Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

پربازدید ترین‌های هفته

آموزش

۶ دلیل برای اجتناب از خرید پردازنده‌های نسل ۱۴

۶ دلیل برای اجتناب از خرید پردازنده‌های نسل ۱۴

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

اشتراک‌گذاری:

چند ماهی هست که اینتل نسل جدید پردازنده‌های ۷ نانومتری خود یعنی نسل ۱۴ را معرفی کرده است. این پردازنده‌های جدید که طبق انتظار می‌بایست بهترین، پرقدرت‌ترین و البته بهینه‌ترین در مصرف انرژی می‌بودند، با انتظارات فاصله داشتند. در واقع اگر در فکر خرید پردازنده برای یک سیستم کامپیوتری جدید هستید یا می‌خواهید پردازنده‌ی سیستم فعلی خود را ارتقا دهید، بهتر است دست نگه دارید و منتظر نسل ۱۵ بمانید. باید تأکید کنیم که تمام صحبت‌های ما در این مطلب برای پردازنده دسکتاپ صادق است و این موارد برای سی پی یو لپ تاپ متفاوت خواهد بود.

در حال حاضر بهترین گزینه برای تهیه‌ی یک پردازنده‌ی اینتل، نسل ۱۳ این محصولات است که قیمت مناسب‌تری دارد و از نظر عملکرد هم آنچنان پایین‌تر از نسل ۱۴ قرار نمی‌گیرد. البته که نمی‌توان هر توصیه‌ای را بدون دلیل قبول کرد. برای این که با دلیل و مدرک شما را به صبر برای نسل بعدی یا خریداری نسل قبلی دعوت کرده باشیم، ۶ دلیل داریم که عبارت‌اند از:

دلیل اول: ارتقا ناچیز در نسل ۱۴ پردازنده‌های اینتل

مهم‌ترین دلیلی که برای خرید پردازنده‌ جدید داریم، ارتقا سخت‌افزاری و افزایش عملکرد سیستم است. اگر شما در حال حاضر از پردازنده‌ نسل ۱۳ اینتل استفاده می‌کنید، با خرید سی پی یو نسل ۱۴ تفاوت عملکرد خاصی را حس نخواهید کرد. این موضوع در موقعیتی که از یک رده نسل ۱۳ به همان رده در نسل ۱۴ بروید، کاملا مشهود است. به عنوان مثال اگر در حال حاضر پردازنده‌ی مورد استفاده‌ی شما Core i9 نسل ۱۳ باشد، با خرید پردازنده اینتل نسل ۱۴ مشابه، چیز زیادی به دست نخواهید آورد.

برای روشن‌تر شدن موضوع، می‌توانیم دو پردازنده‌ی 13900K و 14900K را با هم مقایسه کنیم. هر دو این پردازنده‌ها ۲۴ هسته‌ای با ۳۲ رشته‌ی پردازشی هستند که حداکثر فرکانس در هر دو مدل برابر با ۶ گیگاهرتز است. حافظه‌ی کش L3 هر دو ۳۶ مگابایت است و تنها تفاوتی که با هم دارند، پشتیبانی از رم پرسرعت‌تر در نمونه‌ی نسل ۱۴ است. این تفاوت آن‌قدر تأثیرگذار نیست که ارزش هزینه‌ بیشتر برای ارتقا به نسل ۱۴ را داشته باشد.

دلیل دوم: تعداد هسته‌های برابر در Core i5 و i9 نسل ۱۳ و ۱۴

تعداد هسته‌های پردازشی یکی از فاکتورهایی است که می‌تواند در اندازه‌گیری افزایش عملکرد پردازنده‌ها نسبت به مدل‌های پیشین کمک کند. هر هسته‌ پردازشی محلی است که کامپیوتر شما می‌تواند دستورها را اجرا و وظایف محاسباتی را به انجام برساند. تعداد هسته‌های بیشتر با تکنولوژی ساخت یکسان، به معنای عملکرد بهتر و سرعت بیشتر سیستم کامپیوتری شما است. البته با این شرط که به خاطر ناسازگاری قطعات، گلوگاه ایجاد نشده باشد و قطعات بتوانند به درستی و هماهنگ با هم کار کنند.

پردازنده‌های اینتل برای عملکرد بهتر و بهینه‌تر، از هسته‌های پرقدرت و بهینه استفاده می‌کنند. در زمان فشار کاری بالا، هسته‌های پرقدرت که به طبع مصرف انرژی بیشتری هم دارند وارد میدان می‌شوند و در زمان‌های عادی، هسته‌های بهینه با مصرف انرژی کمتر امور را به‌دست می‌گیرند. با این روش، مخصوصا در دستگاه‌های متکی بر باتری، مصرف انرژی مدیریت و امکان شارژدهی طولانی‌تر فراهم می‌شود.

با در نظر گرفتن این مورد مهم در انتخاب و خرید سی پی یو و مقایسه‌های مدل‌های i5 و i9 نسل‌های ۱۳ و ۱۴، شاهد تعداد هسته‌های یکسان هستیم. این مورد، یک دلیل محکم برای ناچیز بودن ارتقا عملکردی از نسل ۱۳ به ۱۴ مخصوصا در رده‌ی i5 و i9 است. تنهای پردازنده اینتل نسل ۱۴ که نسبت به نسل قبل در تعداد هسته‌های پیشرفت کرده، Core i7-14700K است که نسبت به نسل قبلی، ۴ هسته‌ی بهینه بیشتر دارد. در تاپ رایان مجموعه‌ی کاملی از بهترین پردازنده‌های نسل ۱۴ و ۱۳ اینتل به فروش می‌رسد که می‌‌توانید بااستفاده از لینک زیر، فهرست کامل پردازنده‌های نسل ۱۳ را ببینید:

https://toprayan.com/category/cpu

۶ دلیل برای اجتناب از خرید پردازنده‌های نسل ۱۴

دلیل سوم: نسل ۱۳ و ۱۴ با معماری یکسان طراحی شده‌اند

معماری پردازنده نشان‌دهنده‌ی روش ساخت و فناوری آن است. تغییرات اساسی در معماری می‌تواند پردازنده‌ها را قوی‌‌تر و کم مصرف‌تر کند. یکی از نمونه‌های این پیشرفت، نسل ۱۲ پردازنده‌های اینتل بود که با معرفی معماری جدید و گنجاندن هسته‌های بهینه در کنار هسته‌های قدرتمند، بهره‌وری کلی پردازنده‌های این شرکت بهبود چشمگیری به خود دید.

نسل ۱۳ سی پی یو‌های اینتل که با نام رپتور لیک معرفی شد، در واقع یک بهبود و نه یک تغییر بزرگ نسبت به نسل ۱۲ بود. این قضیه در نسل ۱۴ شدت بیشتری داشته است. حتی اینتل هم نام جدیدی برای نسل ۱۴ پردازنده‌های خود انتخاب نکرده و آن‌ها را تازه‌سازی شده‌ی رپتور لیک می‌داند. همین مسئله باز هم تأکیدی بر کوچکی تغییرات نسل ۱۴ نسبت به ۱۳ است. در واقع برای خرید پردازنده اینتل و دریافت بهترین مدل نسبت به بودجه بهتر است به سراغ مدل‌های نسل ۱۳ بروید.

دلیل چهارم: عملکرد پردازنده‌های نسل ۱۴ چندان بهتر از قبل نیست

مهم‌تر از ادعای سازنده، عملکرد پردازنده در دنیای واقعی است. برای این منظور، عملکرد ۳ پردازنده‌ی مختلف، شامل Core i9 نسل ۱۴ با کد 14900K، نسل ۱۳ همان پردازنده با کد 13900K و یک پردازنده از رقیب یعنی Ryzen 9 با کد 7950X3D با کانفیگ یکسان در کارهای سنگین و گیمینگ مقایسه شده است. هر سه این پردازنده‌های با کارت گرافیک Nvidia RTX 4090 و رم DDR5 با سرعت ۶۰۰۰ جفت شده‌اند تا از نظر عوامل تأثیر گذار بر عملکرد در بازی‌ها و سایر برنامه‌ها، تفاوتی با هم نداشته باشند.

نتایج تست ۳ پردازنده‌ای که به آن‌ها اشاره شد، به شرح زیر است:

Core i9 – 14900K

Core i9 – 13900K

Ryzen 9 – 7950X3D

رندر با Blender 3.46 (ثانیه/کمتر بهتر است)

۷.۳‍

۷.۳

۶.۷

فشرده‌سازی با 7Zip (میلیون دستور در ثانیه / بیشتر بهتر است)

۱۹۰۶۱۳.۳‍

۱۸۹۴۳۲.۵

۱۹۴۹۵۳.۵

ادوبی پریمیر (امتیاز/بیشتر بهتر است)

۸۴۲

۸۲۸

۸۳۲

عملکرد در بازی‌ها (نرخ فریم / بیشتر بهتر است)

Rainbow Six Siege با رزولوشن 1440p

۵۱۱.۲

۵۱۱

۵۲۰

F1 2023 با رزولوشن 1440p

۳۹۲.۸

۳۸۹.۵

۴۰۰.۱

Bulder’s Gate 3 با رزولوشن 1440p

۱۰۷.۶

۱۰۶

۱۲۱.۷

Final Fantasy XIV با رزولوشن 1440p

۲۶۹

۲۶۱.۸

۲۱۲.۶

Starfield با رزولوشن 1080p

۱۳۲.۴

۱۲۸.۸

۱۱۴

همان‌طور که از جدول بالا مشخص است، عملکرد پردازنده‌ نسل ۱۴ Core i9 فقط کمی بهتر از نسل قبلی است و در مقابل رقیب ضعیف‌تر عمل می‌کند. این مسئله به خاطر حضور کش 3D V-cache در پردازنده‌ی رایزن است که نمونه‌های اینتل از آن بی بهره هستند.

در یک آزمایش مشابه، Core i7 نسل ۱۴ با نسل قبلی و پردازنده‌ی رقیب از AMD مورد بررسی قرار گرفته که نسل ۱۴ سری Core i7 به خاطر تعداد هسته‌های بیشتر، عملکرد بهتری در کارهای روزمره داشته است. هر چند در مورد اجرای بازی‌ها دوباره نتایج مانند جدول بالا هستند و Ryzen 7 توانسته عملکرد بهتری در گیمینگ از خود به نمایش بگذارد.

۶ دلیل برای اجتناب از خرید پردازنده‌های نسل ۱۴

دلیل پنجم: ویژگی‌های جدید نسل ۱۴ احتمالا به کارتان نخواهد آمد

پردازنده‌های نسل ۱۴ اینتل در کنار بهبود‌های جزئی در عملکرد پردازشی، چند ویژگی جدید هم ارائه داده‌اند. این ویژگی‌‌ها شامل نسل هفتم Wi-Fi، تاندربولت ۵ و البته اوورکلاک با هوش مصنوعی است. در مورد Wi-Fi نسل هفتم و تاندربولت ۵، باید در نظر داشته باشید که این استانداردها هنوز به صورت گسترده مورد استفاده قرار نگرفته‌اند و تا زمانی که دیگر دستگاه‌های سازگار با این استاندارد‌ها را نداشته باشید، بدردتان نخواهند خورد.

ویژگی سوم هم که یک قابلیت خاص محسوب می‌شود، به کار بخش بزرگی از کاربران نمی‌آید. اوورکلاک با هوش مصنوعی فقط برای جامعه‌ای کوچک از مصرف کنندگان کارایی دارد که می‌‌خواهند از تمام توان پردازنده‌ای که خریده‌اند استفاده کنند. حتی به قیمت از دست رفتن ضمانت محصول! با در نظر گرفتن این موارد، باز هم می‌توان کاربران را به خرید پردازنده اینتل نسل ۱۳ و یا صبر برای عرضه‌ نسل ۱۵ توصیه کرد.

دلیل ششم: پردازنده‌های نسل ۱۳ به‌صرفه‌تر هستند

پردازنده‌های نسل ۱۴ اینتل در بحث عملکرد بهبود جزئی داشته‌اند و قیمت آن‌ها در زمان معرفی هم فقط ۱۰ دلار گران‌تر از مدل‌های مشابه از نسل قبل بوده است، اما یک مسئله‌ی مهم وجود دارد! نسل ۱۳ پردازنده‌های اینتل حالا بیش از ۱ سال است که در بازار حضور دارند و افت قیمت داشته‌اند. در واقع با خرید یک پردازنده‌ی نسل قبلی،‌ شما بیش از ۱۰ دلار را پیش خود نگاه خواهید داشت. با این اختلاف قیمت می‌‌توانید وسایل دیگری برای سیستم خود خریداری کنید یا آن را برای هزینه‌های بعدی کنار بگذارید.

نسل ۱۴ را نادیده بگیرید و منتظر ۱۵ بمانید

نسل ۱۴ پردازنده‌های اینتل یک بهبود جزئی بر نسل قبلی به حساب می‌آید. اگر در حال استفاده از یک سیستم کامپیوتری با پردازنده‌ی نسل ۱۳ و یا حتی ۱۲ هستید، بهتر است برای ارتقا منتظر نسل ۱۵ بمانید. با دلایلی که برشمردیم، این ارتقا قطعا به‌صرفه‌تر خواهد بود.

اگر یک سیستم قدیمی دارید و می‌خواهید یک مدل به‌روز تهیه کنید، باز هم خرید پردازنده اینتل نسل ۱۳، با توجه به قیمت معقول‌تر و البته عملکرد نزدیک به نسل ۱۴، ارزشمند‌تر خواهد بود. البته در نظر داشته باشید، این مورد درباره Core i7 نسل ۱۴ صدق نمی‌کند. این مدل استثنا است و نسبت به نسل قبلی، پیشرفت عملکردی قابل قبولی ارائه می‌دهد.

خرید پردازنده اینتل از تاپ رایان

خرید پردازنده یکی از حساس‌ترین بخش‌های جمع کردن و یا ارتقا سیستم کامپیوتری است. در این مطلب در مورد امتیازهای خرید پردازنده‌ی اینتل نسل ۱۳ صحبت کردیم. حالا وقت آن است که یک راه آسان و مطمئن برای خرید انواع پردازنده معرفی کنیم. فروشگاه اینترنتی تاپ رایان، با سابقه‌ی طولانی مدت در عرضه‌ی انواع پردازنده‌های اینتل و ای ام دی، طیف کاملی از محصولات این دو برند را به بازار ایران عرضه می‌کند.

برای خرید انواع پردازنده‌های اینتل از نسل ۱۴ تا نسل‌های قدیمی‌تر، به آسانی می‌توانید به سایت تاپ رایان مراجعه کرده و با استفاده از فیلترهای هوشمند سایت، بهترین مدل را منطبق با نیازهای خود پیدا کنید. در کنار فیلترهای هوشمند، پشتیبانی فنی تاپ رایان آماده است تا با ارائه‌ی مشاوره رایگان، شما را در خرید بهترین پردازنده متناسب با بودجه و خواسته‌هایتان راهنمایی کند.

سلب مسئولیت: این مطلب یک رپورتاژ تبلیغاتی است و اِروتِک مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد.

مقالات مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *