جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.
پخش زنده هندبال قهرمانی جهان: ایران - اسپانیا

پخش زنده هندبال قهرمانی جهان: ایران – اسپانیا

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

قهرمانی هندبال مردان جهان مهم‌ترین مسابقات بین‌المللی هندبال داخل سالن دنیا (پس از هندبال در بازی‌های المپیک) است که با شرکت برترین تیم‌های ملی هندبال مردان دنیا از سال ۱۹۳۸ توسط فدراسیون بین‌المللی هندبال برگزار می‌شود. این مسابقات از سال ۱۹۹۳ هر دو سال یک‌بار انجام می‌گردد.

مسابقات قهرمانی هندبال مردان جهان ۲۰۲۳ IHF، بیست و هشتمین رویدادی است که توسط فدراسیون بین‌المللی هندبال برگزار می‌شود. این مسابقات در حال حاضر از 11 تا 29 ژانویه 2023 (چهارشنبه ۲۱ دی تا یکشنبه ۹ بهمن 1401) در لهستان و سوئد در حال برگزاری است. دیدار بین تیم‌های ملی هندبال ایران و اسپانیا، دوشنبه 26 دی 1401 ساعت 23:00 به وقت ایران برگزار می‌شود. لینک پخش زنده این مسابقه در ادامه ارائه شده است.

لینک پخش زنده هندبال قهرمانی جهان: ایران – اسپانیا

تاريخچه هندبال در ايران

هندبال سالني در ایران با تدريس دکتر علي محمد اميرتاش در سال 44-1343 در دانشسراي عالي بصورت کلاسيک آغاز شد. در اواخر سال 1347 و اوايل سال 1348 با تلاش و جديت دکتر علي محمد اميرتاش، تاسيس اين رشته در ورزش آموزشگاه‌ها توسط شوراي عالي تربيت بدني آموزشگاه‌ها در وزارت آموزش و پرورش به تصويب رسيد و آقاي جعفر گل بابائي به عنوان رياست فدراسيون هندبال آموزشگاه‌ها منصوب و آقاي دکتر اميرتاش به عنوان مشاور فني اين فدراسيون برگزيده شد.

در اسفند 1347 سه کلاس فشرده مربيگري و داوري جهت مربيان کشور تشکيل و اولين مسابقات آن در دهه اول تيرماه سال 1348 در تهران برگزار شد که تيم‌هاي تهران، اهواز، مشهد، اصفهان، شيراز و کرمان به ترتيب اول تا ششم شدند.

سال 1349 براي نخستين بار در مسابقات آموزشگاهي تيم‌هاي دختران دانش آموز شرکت کردند. همچنین اولين مسابقه خارجي تيم ايران از تيم منتخب آموزشگاه‌هاي تهران با تيم منتخب دانش‌آموزان کويت برگزار شد که نتيجه آن 14 بر 18 به نفع تيم کويت شد.

تاسیس فدراسیون هندبال ایران

فدراسيون هندبال ایران در سال 1354 تأسيس شد و شخصي به نام مهندس هارون مهدوي بعنوان رئيس آن معرفي شد.

مسابقات هندبال قهرماني کشور از سال 1355 تا سال 1361 بطور مرتب برگزار شد اما برگزاری این رقابت‌ها به مدت دو سال یعنی درسال هاي 67 تا 69 متوقف شد تا اینکه برگزاری این مسابقات مجدد از سال 1370 از سر گرفته شد. همچنین مسابقات هندبال جوانان کشور در دسته مردان از سال 63 آغاز شد اما در سال‌هاي 64 و 67 این مسابقات برگزار نشد. از سال 67 به بعد هم اين مسابقات بصورت جشنواره فرهنگي – ورزشي هندبال جوانان شهرها برگزار می‌شود.

منبع: اروتک

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *