Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

پربازدید ترین‌های هفته

آموزش

دستگیره دیجیتال چیست

دستگیره دیجیتال چیست؟ + معرفی انواع و کاربرد آن

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

در دنیایی که همه‌چیز دیجیتال شده است، احتمالا شنیدن نام «دستگیره دیجیتال» دور از ذهن نیست. اما دستگیره دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟ ما در این مقاله نگاه دقیق‌تری به اینکه دستگیره دیجیتال چیست و چه مزایایی دارد، همچنین انواع و کاربردهای آن می‌اندازیم. اگر قصد دارید در دنیای دیجیتال، دستگیره‌های درب خود را هم دیجیتال کنید، این مقاله را از دست ندهید.

دستگیره دیجیتال چیست؟

دستگیره دیجیتال که با نام دستگیره الکترونیکی نیز شناخته می‌شود، ظاهری شبیه به دستگیره معمولی دارد؛ اما مکانیزم عملکرد آن متفاوت است.

دستگیره درب، وسیله‌ای است که به‌منظور باز یا بسته‌کردن درب به آن وصل می‌شود و می‌تواند در اشکال و اندازه‌های مختلف باشد. دستگیره، معمولاً از فلز یا پلاستیک و یا ترکیبی از آن‌ها ساخته شده و با چرخاندن، کشیدن و فشاردادن درب را باز و بسته می‌کند. دستگیره‌های درب معمولا برای امنیت بیشتر با قفل همراه هستند.

بااین‌حال، قفلی که با دستگیره دیجیتال همراه است، یک قفل سنتی (که با کلید فیزیکی باز و بسته می‌شود) نیست، بلکه قفل دیجیتالی (قفلی که با فناوری الکترونیکی یا الکترومکانیکی کار می‌کند) است. به‌همین دلیل نیز این نوع دستگیره با نام دستگیره دیجیتال شناخته می‌شود. شاید برای شما این سوال پیش آید که این دستگیره‌ها چه تفاوتی با قفل دیجیتال دارند؟

همان‌طور که اشاره شد، دستگیره دیجیتالی دستگیره‌ای است که با یک قفل دیجیتال همراه است. به‌عبارت دیگر، فقط به آن دسته از قفل‌های دیجیتالی که دستگیره اهرمی برای بازکردن درب دارند، دستگیره دیجیتال می‌گویند. با توجه به توضیحات ارائه‌شده، قفل دیجیتال و دستگیره دیجیتال از نظر عملکرد و ویژگی‌های دیگر کاملا مشابه هم هستند.

پس در نهایت در جوابی کوتاه به سوال دستگیره دیجیتال چیست می‌توان گفت دستگیره‌های دیجیتال با ظاهری شبیه به دستگیره‌های معمولی تولید می‌شوند اما عملکردی متفاوت و شبیه به قفل دیجیتال را ارائه می‌دهند.

نصب دستگیره دیجیتال سه بخش دارد که شامل بدنه داخلی، بدنه خارجی و مغزی می‌شود. بدنه داخلی که داخل ساختمان نصب می‌شود و شامل محل قرارگیری باطری و دکمه‌های تنظیمات است. بدنه خارجی یا بیرونی نیز بیرون ساختمان نصب شده و شامل سنسورهای مختلف مانند سنسور اثر انگشت، دوربین و سنسور تشخیص چهره، صفحه لمسی برای وارد کردن پین کد یا اسکن کارت دیجیتال است.

کاربرد دستگیره دیجیتال چیست؟

دستگیره‌های دیجیتال تقریبا در هر مکانی که نیاز به امنیت دارند، قابل استفاده هستند. این دستگیره‌ها معمولا در موارد زیر کاربرد دارند.

 • ساختمان‌های مسکونی: دستگیره‌های دیجیتال درب را می‌توان در ساختمان‌های مسکونی استفاده کرد. درب ورودی ساختمان، درب ورودی آپارتمان و درب اتاق خواب از جمله مهم‌ترین درب‌هایی هستند با این نوع دستگیره مجهز می‌شوند.
 • ساختمان‌های اداری: دستگیره‌های دیجیتال معمولاً در ساختمان‌های اداری برای کنترل دسترسی به مناطق مختلف مانند اتاق کنفرانس، اتاق سرور یا دفاتر اجرایی استفاده می‌شوند. آن‌ها را می‌توان با سیستم‌های کنترل دسترسی مبتنی بر زمان ادغام کرد تا دسترسی را در ساعات غیراداری محدود کند.
 • بیمارستان‌ها و مراکز مراقبت‌ بهداشتی: دستگیره‌های دیجیتالی درب را می‌توان در بیمارستان‌ها و مراکز مراقبت بهداشتی برای کنترل دسترسی به مناطق حساس، مانند اتاق بیماران، محل نگهداری دارو یا اتاق‌های عمل استفاده کرد. با نصب دستگیره دیجیتال فقط پرسنل مجاز به این مناطق دسترسی خواهند داشت.
 • موسسات آموزشی: دستگیره‌های دیجیتال درب را می‌توان در مدارس و دانشگاه‌ها برای کنترل دسترسی به کلاس‌ها، آزمایشگاه‌ها و دفاتر اداری استفاده کرد. این دستگیره‌ها می‌توانند با اجازه‌دادن به مدیران برای ردیابی افرادی که وارد و خارج می‌شوند، یک لایه امنیتی اضافی ایجاد کنند.
 • هتل‌ها: دستگیره‌های دیجیتال درب، معمولاً در هتل‌ها استفاده می‌شوند تا امکان ورود بدون کلید را برای مهمانان فراهم کنند. علاوه‌بر این به مدیران اجازه می‌دهند تا ورود و خروج را مدیریت کرده و در شرایط اضطراری، به اتاق مهمان دسترسی داشته باشند.
 • ساختمان‌های دولتی: دستگیره‌های دیجیتال درب را می‌توان در ساختمان‌های دولتی برای کنترل دسترسی به مناطق حساس، مانند دفاتر مقامات منتخب، اتاق دادگاه‌ یا تجهیزات امنیتی استفاده کرد.
 • فروشگاه‌های خرده‌فروشی و ساختمان‌های تجاری: دستگیره‌های دیجیتال درب را می‌توان در فروشگاه‌های خرده‌فروشی و ساختمان‌های تجاری برای کنترل دسترسی به انبارها، دفاتر یا سایر مناطق محدود استفاده کرد. آن‌ها می‌توانند به جلوگیری از سرقت و دسترسی غیرمجاز توسط کارمندان یا خریداران کمک کنند.
 • درب کمد: این دستگیره‌ها نه‌تنها برای درب‌های ورودی قابل استفاده هستند؛ بلکه می‌توان از انواع کوچک آن‌ها برای کمد‌های دیواری، گنجه‌ها، کابینت‌ها و سایر مکان‌هایی که نیاز به امنیت دارند نیز استفاده کرد. قفل دیجیتال می‌تواند کمد شما را مانند یک گاوصندوق، امن کرده و دسترسی را محدود کند.

کاربرد دستگیره دیجیتال چیست

انواع دستگیره دیجیتال

دستگیره‌های دیجیتال انواع مختلفی دارند. ما در اینجا انواع مرسوم این نوع دستگیره‌ها را آورده‌ایم:

دستگیره دیجیتال رمزی

این دستگیره‌ها از قفل دیجیتالی رمزی بهره می‌برند. فناوری رمزگذاری پیشرفته قفل، برای ایمن‌سازی دسترسی، بسیار ضروری است. دستگیره، تنها در‌صورتی چرخیده و درب را باز می‌کند که رمز صحیح عددی در صفحه کلید فیزیکی قفل، وارد شود.

لازم به ذکر است که برخی از انواع دستگیره دیجیتال، به‌جای قفل دارای صفحه کلیدی فیزیکی، دارای قفل‌هایی با صفحه کلید مجازی هستند که با لمس دستگیره و یا قفل ظاهر می‌شود. فناوری رمزگذاری دستگیره دیجیتال به‌قدری پیشرفته شده است که کاربر می‌تواند از تعدادی اعداد هرز نیز بین اعداد واقعی رمز استفاده کند تا رمز واقعی را از دید بیننده مخفی نگه دارد.

دستگیره دیجیتال اثر انگشتی

دستگیره دیجیتال اثر انگشتی به قفل دیجیتال اثر انگشتی مجهز است. این قفل از فناوری بیومتریک برای تأیید هویت کاربر براساس اثر انگشت منحصر‌به‌فرد استفاده می‌کند. این دستگیره‌ها سطح بالایی از امنیت را فراهم می‌کنند؛ زیرا فقط به افراد مجاز با اثر انگشت ثبت‌شده، اجازه دسترسی می‌دهند.

قفل‌های دیجیتالی که اثر انگشت را ثبت می‌کنند، معمولا از فناوری‌های پیشرفته‌ای برای تشخیص جریان خون، حرارت انگشت و… بهره می‌برند تا امکان به‌کاربردن اثر انگشت تقلبی را به‌حداقل برسانند. به همین دلیل دستگیره اثرانگشتی به عنوان بهترین دستگیره دیجیتال نیز شناخته می‌شود، آن هم به دلیل امنیت بالایی است که عرضه می‌کند.

همچنین مطالعه کنید
روند تغییرات قیمت سرور‌های hp در سال گذشته

دستگیره دیجیتال ریموتی

این نوع دستگیره دارای قفل دیجیتالی است که با استفاده از یک ریموت باز و بسته می‌شود. ریموت از فاصله چند‌متری عمل کرده و با استفاده از امواج مختلف، مانند امواج مادون قرمز، قفل را باز می‌کند. پس از آن، دستگیره عمل کرده و اجازه ورود را فراهم می‌سازد.

 دستگیره دیجیتال کارتی

دستگیره دیجیتال کارتی به یک قفل کارتی متصل است. برای استفاده از این دستگیره لازم است کاربر کارت مجاز را به نزدیکی محل مشخص‌شده روی قفل برده و یا در محل کارتخوان قرار دهد. تراشه‌های مغناطیسی موجود در کارت، به‌وسیله قفل شناسایی شده و درصورتی‌که دسترسی مجاز باشد، درب را باز می‌کند. سپس کاربر می‌تواند با فشاردادن دستگیره و یا کشیدن آن به‌سمت پایین، به داخل، دسترسی پیدا کند.

انواع دستگیره دیجیتال

دستگیره دیجیتال تشخیص چهره

این نوع دستگیره، به‌نوعی قفل دیجیتال بیومتریک با قابلیت تشخیص چهره مجهز است. تشخیص چهره یک راه بدون تماس و ایمن برای اعطای دسترسی فراهم می‌کند. در این روش، کاربر مقابل دوربین قفل قرار می‌گیرد و قفل، چهره او را به‌شکل سه‌بعدی اسکن می‌کند. در صورتی که اسکن انجام‌شده با اطلاعات حافظه قفل یکی باشد، اجازه دسترسی فراهم می‌شود.

لازم به ذکر است که اسکن سه‌بعدی، مانع از بازشدن قفل به‌وسیله عکس و یا سایر روش‌های دیگر خواهد شد.

دستگیره دیجیتال بلوتوثی

این دستگیره دیجیتال به‌صورت بی‌سیم به تلفن هوشمند کاربر یا دستگاه دیگری که دارای بلوتوث است وصل می‌شود تا امکان دسترسی را فراهم کند. کاربر می‌تواند با قرارگرفتن در نزدیکی دستگیره با دستگاه مجاز، قفل درب را باز کرده و یا ببندد. به‌عبارت دیگر قفل استفاده‌شده برای این نوع دستگیره، قفلی است که با بلوتوث باز و بسته می‌شود.

دستگیره دیجیتال Wi-Fi

یک دستگیره دیجیتال مجهز به Wi-Fi امکان دسترسی و کنترل از راه دور از طریق شبکه Wi-Fi را فراهم می‌کند. این دستگیره‌ها به قفل‌های هوشمند مجهز هستند. قفل هوشمند یکی از انواع قفل دیجیتال است که اجازه دسترسی از راه دور را فراهم می‌سازد. کاربران می‌توانند با استفاده از این دستگیره، مجوزهای دسترسی را مدیریت کنند، بر فعالیت‌ها نظارت کرده و به کاربر اجازه دهند که قفل را از هر کجای دنیا با اتصال به اینترنت باز و یا بسته کند.

دستگیره مجهز به اپلیکیشن

دستگیره مجهز به اپلیکیشن در حقیقت با یک قفل دیجیتال اپلیکیشنی مرتبط است؛ قفلی که به یک برنامه تلفن همراه اختصاصی متصل شده و به کاربران امکان کنترل دسترسی، مشاهده گزارش‌ها و مدیریت تنظیمات را می‌دهد. قفل دیجیتال مجهز به اپلیکشن، از انواع هوشمند قفل محسوب شده و امنیت زیادی دارد.

دستگیره دیجیتال ترکیبی

یک دستگیره دیجیتال ترکیبی از فناوری‌های کنترل دسترسی چندگانه مانند اثر انگشت، کارت یا کد پین استفاده می‌کند. کاربران می‌توانند براساس ترجیحات یا نیازهای خود، مناسب‌ترین روش را برای دسترسی به درب انتخاب کنند. لازم به ذکر است که بسیاری از انواع دستگیره دیجیتال، از همین نوع هستند و چندین راه دسترسی را با هم ارائه می‌دهند.

مزایای استفاده از دستگیره الکترونیکی چیست؟

دستگیره‌های درب دیجیتالی نسبت به دستگیره‌های درب سنتی، کاربردها و مزایای بیتشری دارند. برخی از رایج‌ترین کاربردهای این نوع دستگیره در قسمت زیر ذکر شده است.

 1. ورود بدون کلید: دستگیره‌های دیجیتال درب، نیاز به کلید را از میان برداشته و امکان دسترسی آسان و ایمن به ساختمان یا اتاق را فراهم می‌کند. این مزیت به‌ویژه در شرایطی که چندین نفر نیاز به دسترسی دارند مفید است؛ زیرا نیاز به کلیدهای تکراری را از بین می‌برد و مدیریت مجوزهای دسترسی را آسان‌تر می‌کند.
 2. کنترل دسترسی: اکثر دستگیره‌های دیجیتال درب را می‌توان با سیستم کنترل دسترسی ساختمان (مانند دوربین) ادغام کرد. این مزیت به مدیران امکان می‌دهد تا دسترسی افراد مختلف به بخش‌های گوناگون ساختمان را مدیریت کرده و از ورود و خروج افراد مختلف اطلاع پیدا کنند. این ویژگی به‌ویژه در ساختمان‌های اداری، بیمارستان‌ها و سایر محیط‌هایی که لازم است دسترسی به آن‌ها محدود شود، مفید است.
 3. دسترسی از راه دور: با انواع هوشمند دستگیره دیجیتالی درب، می‌توان از راه دور قفل درب را با استفاده از گوشی هوشمند یا دستگاه تلفن همراه دیگر، باز یا قفل کرد. این مزیت می‌تواند در شرایطی که لازم است اجازه دسترسی را برای مهمانان یا افرادی مانند نظافت‌چی را فراهم کرده و نیاز به اختصاص‌دادن کلید فیزیکی جداگانه را از بین ببرد.
 4. دریافت گزارش ورود و خروج: بسیاری از دستگیره‌های دیجیتالی درب دارای ویژگی ردیابی هستند که زمان باز‌شدن درب، اینکه چه کسی آن را باز کرده و مدت زمان بازبودن آن را ثبت می‌کند. این مزیت می‌تواند برای مقاصد امنیتی مفید باشد؛ زیرا به مدیران اجازه می‌دهد تا ردیابی کنند که چه کسی به مناطق خاصی از ساختمان دسترسی داشته است.
 5. بهبود امنیت: دستگیره‌های دیجیتال درب، اغلب با ویژگی‌های امنیتی پیشرفته، مانند احراز هویت بیومتریک یا احراز هویت چندعاملی، ارائه می‌شوند. این امر دسترسی افراد غیرمجاز به ساختمان یا اتاق را دشوارتر می‌کند. امنیت دستگیره‌های دیجیتال، بسیار بیشتر از اکثر انواع سنتی است و این مهم‌ترین مزیت این نوع دستگیره‌ها محسوب می‌شود.

دستگیره دیجیتال را از کجا تهیه کنیم؟

حال که به جواب سوال دستگیره دیجیتال چیست آشنا شدید، باید بدانید که فروشگاه‌های مختلفی انواع برند‌های دستگیره دیجیتال را ارائه می‌دهند. اما چیزی که در خرید دستگیره دیجیتال اهمیت دارد، توجه به کیفیت ساخت، گارانتی و امنیت آن است. بدون این ویژگی‌ها، یک دستگیره دیجیتال تنها یک هزینه اضافی محسوب شده و حتی ممکن است امنیت ساختمان را به‌خطر بیندازد.

اگر قصد دارید یک دستگیره دیجیتال خوب بخرید، برند «کاداس» یکی از برندهای بزرگ و خوب ارائه‌دهنده دستگیره دیجیتال و دستگیره هوشمند، محسوب می‌شود. این برنددارای نمایندگی انحصاری در تهران است که محصولات این شرکت را با گارانتی و خدمات پس از فروش عالی، ارائه می‌دهد. پس همین حالا برای خرید دستگیره دیجیتال درب باکیفیت و متناسب با نیاز خود به سایت کاداس به نشانی kaadas.ir مراجعه کنید و در صورت نیاز به مشاوره با شماره‌های تماس مجموعه کاداس در ارتباط باشید.

سلب مسئولیت: این مطلب یک رپورتاژ تبلیغاتی است و اِروتِک مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد.

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب >>