هابل تصویر دو کهکشان که به شکل حلقه‌ای غیرعادی در آمده‌اند را منتشر کرد

هابل تصویر دو کهکشان که به شکل حلقه‌ای غیرعادی در آمده‌اند را منتشر کرد

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

تصویر این هفته از تلسکوپ فضایی هابل مجموعه‌ای از کهکشان‌ها را با یک جفت ادغام غیرمعمول به عنوان ستاره نمایش نشان می‌دهد. جفت کهکشان در حال ادغام Arp-Madore 417-391، در فاصله 670 میلیون سال نوری از زمین در صورت فلکی اریدانوس (Eridanus) واقع در نیمکره جنوبی آسمان قرار دارند.

این دو کهکشان به دلیل شکل‌هایشان که به دلیل اثر متقابل آن‌ها روی یکدیگر ایجاد شده، به‌عنوان “کهکشان‌های عجیب و غریب” طبقه‌بندی می‌شوند. دانشمندان مسئول تلسکوپ هابل در اینباره نوشته‌اند: Arp-Madore مجموعه‌ای از کهکشان‌های خاص است که در سراسر آسمان جنوبی پراکنده شده‌اند و شامل مجموعه‌ای از کهکشان‌های با تعامل ظریف و همچنین کهکشان‌های تماشایی‌تر در حال برخورد است.

هابل تصویر دو کهکشان که به شکل حلقه‌ای غیرعادی در آمده‌اند را منتشر کرد

ادغام کهکشان‌ها زمانی اتفاق می‌افتد که دو یا چند کهکشان به‌اندازه کافی به یکدیگر نزدیک می‌شوند و نیروی گرانش آنها شروع به تأثیرگذاری روی یکدیگر می‌کند. هنگامی که کهکشان‌ها با هم برخورد می‌کنند، یکی از آنها ممکن است نابود شود یا این دو می‌توانند با هم ادغام شده و یک کهکشان بزرگتر را تشکیل دهند. تصور می‌شود نتیجه‌ای که رخ می‌دهد به دلیل وجود سیاه‌چاله‌های بسیار پرجرم است که تقریباً در قلب همه کهکشان‌ها قرار دارند.

با نزدیک‌تر شدن کهکشان‌ها، نیروهای گرانشی فوق‌العاده درگیر می‌توانند آن‌ها را از شکل عادی خود خارج کند. این نیروها می‌توانند بازوهای کهکشانی را به سمتی جدید بکشانند یا مانند این مورد، اعوجاج‌های چشمگیرتری را نیز ایجاد کنند. دو کهکشان درگیر در این ادغام، به‌شکل حلقه‌ای هستند که دو هسته درخشان در اطراف سیاه‌چاله‌های ابرپرجرمشان نزدیک به هم قرار گرفته‌ است.

این تصویر با دوربین پیشرفته ACS هابل ثبت شده است که در نور مرئی و طول موج‌های فرابنفش کار می‌کند و برخی از معروف‌ترین تصاویر هابل مانند تصویر میدان فوق‌العاده عمیق آن را ثبت کرده است. این تصویر به‌عنوان بخشی از برنامه‌ شناسایی اجرام جالب در نظر گرفته می‌شود که می‌توان با ابزارهایی مانند تلسکوپ فضایی جیمز وب در عمق بیشتری آن‌ها را مطالعه کرد.

منبع: Digitaltrends

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب >>