جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.
ماه توت فرنگی 2024؛ هر آنچه باید در مورد ماه کامل ژوئن بدانید!

ماه توت فرنگی 2024؛ هر آنچه باید در مورد ماه کامل ژوئن بدانید!

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

برای علاقمندان به آسمان و نجوم، ماه کامل ژوئن شامل چندین شگفتی ویژه است. ستاره‌شناسان پیش‌بینی می‌کنند که این ماه بسیار بزرگ و شاید بسیار رنگارنگ به‌نظر برسد و همچنین به طرزی غیرمعمول در ارتفاع پایین آسمان قرار می‌گیرد. ماه کامل توت‌فرنگی در شامگاه جمعه، 1 تیر، روز بعد از انقلاب تابستانی در ایالات‌متحده طلوع خواهد کرد.

اگرچه به‌نظر نمی‌رسد این ماه شبیه به توت‌فرنگی باشد یا حتی قرمز به نظر برسد، ستاره‌شناسان می‌گویند احتمالاً رنگی طلایی خواهد داشت. سالنامه کشاورزی The Old Farmer’s Almanac ماه کامل ژوئن 2024 را به عنوان “پایین‌ترین ماهی که در سال‌های اخیر دیده‌ایم” توصیف کرده است زیرا نزدیک به انقلاب تابستانی رخ می‌دهد، زمانی که خورشید در بالاترین نقطه نسبت به بقیه سال قرار دارد.

این پدیده به عنوان “توهم ماه” شناخته می‌شود. سالنامه کشاورزی The Old Farmer’s Almanac پیشنهاد می‌کند:

“در شب 1 تیر، بلافاصله پس از غروب خورشید به سمت جنوب شرقی نگاه کنید تا ماه کامل را که از افق بالا می‌رود، تماشا کنید. ماه در آنجا بزرگ و به رنگ طلایی خواهد درخشید.”

ماه توت‌فرنگی 2024: هر آنچه باید در مورد ماه کامل ژوئن بدانید.

ماه کامل توت‌فرنگی چه زمانی طلوع می‌کند؟

به گفته گوردون جانستون از ناسا، ماه توت‌فرنگی که امسال اولین ماه کامل دوره تابستان است، در ساعت 21:08 روز جمعه 1 تیر کامل می‌َود. همچنین این ماه برای حدود سه روز نزدیک به این زمان، از شب پنج‌شنبه تا صبح یکشنبه، به‌طور کامل ظاهر خواهد شد.

چرا ماه کامل توت‌فرنگی، رنگارنگ، بزرگ و کم‌ارتفاع است؟

به گفته باب بونادور، مدیر رصدخانه در موزه عمومی میلواکی، ماه توت‌فرنگی رنگارنگ‌ترین ماه سال است زیرا مسیری نزدیکتر به زمین و قوسی کمتر در آسمان را طی می‌کند.

قوس کم ماه کامل در این زمان در آسمان باعث می‌شود که نور ماه بیشتری از جو زمین عبور کند و به آن رنگ نارنجی یا زرد بدهد.

ناسا می‌گوید این ماه، کم‌ارتفاع‌ترین ماه کامل سال خواهد بود که تنها به ارتفاع 21.9 درجه بالای افق جنوبی در ساعت 1:20 بامداد روز شنبه خواهد رسید.

چرا به این ماه، “ماه توت‌فرنگی” می‌گویند؟

به گفته سالنامه کشاورزی The Old Farmer’s Almanac، ماه کامل ژوئن به طور سنتی به عنوان ماه توت‌فرنگی شناخته می‌شود، اما فریب این نام را نخورید چراکه منشأ آن هیچ ارتباطی با رنگ یا ظاهر ماه ندارد.

بر اساس همین منبع، قبایل بومی آمریکایی آلگونکین که در شمال‌شرقی ایالات‌متحده به همراه مردمان اوجی‌بو، داکوتا و لاکوتا زندگی می‌کردند، از ماه توت‌فرنگی برای شناسایی زمان مناسب برای جمع‌آوری توت‌فرنگی‌های رسیده در ماه ژوئن استفاده می‌کردند.

به گفته ناسا، سالنامه کشاورز مِین در دهه 1930 شروع به انتشار نام‌های بومی آمریکایی برای ماه‌های کامل کرد. “ماه عسل” یا “ماه گل رز” دو نام اروپایی دیگر برای ماه کامل ژوئن هستند.

منبع: Business-standard

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *