جستجو
Close this search box.
جستجو
Close this search box.
قیمت طلا و سایر فلزات گرانبها

قیمت طلا امروز شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ (آپدیت لحظه ای و آنلاین)

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

قیمت طلا در بازار ایران عموما از دو پارامتر تاثیر می‌پذیرد، 1. قیمت جهانی طلا 2. نرخ دلار. در صورت افزایش نرخ دلار در بازار آزاد، قیمت طلا نیز در بازارهای داخلی افزایش پیدا می‌کند. از سوی دیگر، با افزایش قیمت جهانی طلا‌، باز هم قیمت داخلی طلا افزایش می‌یابد. هر عاملی که بر این دو پارامتر تاثیر بگذارد عامل افت یا صعود طلا محسوب می‌شود. به همین منظور اِروتِک قصد دارد از این پس، قیمت روزانه طلا و سایر فلزات گرانبها را در وبسایت خود بارگذاری کند. برای مشاهده این قیمت‌ها با ما همراه باشید.

قیمت طلا و سایر فلزات گرانبها – امروز شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳

قیمت ها به صورت لحظه‌ای به‌روز شده اند، در صورت تمایل برای مشاهده زمان آپدیت قیمت ها، از نمای دسکتاپ گوشی خود استفاده نمایید.

در وبسایت اِروتِک قیمت کدام محصولات درج می‌شود؟

در این جدول قیمت طلای 18 عیار / 750، طلای ۲۴ عیار، طلای 18 عیار / 740، طلای دست دوم، سکه امامی، سکه بهار آزادی، نیم سکه، ربع سکه، سکه گرمی، انس طلا، انس نقره، انس پلاتین و انس پالادیوم ارائه شده است.

قیمت‌های ارائه شده در وبسایت اِروتِک به چه صورت می‌باشند؟

لازم به‌ذکر است که قیمت‌های داخلی به‌صورت لحظه‌ای و قیمت‌های جهانی برای آخرین روز کاری بین‌المللی درج می‌شود. علاوه بر قیمت‌های لحظه‌ای، در جدول بالا، بیشترین و کمترین قیمت آن نیز ثبت شده است.

قیمت طلا تحت تاثیر چه عواملی قرار دارد؟

  1. بحران‌ها و ریسک‌های جهانی
  2. تورم
  3. نوسانات دلار
  4. نرخ‌های بهره
  5. عرضه و تقاضا

اطلاحات مربوط به بازار طلا

آبکاری طلا (Gold Plating)

به فرایند افزودن یک لایه طلا بر روی فلزات از جنس دیگر مانند پلاتینیوم و نقره، آبکاری طلا می‌گویند. در حقیقت، آبکاری با طلا روشی‌ است که برای جلوگیری از خوردگی و تغییر رنگ فلزات در طول زمان استفاده می‌شود. معمولاً طلافروشان از طلای ۲۴ عیار برای آبکاری استفاده می‌کنند

آلیاژ طلا (Gold Alloys)

به ترکیب فلز طلا با دیگر فلزات، به منظور افزایش استحکام، تغییر رنگ و عیار طلا، آلیاژ طلا می‌گویند.

اجرت طلا (Making Charges)

به مبلغی که بابت ساخت و دستمزد سازندگان طلا باید پرداخت شود، اجرت طلا یا کارمزد آن می‌گویند که به هنگام خرید طلای زینتی یا مصنوعات طلا قیمت آن برای هر گرم محاسبه می‌شود. این مبلغ پرداختی در هنگام فروش طلا به طلافروش محاسبه نمی‌شود. در ضمن طلای آبشده هزینه اجرت ندارد.

اسپرد طلا (Gold Spread)

به اختلاف قیمت خرید طلا و قیمت فروش آن در بازار جهانی، اسپرد طلا می‌گویند.

استاندارد طلا (Gold Standard)

به سیستم پولی که افراد اجازه دارند پول را به طلا یا طلا را به پول تبدیل کنند، استاندارد طلا می‌گویند.

انس (Ounce)

انس یا اونس که آن را معمولاً با نماد OZ1 نشان می‌دهند، واحد اندازه‌گیری بین‌المللی برای فلزات گران‌بهایی مانند طلا و نقره است. هر انس وزنی معادل ۳۱.۱۰۳۴۳ گرم دارد. در کشورهای اروپایی و آمریکا از انس (انس طلا) برای اندازه ‌گیری وزن طلا استفاده می‌کنند.

انگ طلا

مشخص کردن میزان خلوص طلا با مقیاس عیار، انگ طلا می‌گویند که با درج کردن حرف K روی زیور آلات نشان داده می‌شود. به عبارت دیگر به شماره یا کدهایی که برای شناسایی طلا بر روی طلای آب‌شده حک می‌کنند، انگ می‌گویند.

حباب سکه (Gold Coin Bubble)

به اختلاف قیمت واقعی سکه و قیمت خرید آن حباب سکه می‌گویند. حباب سکه بر اساس اختلاف بین عرضه و تقاضا و عوامل روانی ایجاد می‌گردد. وقتی در بازار می‌گویند که سکه حباب دارد، منظور این است که در حال حاضر قیمت آن بالاتر از ارزش ذاتی و واقعی سکه است.

حباب طلا

یکی از عواملی که قیمت طلا داخلی به آن بستگی دارد قیمت انس جهانی طلا می‌باشد و بر اساس آن محاسبه می‌شود. قیمت طلا در ایران بر اساس عواملی همچون دلار، قیمت انس جهانی و قیمت‌های تثبیت شده در کشور به فروش می‌رسد. به این اختلاف قیمت میان قیمت تثبیت شده در ایران و انس جهانی طلا، حباب طلا می‌گویند.

سکه بهار آزادی

سکه‌های بهار آزادی به سکه‌هایی می‌گویند که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ضرب شده‌اند و عیار آن‌ها ۹۰۰ یا ۲۲ می‌باشد.

سکه پارسیان (Parsian Coins)

سکه پارسیان یا اصطلاح درست آن پلاک پارسیان، پلاک‌هایی هستند که در هر وزنی موجود می‌باشند و با عیار ۱۸ ساخته می‌شوند. این پلاک‌ها به صورت شش ضلعی و چند ضلعی ساخته می‌شوند.

سکه تمام بهار آزادی

سکه‌های تمام بهار آزادی در دو مدل طرح قدیم و طرح جدید یا امامی می‌باشند که وزن آن ۸/۱۳۳ گرم است؛ عیار این سکه‌ها ۹۰۰ یا ۲۲ می‌باشد.

سکه ربع بهار آزادی

سکه ربع بهار آزادی با وزن ۲/۰۳۲۲۵ گرم و عیار ۹۰۰ ضرب می‌شود.

سکه گرمی بهار آزادی

سکه یک گرمی بهار آزادی با وزن یک گرم و عیار ۹۰۰ ضرب می‌شود.

سکه نیم بهار آزادی

سکه نیم بهار آزادی با وزن ۴/۰۶۵۵ گرم و عیار ۹۰۰ ضرب می‌شود.

شمش طلا (Gold Bar)

شمش طلا، طلای خالصی که حداقل عیار آن ۹۹۵ و حداکثر طلای آن ۹۹۹.۹۹ است و در وزن و ابعاد مختلف توسط کارخانه‌های مخصوص تولید می‌شوند.

ضرب کردن سکه (Coinage)

به ساخت سکه‌های طلا، ضرب سکه می‌گویند. علت استفاده از فعل ضرب سکه به جای ساخت سکه این است که در گذشته در مرحله آخر سکه سازی، برای صاف کردن لبه‌های سکه به آن چندین ساعت با چکش ضربه می‌زدند.

طلای آب‌شده (Molten Gold)

طلای آب شده از ذوب کردن طلاهای گوناگون مانند طلاهای دست دوم و طلاهای شکسته و کهنه به دست می‌آید. وقتی طلای زینتی استفاده شده می‌شکند یا مدل آن قدیمی می‌شود و خواهان ندارد، برای اینکه به چرخه تولید دوباره بازگردد در کوره‌های مخصوص ذوب طلا قرار گرفته و ذوب می‌شود. طلای آب‌شده دارای شکل مشخصی نیست اما مفتولی شکل و مکعبی شکل از شکل‌های متداول طلای آب‌شده هستند. طلای آب شده هزینه اجرت ساخت ندارد.

طلای خام (Raw Gold)

طلای خام فلزی است که همراه با ناخالصی‌های بسیار از معادن طلا استخراج می‌شود. فرایند تبدیل طلای ناخالص به شمش، بستگی به معدن و نوع استخراج طلا دارد.

طلای سفید

طلای سفید طلایی است که از ترکیب فلز طلا با فلزات سفید رنگ به دست می‌آید. البته ویژگی‌های طلای سفید به دست آمده بستگی به فلز ترکیب شده با طلا دارد.

عیار طلا

به نسبت طلا خالص استفاده شده در وزن کل قطعه، عیار طلا گفته می‌شود. در ایران و بسیاری از کشورهای دیگر، عیار مصنوعات طلا 18 می‌باشد. همچنین عیارهای 14، 20، 22 نیز در کشورهای دیگر رایج می‌باشد.

فاکتور طلا (Jewelry Invoice)

فاکتور طلا سند طلا و جواهرات شماست که در آن باید نام، وزن طلا، قیمت یک گرم طلا، قیمت اجرت ساخت، قیمت کل، نام خریدار طلا و نام و آدرس طلافروشی باید درج شود.

قیراط (Carat)

از واحدهای اندازه‌گیری برای وزن سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی مانند یاقوت، زمرد و مروارید، قیراط می‌باشد. قیراط از اصطلاحاتی است‌ که معمولاً در خرید جواهرات با آن مواجه خواهید شد. بهتر است بدانید که هر ۲۰۰ سوت برابر با یک قیراط و هر یک گرم معادل با ۵ قیراط است.

قیمت تعویض طلا

قیمت تعویض طلا به قیمتی گفته می‌شود که در هنگام تعویض طلا با طلا، برای طلای تعویضی محاسبه می‌شود. به عنوان مثال هنگامی که شما قصد تعویض طلای خود با طلای نو در طلافروشی را دارید، ابتدا قیمت تعویض طلای شما حساب شده و سپس با قیمت طلای نو، کم و زیاد می‌شود.

قیمت خرید طلا

قیمت خرید طلا به قیمتی می گویند که طلافروشان طلاهای متفرقه و دست دوم را می‌خرند. این قیمت از قیمت فروش طلا کمتر است.

قیمت روز طلا

قیمتی که طلا در آن روز معامله می‌شود را قیمت روز طلا می‌گویند. طلافروشان موظفند قیمت روز طلا را در معرض دید و بر روی تابلو مغازه خود بنویسند.

قیمت فروش طلا

قیمت فروش طلا قیمتی است که یک گرم طلای ۱۸ عیار به آن قیمت به فروش می‌رسد و سود مغازه، مالیات ارزش بر افزوده و اجرت طلا نیز به این قیمت، اضافه می‌شود.

مثقال طلا (Shekel of Gold)

مثقال یکی از واحدهای اندازه‌گیری وزن می‌باشد که دارای سه نوع می‌باشد؛ مثقال شرعی برابر با ۳.۴۵۵۶ گرم، مثقال صیرفی برابر با ۴.۶۰۸ گرم و مثقال معمولی (مثقال طلا) که معادل ۴.۶۸۷۵ گرم از طلا است. برای محاسبه وزن طلا مثقال صیرفی را در کشور ما مبنا قرار می‌‌‌دهند.

محک زدن طلا

به سنجش طلا و عیار سنجی آن محک زدن طلا می‌گویند که با وسیله‌ای به نام سنگ محک صورت می‌گیرد.

معاملات فردایی طلا

معاملات فردایی طلا به انواعی از معاملات می‌گویند که در پایان یک روز کاری و بر اساس پیش‌بینی‌های قیمت طلا انجام می‌شود.

قیمت طلا، سکه و سایر فلزات گرانبها - امروز چهارشنبه 12 بهمن 1401
قیمت طلا امروز شنبه 26 خرداد 1403 / قیمت سکه شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ / قیمت گرم طلا شنبه 26 خرداد 1403 / قیمت نیم سکه شنبه 26 خرداد 1403 / قیمت طلا امروز شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ / قیمت طلا امروز / قیمت سکه امروز / قیمت سکه امروز شنبه / قیمت طلا امروز شنبه / قیمت گرم طلا امروز / قیمت سکه / قیمت طلا امروز شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ / قیمت سکه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ / قیمت طلا۲۶خرداد۱۴۰۳ / قیمت طلا26خرداد1403 / قیمت طلاوسکه26خرداد1403/ قیمت طلاوسکه۲۶خرداد۱۴۰۳ / قیمت سکه۲۶خرداد۱۴۰۳ / قیمت سکه26خرداد1403 / قیمتطلا / قیمتطلا۲۶خرداد۱۴۰۳ / قیمت طلا ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ / قیمت سکه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ / قیمت طلا امروز شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ / قیمت طلا امروز شنبه ۱۴۰۳ / قیمت طلای ۱۸عیار امروز / قیمت طلای ۱۸عیار امروز شنبه / قیمت طلای 18عیاردربازارامروزتهران / قیمت طلای ۱۸عیاردربازارامروزتهران / قیمت طلا انلاین / قیمت طلا آنلاین امروز / طلا گرمی چنده امروز ۱۴۰۳ / طلاچنده / طلا گرمی چنده امروز 1403 / قیمت طلای 18عیاردربازارامروزتهران 1403 / قیمت طلای 18عیاردربازارامروزتهران انلاین / طلا امروز گرمی چند / طلا گرمی چنده امروز / قیمت خرید طلا از مشتری ۱۴۰۳ / قیمت سکه زنده / قیمت سکه امامی اکنون / قیمت سکه امامی امروز / پیش بینی قیمت سکه / قیمت سکه امروز در بازار تهران / قیمت سکه بهار آزادی طرح قدیم / قیمت سکه امروز چنده / قیمت نیم سکه لحظه‌ای / قیمت سکه پارسیان / قیمت ربع سکه بهار آزادی / قیمت ربع سکه بانکی امروز / قیمت خرید طلا از مشتری ۱۴۰۳ امروز / طلا گرمی چند امروز / طلا۱۸عیار گرمی چنده / قیمت خرید طلا از مشتری انلاین / قیمت طلا همین لحظه / فی آنلاین طلا / قیمت زنده انس طلا / قیمت طلای خام امروز / طلای امروز گرمی چنده / قیمت طلاانلاین / قیمت طلاآنلاین / قیمت طلای جهانی زنده / امروز طلا گرمی چند است

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *