پربازدید ترین‌های هفته

آموزش

برنده‌ی جایزه‌ی بهترین ساختمان جهان در جشنواره‌ی سالانه‌ی جهانی معماری «WAF»

یک دبیرستان با «جنگل شناور» به عنوان بهترین ساختمان جشنواره جهانی معماری امسال انتخاب شد

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

در جشنواره‌ی سالانه‌ی جهانی معماری «WAF» که هفته‌ی گذشته در سنگاپور برگزار شد، برنده‌ی جایزه‌ی بهترین ساختمان جهان مشخص شد و امسال، سازه‌ای قابل توجه و متفاوت توانست به این جایزه دست یابد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و آشنایی با برخی از جوایز اصلی جشنواره جهانی معماری امسال با اِروتِک همراه باشید.

برنده‌ی جایزه‌ی بهترین ساختمان جهان در جشنواره‌ی سالانه‌ی جهانی معماری «WAF»

دبیرستان «Huizhen» چین توسط استودیوی Approach Design و گروه طراحی مهندسی دانشگاه فناوری ژجیانگ مورد تقدیر قرار گرفت و جشنواره جهانی معماری (WAF) به دلیل طراحی غیرمعمول و خاصش که چندین منطقه‌ی جداگانه برای استراحت دانش‌آموزان را شامل می‌شود، این دبیرستان جالب توجه را ستایش کرد.

دبیرستان Huizhen در منطقه‌ی جیانگ‌بی شهر نینگبو قرار دارد و به عنوان «جنگلی شناور» که از کلاس‌های مرتفع تشکیل شده و مسیرهای پرپیچ و خم خاصی که این کلاس‌ها را به یکدیگر وصل می‌کنند، شناخته می‌شود. فضای سبز و خانه‌های درختی این مدرسه، مکانی برای استراحت دانش‌آموزان به دور از تکالیف مدرسه فراهم کرده است.

برنده‌ی جایزه‌ی بهترین ساختمان جهان در جشنواره‌ی سالانه‌ی جهانی معماری «WAF»

در جای دیگر دبیرستان Huizhen نیز سطح شیب‌داری که به تراس پشت‌بام مدرسه منتهی می‌شود را شاهد هستیم و این منطقه به عنوان سالن سخنرانی جالب در فضای باز طراحی شده که یک پارک با امکانات و وسایل ورزشی مناسب نیز دارد و عموم افراد می‌توانند در آخرهفته‌ها از این امکانات استفاده کنند.

برنده‌ی جایزه‌ی بهترین ساختمان جهان در جشنواره‌ی سالانه‌ی جهانی معماری «WAF»

پال فینچ، مدیر برنامه‌‎ی جشنواره‌ی جهانی معماری، درباره‌ی این دبیرستان گفت:

«عاشق این ساختمان شدیم، چرا که غیرمنتظره و دلپسند است. معماران موفق به ساخت مدرسه‌ای شده‌اند که بسیار متفاوت از مدل‌های معمولی است که دانش‌آموزاش را محدود کرده و تحت فشار آموزش و معماری قرار می‌دهد. این طراحی در مقابل، پیاده‌روی کردن و [قدم زدن در] هوای پاک و امکان تعمق خارج از فضای شدید آکادمیک را تشویق می‌کند.»

«همان‌طور که معماران خاطرنشان می‌کنند، بهترین آرامش را زمان‌هایی دارید که در حال تلف کردن وقت هستید، اما این وقت را هدر نمی‌دهید؛ در عوض از پیاده‌روی کردن به سمت کلاس‌های درس از طریق «جنگل شناور» با ساختمان ها و امکانات رفاهی، که همگی چشم‌انداز طبیعی دارند، لذت می‌برید. عناصر ساده‌ای که برای ترکیب نوآوری با کاربرد روزمره به کار گرفته شده‌اند. المان‌هایی در این پروژه وجود دارند که می توانند برای مدارس در هرکجا مورداستفاده قرار بگیرند.»

منظره‌ی سال

جایزه‌ی بهترین منظره‌ی سال به شرکت معماری «Turenscape» برای پروژه‌ی پارک جنگلی «Benjakki» رسیده است. این پارک جنگی یک «براون‌فیلد» یا زمینی که پیش از این ساخت‌وساز در آن انجام شده را تبدیل به یک پناهگاه زیست‌محیطی شهری کرده است. این شرکت معماری به طور کامل موفق به بازسازی و تغییر یک کارخانه‌ی سابق تنباکو در بانکوک، پایتخت کشور تایلند شد و آن را به یک پارک سرسبز کم‌خرج و با سطح نگه‌داری پایین تبدیل کرد که آب طوفان را جمع‌آوری نموده، به تصفیه کردن آب‌های آلوده می‌پردازد و زیستگاه حیات وحشی که در مناطق شلوغ درون‌شهری موردنیاز است را مهیا می‌کند.

همچنین مطالعه کنید
آیا سلول های خورشیدی جدید جایگزین باتری ها می شوند؟

بهترین پروژه‌ی آینده

برنده‌ی جایزه‌ی بهترین ساختمان جهان در جشنواره‌ی سالانه‌ی جهانی معماری «WAF»

جایزه‌ی «بهترین پروژه‌ی آینده» در جشنواره جهانی معماری WAF، بر روی تجلیل از پروژه‌هایی تمرکز دارد که هنوز تکمیل نشده‌اند. برنده‌ی امسال این جایزه، برج پروبیوتیک در قاهره است که توسط شرکت معماری Design and More International طراحی شده و قصد دارد ساختمان پایداری که برای مناطق اطراف، سوخت زیستی یا همان سوخت سبز تولید می‌کند را بسازد. داوران جشنواره‌ی معماری جهانی WAF، ایده‌‎ی این پروژه را برای «فراهم کردن رهایی از تراکم شهری، گرما و آلودگی» مورد تمجدید و تحسین قرار دادند.

جایزه‌ی WAFX

برنده‌ی جایزه‌ی بهترین ساختمان جهان در جشنواره‌ی سالانه‌ی جهانی معماری «WAF»

جایزه‌ی WAFX، ایده‌های هدفمندی که قصد مقابله با چالش‌های جهانی دارند را گرامی می‌دارد. این جایزه امسال در جشنواره‌ی معماری جهانی WAF به ایده‌ی «بازاندیشی سکوهای نفتی – مرکز داده‌ی دریایی» از شرکت Arup تقدیم شد. این پروژه به بررسی این موضوع می‌پردازد که در آینده‌ی بدون سوخت فسیلی، سکوهای نفتی چگونه می‌توانند به‌عنوان مراکز داده‌ی پایدار دریایی و فراساحلی تغییر کاربری دهند.

منبع: NewAtlas

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب >>