه و تحلیل کردند و دریافتند که سرعت باد در مکان‌های فرود پیشنهادی، به اندازه کافی زیاد است و در نتیجه می‌تواند یک منبع انرژی “مکمل” و حتی “مستقل” را در کنار انرژی‌های خورشیدی یا هسته‌ای فراهم کند.

ویکتوریا هارتویک یکی از محققان این مرکز گفت:

این واقعاً هیجان‌انگیز است که با ترکیب نیروی باد بالقوه با سایر منابع انرژی، می‌توان بخش‌های بزرگی از این سیاره را که ممکن است جامعه علمی قبلاً به‌دلیل نیازهای انرژی به آن‌ها بی‌توجه بوده است را کاوش کرد.

نیروی باد می‌تواند به‌راحتی آرایه‌های خورشیدی در مریخ را تکمیل کند

محققان قبلاً انرژی باد را به عنوان منبع بالقوه انرژی برای مأموریت‌های آینده نادیده می‌گرفتند زیرا جو مریخ در مقایسه با زمین نسبتاً نازک است.

هارتویک به اسپیس دات کام گفت:

بزرگترین چالش برای انرژی باد در مریخ این است که حتی بادهای سریع هم نیروی چندان زیادی ندارند! اما، با وجود چگالی اتمسفر پایین آن، براساس شبیه‌سازی نمایش‌های توان خروجی توربین بادی در بخش‌هایی از سطح مریخ، نیروی باد به‌طور غیرعادی قابل‌توجه است. این به راحتی می‌تواند به عنوان مکمل آرایه‌های خورشیدی عمل کرده و برق را در شب و در هنگام طوفان‌های گردوغبار در مقیاس بزرگ تامین کند. تولید و استقرار توربین‌های بادی جدید که می‌توانند در مکان‌های دورافتاده و با وضعیت بد آب‌وهوایی کار کرده و از بادهای کُند، نیرو استخراج کنند، می‌تواند در مریخ مفید باشد.

13 منطقه با منابع بادی پایدار پیدا شده است

هارتویک و همکارانش از اطلاعات مربوط به مریخ از جمله جزئیات پیچیده در مورد چشم‌انداز، انرژی گرمایی، سطح غبار و تابش خورشیدی در سطوح مختلف در مدل آب‌و‌هوای جهانی که در ابتدا برای زمین طراحی شده بود، استفاده کردند. این مدل برای تحریک سرعت‌های مختلف باد در سراسر سیاره در زمان‌های مختلف شبانه روز، فصول و حتی سال‌ها مورد استفاده قرار گرفت.

همچنین مطالعه کنید
تلسکوپ جیمز وب نمایی جدید از "ستون‌های آفرینش" را به تصویر کشید

ناسا: مزارع بادی در مریخ می‌توانند انرژی موردنیاز ماموریت‌های آینده خدمه را تامین کنند

آنها مقدار قدرت توربین بادی مختلف از جمله توربین 300 کیلوواتی Enercon E3 با روتوری با قطر 33 متری و توربین 5 کیلوواتی Aeolos V با قط روتور 4.5 متری که ممکن است در مریخ ایجاد شود را محاسبه کردند.

قدرت مریخ در شب به حداکثر می‌رسد، به این معنی که می‌تواند به‌راحتی انرژی خورشیدی را جبران کند. قدرت باد در طوفان‌های گردوغبار و در فصول زمستان حتی قوی‌تر است. هارتویک به اسپیس دات کام گفت:

ما توانستیم 13 منطقه وسیع با منابع بادی پایدار را در مریخ شناسایی کنیم.

یافته‌های فوق‌العاده شگفت‌انگیزی که نیاز به تحقیقات بیشتر دارد

از 50 مکان پیشنهادی برای فرود مریخ، مشخص شد که سرعت باد در 40 مورد از آنها می‌تواند مقداری انرژی را تامین کند. اسپیس دات کام گزارش داد که در سه سایت، سرعت باد می‌تواند 24 کیلووات برق را برای بیش از 35 درصد از سال تولید کند که برای پشتیبانی از یک تیم شش نفره خدمه کافی است.

ناسا: مزارع بادی در مریخ می‌توانند انرژی موردنیاز ماموریت‌های آینده خدمه را تامین کنند

در هفت سایت دیگر، انرژی باد می‌تواند بیش از 50 درصد از کل برق مورد نیاز در طول زمستان یا طوفان‌های گردو‌غبار را تامین کند. علاوه بر این، اگر نیروی باد فقط برای ابزارهای علمی استفاده شود، می‌توان از آن برای 30 سایت استفاده کرد.

البته برای بررسی نوع توربین‌های بادی که می‌توانند در شرایط مریخ به‌طور یکپارچه کار کنند، تحقیقات بیشتری نیاز است.

منبع: Interestingengineering

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب >>