Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

پربازدید ترین‌های هفته

آموزش

چگونه اولین پرتاب موشک سنگین آریان 6 را تماشا کنیم؟

چگونه اولین پرتاب موشک سنگین آریان 6 را تماشا کنیم؟

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

اروپا امروز 9 ژوئیه 2024 (۱۹ تیر ۱۴۰۳) با پرتاب موشک سنگین آریان 6 به رقابت موشک‌های سنگین باز خواهد گشت. این پرتاب در ساعت 2:00 بعد از ظهر به وقت منطقه شرقی امریکا (۲۱:۳۰ به‌وقت ایران) از کورو در گویان فرانسه انجام خواهد شد. در این مطلب نحوه تماشای زنده این پرتاب ذکر شده است.

آژانس فضایی اروپا (ESA) مدت زیادی منتظر پرتاب آریان 6 بوده است. این موشک حدود 15 سال پیش به عنوان جایگزینی برای آریان 5 طراحی شد و قرار بود در سال 2020 پرتاب شود. اما با وجود اینکه آریان 5 یک سال پیش از رده خارج شده، آریان 6 تابه‌امروز بر روی زمین باقی مانده است.

امروز برای اولین آریان 6 از ناحیه استوایی آمریکای جنوبی به سوی آسمان بلند خواهد شد. این پرواز که قرار است دو ساعت، 51 دقیقه و 40 ثانیه طول بکشد، یک چک‌لیست طولانی دارد. هدف آن نه تنها نشان دادن قابلیت پرواز آریان 6 است، بلکه قصد دارد نشان دهد که در مرحله دوم موتور این موشک می‌تواند مجدداً تا چهار بار دیگر روشن شود. هدف از این کار، قرار دادن محموله‌های گوناگون در مدارهای مختلف و کاهش زباله‌های فضایی است با اطمینان از اینکه این زباله‌ها در انتها یا دوباره وارد جو زمین مشده تا بسوزند یا به مدار گورستانی هدایت می‌شوند.

چگونه می‌توانید پرواز اولیه موشک سنگین آریان 6 را تماشا کنید؟

علاوه بر این، آریان 6 یازده محموله بین‌المللی را حمل خواهد کرد از جمله چندین ماهواره و دستگاه‌های مخصوص آزمایشی که اطلاعات تله‌متری (دورسنجی) را به زمین ارسال می‌کنند و در تمام طول ماموریت بر روی موشک باقی خواهند ماند. همچنین دو کپسول برای ورود دوباره به جو زمین در این موشک تعبیه شده‌اند.

یکی از این کپسول‌ها Nyx Bikini است که داده‌هایی را برای کمک به مهندسان در ساخت بهتر کپسول‌های مخصوص ورود دوباره به ج. زمین ارسال خواهد کرد. دیگری SpaceCase SCX-01 است که از یک سپر حرارتی ساخته شده و به جای پلاستیک‌های فنول معمولی در آن از رزین کربن استفاده شده است. به گفته سازندگان، این رزین می‌تواند هم در ساختار کپسول و هم در سپر حرارتی استفاده شود که منجر به وزن کمتر و استحکام بیشتر می‌شود.

بر اساس اعلام ESA، اولین پرواز آریان 6 در پیکربندی A62 خواهد بود که دارای دو تقویت‌کننده موشک سوخت جامد متصل به مرحله اول است. همراه با آن موتور Vulcain 2.1 که هیدروژن مایع و اکسیژن می‌سوزاند قرار گرفته که این ترکیب به موشک 207 فوتی (63 متری) مجموع 350 تن نیروی رانش در زمان جدا شدن از جایگاه پرتاب می‌دهد. پس از جداسازی، مرحله دوم موتور Vinci خود را روشن کرده و آن را به همراه محموله‌ای به جرم 22,820 پوند (10,350 کیلوگرم) به مدار پایینی زمین می‌برد.

چگونه می‌توانید پرواز اولیه موشک سنگین آریان 6 را تماشا کنید؟

پیکربندی A64 با چهار تقویت کننده جامد موشکی می‌تواند محموله‌های بزرگتر را به مدارهای بالاتر و حتی به مسافت‌هایی در اعماق فضا حمل کند.

در صورت موفقیت، آریان 6 می‌تواند به احیای قابلیت‌های پرتاب سنگین اروپا منجر شود و بیش از 11 پرواز در سال با هزینه‌ای کمتر از آریان 5 انجام دهد. اما ممکن است برای این تلاش‌ها خیلی دیر شده باشد، زیرا SpaceX به طور منظم موشک‌هایی با محموله‌های بزرگتر و هزینه‌های کمتر پرتاب می‌کند و بسیاری از شرکت‌های دیگر نیز در تلاشند فضاپیماهایی با قابلیت استفاده‌ی دوباره بسازند.

چگونه می‌توانید پرواز اولیه موشک سنگین آریان 6 را تماشا کنید؟

اگر می‌خواهید با چشمان خودتان این پرواز را ببینید، پرتاب به صورت زنده در ESA Web TV پخش خواهد شد. این تصاویر به چند صورت مختلف در دسترس است، همراه با تفسیر به 3 زبان انگلیسی، آلمانی و فرانسوی و همچنین یک مورد بدون تفسیر برای کسانی که نیازی به آن ندارند!

منبع: Newatlas

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *