پربازدید ترین‌های هفته

آموزش

نور آبی آنقدرها هم که فکر می‌کنید خطرناک نیست!

نور آبی آنقدرها هم که فکر می‌کنید خطرناک نیست!

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

احتمالاً در مورد خطرات نور آبی ساطع شده از نمایشگرهای دستگاه های دیجیتال چیزهایی شنیده‌اید. ظاهراً این نور به چشمان ما آسیب می‌رساند و حتی چرخه خواب ما را نیز مختل می‌کند. اما این ادعاها چقدر صحت دارند. برای آشنایی بیشتر با این موضوع با اروتک همراه باشید.

ادعاها در مورد نور آبی همه جا وجود دارد. اگر در سال‌های اخیر عینک خریداری کرده باشید، احتمالاً از لنزهای بلوک کننده (مسدودکننده) این نور نیز شنیده‌اید. بسیاری از این ادعاها کاملا منطقی به نظر می‌رسند که باعث شده بسیاری از مردم آنها را باور کنند. اگرچه حقیقت به این سادگی ها نیست!

نور آبی چیست؟

منظور از نور آبی، دقیقاً نور ساطع شده با رنگ آبی است. این نور که به عنوان نور مرئی با انرژی بالا (HEV) نیز شناخته می‌شود، یکی از رنگ های نور مرئی است که توسط چشم انسان قابل مشاهده است.

نور آبی آنقدرها هم که فکر می‌کنید خطرناک نیست!

رنگ های نور دارای طول موج های متفاوتی هستند و نور آبی دارای یک طول موج کوتاه است. هر چه طول موج یک نور کوتاهتر باشد، انرژی آن بیشتر است. این بدان معناست که نور آبی مقادیر بیشتری انرژی نسبت به رنگ‌های دیگر تولید می‌کند، از این رو به آن “نور مرئی با انرژی بالا (نور پر انرژی قابل مشاهده)” می‌گویند.

یک چیز منحصر به فرد در مورد نور آبی این است که نمی‌تواند به‌طور موثر توسط چشم انسان فیلتر شود. این نور می‌تواند به‌راحتی از طریق چشم به شبکیه بگذرد و از آنجایی که نمایشگرهای دستگاه های دیجیتال تمایل به انتشار نور آبی دارند، هر روز مقدار زیادی از آن وارد چشم ما می‌شود و البته نگرانی ها از همین جا سرچشمه می‌گیرد.

عینک های نور آبی دقیقاً چه کار می‌کنند؟

ما نمی توانیم در مورد نور آبی بدون اشاره به “عینک های نور آبی” یا “عدسی های مسدود کننده نور آبی” صحبت کنیم. محصولات مسدود کننده نور آبی، به خصوص عینک، در سال های اخیر بسیار رایج شده‌اند. بیایید در مورد آنچه که این محصولات واقعاً انجام می‌دهند صحبت کنیم.

عینک های نور آبی فوق العاده ساده‌اند. آنها دارای لنزهایی هستند که به‌گونه ای رنگ آمیزی شده‌اند که به نور قرمز، نارنجی، زرد و سبز اجازه عبور می‌دهد، اما نورهای آبی، نیلی و بنفش را مسدود می‌کند. البته تمام پرتوهای نورهای آبی مسدود نمی‌شوند، اما آنها بسیار بیشتر از آنچه که چشمان شما به تنهایی قادر به انجام آن هستند، مسدود می‌شوند.

نور آبی آنقدرها هم که فکر می‌کنید خطرناک نیست!

استفاده از عینک نور آبی تاثیری مشابه حالت های Night Shift یا Night Light در گوشی ها و رایانه ها دارد. با این عینک ها شما دنیا را با رنگ زرد یا نارنجی بیشتری می‌بینید. سوال این است که آیا این کار واقعاً فایده ای دارد؟

همچنین مطالعه کنید
انتشار جزییاتی از گوشی‌های سری آیفون 15 و آیفون 16 پرو

راحتی در مقابل فیزیولوژی!

تا اینجا متوجه شدیم که نور آبی، واقعی است و عینک های نور آبی در واقع کار می‌کنند (به این معنا که مقداری نور آبی را فیلتر می‌کنند). اما مسدود کردن نور آبی بیشتر یک راه حل موقتی برای حل یک مشکل است. اکنون بیایید در مورد تفاوت بین راحتی و اثرات فیزیولوژیکی واقعی صحبت کنیم.

شکی وجود ندارد که نور آبی روشن ساطع شده از یک نمایشگر می‌تواند به چشمان شما آسیب برساند. اگر تا به حال در نیمه های شب نور صفحه نمایش گوشی باعث کاهش دید شما نسبت به اطراف تان (برای لحظاتی) شده باشد دقیقاً منظور ما را متوجه خواهید شد. البته حالت تاریک و نور شب، در واقع باعث می‌شود تحمل صفحه‌نمایش برای چشم‌های ما آسان‌تر شود.

اما آیا این نور آبی می‌تواند به چشمان ما آسیب فیزیولوژیکی وارد کند؟

مطالعات زیادی در مورد تأثیر نور آبی بر چشم انجام شده است. آکادمی چشم پزشکی آمریکا (AAO) می‌گوید در حال حاضر هیچ مدرک علمی مبنی بر آسیب نور آبی به چشم یا ایجاد فشار وجود ندارد. یک مطالعه اخیر همچنین نشان می‌دهد که عینک مسدودکننده نور آبی هیچ کاهشی در فشار چشم ایجاد نمی‌کند!

در مورد خواب چطور؟ مطمئناً نور آبی بر چرخه خواب ما تأثیر می‌گذارد و صفحه نمایش گوشی ها ریشه همه مشکلات خواب ما هستند. ادعای رایج این است که نور آبی، تولید ملاتونین را که هورمونی است که به خواب کمک می‌کند، متوقف می کند. این از نظر فنی درست است، اما ممکن است از جزئیات آن شگفت زده شوید.

یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که نگاه کردن به صفحه نمایش باعث کاهش ترشح ملاتونین می‌شود. با این حال، سطح ملاتونین شرکت کنندگان تنها 15 دقیقه پس از توقف تماشای صفحه نمایش به سطح طبیعی بازگشت. آنها حتی نیازی به عینک فانتزی نیز نداشتند!

مانند بسیاری چیزها، نگرانی ها در مورد نور آبی عمدتاً بیش از حد است. در حالیکه موارد استفاده معتبری برای عینک‌های نور آبی وجود دارد، بسیاری از افراد نور آبی را با هم ترکیب می‌کنند که دیدن آن ناراحت‌کننده است و باعث آسیب واقعی به چشم و خواب آنها می‌شود. به طور کلی، شما فقط باید گوشی خود را زمین بگذارید و اجازه دهید بدنتان کار خود را انجام دهد و البته بدن شما پس از چند دقیقه همه چیز را به حالت عادی باز خواهد گرداند!

منبع: Howtogeek

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب >>